| anonim_4396 a întrebat:

Voi înțelegeți ce rost are să aruncăm atâția bani pentru a construi oraș pe Marte? Mi se pare cel mai inutil lucru din toate timpurile.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ceva normal sa ai o parere despre acest lucru. Fie ea... cum o fi.

Cat despre faptul ca este inutil sau nu... lumea evolueaza, nu numai la acest plan, ci la toate.

| LoveSleep a răspuns:

Ți se pare.
Ce rost a avut sa construim mașini, când se mergea bine și cu căruța?
De ce ne-au trebuit centrale când avem sobe?
Curentul electric e degeaba.
De ce sa facem tampoane când poate maica-ta sa folosească prosopul cu care te ștergi tu pe față?
Lucruri inutile.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Dar mașina e un mijloc de transport mult mai rapid decât căruța, centralele încălzesc mult mai repede decât sobele, dar să investești în Marte mi se pare inutil. Ori vrea Elon Musk să iasă în evidență, ori chiar vrea să facă asta, deși este imposibil. Același lucru și cu teleportarea de care se vorbește de când hău și niciodată nu se va inventa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu-s banii tai deci ce-ti pasa?

| Apokales a răspuns:

Stai calm. Am facut noi investitii si mai proaste. Ce rost are compania Coca-Cola si alte companii de sucuri? Nu avem noi apa, ce ne mai trebuie suc? Si lista continua.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Man, dar sunt mulți care beau Coca Cola, deci se fac totuși niște bani, dar cine naiba se mută de pe Terra pe Marte?

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu ce folos bei tu Coca-Cola? Este ca si cum imi spui: "Da, dar ne otravim si murim lent in chinuri.". Trebuie sa colonizam alte planete pentru a explora mai mult, pentru a gasi resurse pentru a progresa. Asa cum am facut si cand am parasit continente. Cand am plecat din Africa spre Europa si din Europa spre America. Ma rog, nu toti, dar la fel o sa se intample si acum. Avem nevoie de progres pentru o viata mai buna, iar asta reprezinta un progres.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Se poate sa ai dreptate, dar am distrus destul planeta asta în special cu poluarea ca să mai distrugem alta, dar na astea sunt vremurile.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dreptate laughing. Si nu spune am distrus, este ca si cum ai da vina pe intreaga umanitate, noi doi nu avem nicio vina, la fel multi altii. De vina pentru poluare sunt marile compani si guvernele corupte, nu noi, ci ei. Si nu uita ca oamenii fac parte din natura, chiar daca tindem sa spunem ca am evoluat.

| NotNamed a răspuns:

Daca asta ti se pare o investitie prosta....cred ca ti.ai gresit anul nasterii.
Proiectul asta este un proiect maret. Are mult mai multe scopuri si beneficii pe multe domenii decât iti poti tu da seama. Este treapta catre o noua era a explorarii si a calatoriilor spatiale. Ne va ajuta sa intelegem universul mai bine, sa ne intelegem specia mai bine si cum se comporta aceasta in alte lumi. Medicina poate avansa si ea, putem vedea cum se comporta structura noastra biologică in altfel de medii si putem descoperii noi lucruri prin urmare. Putem confirma ca viata a aparut mai intai pe Marte dar aceasta a disparut rapid din cauza atmosferei si a campului gravitațional care s.au disipat. Asta poate le.ar da putin in bot creștinilor care cred ca suntem facuti din tarana de catre o mana divina din alta dimensiune. Astea sunt mici exemple date de un simplu user. Gandeste.te oamenii de stiinta ce nevoi ar avea pentru acest pas, la ce s.ar putea aștepta sa gaseasca si sa dovedească, la ce intrebari putem să răspundem dupa acest pas. Multe, multe, multe raspunsuri si descoperiri care vor da startul unei noi ere va incepe cu acest pas. Dar ce sa stii tu daca esti doar cu biserica in creier. Daca toti eram credincioși acum muream toti de holera, ciuma, apendicita, gripa, infectii si multe alte boli simple. I.a exemplu India, o tara foarte credincioasa si traiesc intr-o mizerie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt o mie și una de lucruri pe care le-a făcut omul care nu sunt doar inutile, ci NEGATIVE. Deci, un lucru inutil, este mai bun decât o mulțime de lucruri făcute de om. Dă o tură de supermarket să vezi câte lucruri dăunătoare a creat omul în maleficitatea lui. Crezi că nu s-ar muta nimeni pe marte? Sunt mii de miliardari pe lumea asta, care chiar nu au ce face cu banii. Iar pe parcurs prețurile vor scădea și își vor permite și milionarii. N-avea tu grijă. La 80 de ani te văd la etajul 4 într-o garsonieră în cartierul Marte-Nord-Pantelimon.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu, și în general mi se pare că se face risipă de bani... Poate dacă s-ar duce mai mulți spre sărăcia din Africa și alte probleme mari ale acestei planete s-ar face "o lume mai bună" aici.

Dar parcă simt că ne-am obișnuit cumva cu problemele majore ale acestei planete și le considerăm normale să existe și în rezolvarea lor se alocă bani mulți dar nu tot potențialul pentru că merg o mulțime pe chestii de astea cu, căutat apă pe Marte, și alte chestii

Nu zic că știința e ceva rău dar parcă prea se exagerează cu unele chestii în loc să se pună pe primul loc viața oamenilor și regenerarea naturii.

(Oricât de importante s-ar putea spune că sunt acele alocări pentru viitor, pentru evoluție, pentru cunoaștere, nimic nu e mai de preț decât viața unui om, de multe ori viata unui om are valoare infinită pentru părinții lui cel puțin, cu acele miliarde de lei alocate pentru anumite studii și cercetări se putea salva viața unor oameni din Africa sau din alte locuri afectate ce foame sau să rezolve probleme mult mai importante decât de exemplu a realiza cine știe ce roboți noi, care cu siguranță se poate argumenta că sunt necesari, dar nu se poate argumenta că sunt mai necesari decât salvarea de vieți omenești (sau cel puțin nu ar trebui să fie.).