| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Voi pentru ce trăiți? Ce scop aveți în viață? Sunteți persoane altruiste sau egoiste? Întrebare pentru persoanele egoiste:Faceți ceva să deveniți mai altruiste? Unde credeți că ajungeți atunci când muriți? Vreau să aflu și părerea ateilor(celor care nu cred în Dumnezeu și nu au nici o religie).

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde credeți că ajungeți atunci când muriți?
nici unde presupun, nu stiu, nu am murit sa stiu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt altruist, dar nu la modul exagerat. Pe jumatate din cersetori i-as bate pana se apuca de munca, iar pe infractori i-as baga in fabrici-lagare.
Cred ca o sa fiu ingropat atunci cand voi muri, daca ma vor gasi rudele.

| Holiday a răspuns:

Altruist doar cu persoanele care le cunosc si consider ca merita. Si cu ele in anumite limite. In rest nu as putea spune ca sunt egoist, dar nici nu fac concesii doar asa de amorul artei.
Dupa moarte cel mai probabil ajung cenusa in crematoriu. Asta daca nu cumva mor pe undeva unde nu sunt gasit. Oricum, cu mici variatiuni, asta ajungem toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Am avut un vis când aveam vreo 15 ani în care trăiam într-o lume în care nu aveam nevoie de mâncare ca să trăiesc, vorbeam cu cei din jur fără să deschid gura, era doar prietenie, gândire pozitivă, etc. Acolo mă simțeam acasă. Mai e cineva dintre voi care crede că există o lume mai bună decât cea în care trăiam? O lume în care nu există dușmănie, unde nu ai nevoie de bani ca să trăiești și nimeni nu-ți face nici un rău? Eu am impresia că de acolo am venit pe pământ cu un anumit scop:să ajut oamenii din jur cu ce pot. În ziua de azi sunt destul de mulți oameni care ajută pe cei din jur dezinteresat. Sunt multe persoane care se implică în voluntariat sau fac fapte bune pe ascuns(fără să vadă cei din jur sau fără să se laude după ce au ajutat).