| minime3 a întrebat:

Voi v-ati lua liber un an, adica sa stati fara loc de munca si doar sa va relaxati si sa calatoriti? Poate sa va axati mai mult pe dezvoltarea voastra?! Chiar daca ai mai putini bani, dar macar sa faci ce iti place pentru o perioada. Cum credeti ca esti privit de lume, de societate daca n-ai un loc de munca (pe o perioada determinata)? Multumesc!

9 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=B2xhdUU9eNU
Daca te opresti sa atunci cu pietre in fiecare oaie care behaie nu mai ajungi niciodata la destinatie.
Fa ce simti tu ca e bine pentru tine!

| Catennacio87 a răspuns:

Ideal ar fi sa faci asta toata viata laughing dar din pacate banii nu vin din pom, avem niste vieti de oi care servesc unor smecheri pentru a ii imbogati (statul in special, angajatorii), viata noastra e vanduta lor, banii castigati de pe urma muncii noastre sunt prea putini in comparatie cu cat ni se iau pentru diferite impozite si taxe, asta e realitatea in care traim big grin. Doar cine este foarte bogat isi poate permite sa stea 1 an pe bara fara sa faca nimic si doar sa se plimbe si sa se bucure cu adevarat de viata pentru ca munca multa si fara rost nu are nimic de-a face cu traitul vietii.

| Dragobeta a răspuns:

Da, as lua acel an sabatic (1 an concediu) daca firma mi-ar permite. Nu inseamna ca nu ai loc de munca ci ca esti in concediu. Un concediu mai lung si neplatit. La intoarcere, locul de munca te asteapta.
Dar cred ca tu nu de asta vorbesti ci vrei pur si simplu sa intrerupi lucrul pentru calatorii.
Nici asta nu e rau. In vest, multi tineri nu se angajeaza imediat dupa absolvire si calatoresc pentru a cunoaste lumea si pentru instruirea lor.

| Miruna333 a răspuns:

Da, am facut asta, insa am avut sursa de venit pasiv. As fi facut si fara, altfel de libertate ai cand stii ca nu se termina banii stransi pentru vacanta, dar merita si fara. Nu m-ar interesa catusi de putin de ce ar crede societatea. Prima poveste de genul am auzit-o la un prieten si m-a inspirat. Doar mintile scurte ar judeca. Banii se intorc, amintirile le ai toata viata si sunt nepreuite. In astfel de momente simti ca traiesti prin toti porii

| mODIN a răspuns:

Mie personal nu mi-ar placea sa fac asta. Eu cand am prea mult timp liber neintrerupt incepe sa nu mai aiba valoare deloc. Nu stiu daca are sens, dar daca ziua nu e impartita in mai multe bucati, din cauza programului la munca, devine monoton cu totul.

In timpul anului nu prea imi iau zile libere si de aceea ajung sa nu mai vin cate o luna jumate la munca in Noiembrie/Decembrie si ma deprima maxim laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi-as lua.
Banca unde am credit e de alta parere.

| Celdrept a răspuns:

Nu prea poți păcăli Matrix-ul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă am o suma de bani suficientă cât sa mă pot întreține un an fără job, da, as face-o. E o experiența super utila.
Dar asta dacă nu ai pe cap responsabilități, precum pe cineva in îngrijire, credite etc

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Da, am facut pauza:
- intre liceu si facultate un an
- intre facultate si master un an
- cateva luni intre 2 joburi

Ma bucur ca am facut-o, nu mi-a pasat de cum sunt privit ca sanatatea mea mintala e mult mai importanta si chiar aveam nevoie de pauza pentru ca eu am studiat mereu in conditii de stres maxim.
Acum sunt intr-o situatie buna, imi place ce fac, nu simt nevoia de pauza, dar pe atunci nu eram.
Important e sa aiba cine sa te ajute.