| RAY a întrebat:

Vrea China pace in toată lumea?

Așa idealist suna bine,dar realist,comunismul a esuat, plus ca natura noastra este pacatoasa

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Aia daca ar avea ocazia sa devina puterea numarul 1 prin orice mijloace, ar face-o in secunda 2, au interese mari. Oricum nu sunt prosti sa se alature Rusiei, daca au primit sanctiuni chinezii ne ducem toti pe lupa, nu doar ei, moare economia globala.

| Mosotti a răspuns:

China ar vrea pace pentru ca a fost un popor pasnic in general, dar tin cu rusii pentru ca doar asa nu-i f americanii.
Comunismul acolo n-a esuat, merge f bine in combinatie cu capitalismul, economia lor a prosperat in timp ce celelalte pica.
Au invatamant dur si performant fara bani, au sistem sanitar bun, nu infectie ca la noi, au ordine si disciplina. Au strazi de te doare capul, nu ca la noi niste infectii de strazi.

Poate ca n-ai voie sa zici ce vrei, si daca ai zice ce? La noi zici ce vrei si oricum zici degeaba.
Si nici n-ai ce sa zici, ca merge treaba binisor acolo.
La examene nu se copiaza, cine face scoala, om iese, nu ca la noi de ai invatamantul praf si neperformant.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar si ei sau ridicat datorita capitalismului germano-saxon

| PieptulPuiului a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte pasnic. Doar dispari de pe fata pamantului daca spui ceva negativ de guvern. Iti doresc comunismul pe care-l regreti, sa-ti dispara forumurile laughing sa vezi atunci depresie.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, dar au fost smecheri, s-au folosit de sua dar n-a lasat-o sa-i domine, ca sua de aia i-a ajutat ca apoi sa puna mana pe ei.
E, uite ca n-a mers, veneau ei americanii sa "democratizeze" china, adica sa dea si aia toata tara ca noi, si altele.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Crestini cu iubirea fata de apropele, crestini care le datea opiu sa le tina drogat

| Mosotti a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Eu nu regret comunismul mai ales ca am trait atunci cand nu se gasea nimic si ti se taiau utilitatile, din contra, din cauza asta l-am urat pe ceausescu de nu s-a putut, si asta am mai zis.
Cu taiwanul poti fugi unde vrei, dar nu sa faci zona aia ca nu mai face parte din tara aia, doar la asta ma refer. Bine, corect, nu era normal sa-i aduci unde vrei tu, au plecat, lasa-i acolo.

Ai dreptate, in china poate dispari daca zici ceva contra guvernului, insa nici nu conteaza, la noi spui si spui degeaba, deci mai bine nu mai spui nici acolo si nici aici. Conteaza ca la ei merge treaba binisior, se combina totul cu un capitalism, au de toate si asa mai departe, economia mai creste, etc.

| PieptulPuiului a răspuns (pentru Mosotti):

Cum nu regreti, ma? Plangi cu muci pe aici, tu gandesti cand tastezi sau doar dai cu capul in tasta sa iasa acolo ceva, sa sune bine? Esti ireal.

| Mosotti a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Cum sa regret mai cand eu am vazut ce inseamna lipsa alimente si utilitati?! Doamne fereste.
Tu nu ai trait atunci inseamna!
Si daca regretam spuneam sincer, ca nu-s omu sa ma prefac.
Cand o aud pe mama si pe unu din prieteni ca regreta, ma iau dracii, crede-ma!
Si la o adica ti-as fi dat si conversatie sa auzi daca mai aveam (am call recorder instalat).

Si culmea, zice "preferam asa chiar daca nu se gasea una si alta", cum sa nu te ia dracii?

Pe langa ca se dadea treapta doua care nu o doream sub nici o forma cand ar fi venit la mine, adica la sfarsit de clasa 10-a dadeai alt examen, o idiotenie inutila.
Armata era obligatorie, mai lunga ca dupa 90 (1 an si 4 luni in loc de 1 an), si foarte dura.
Si uneori stateai 1 an si 6 luni, adica 2 luni in plus, se numea ZFR (zile fara rost), nu te elibera la timp.
Bine, daca faceai facultate, daca luai examenu, te duceai 9 luni doar si incepeai fac la anul.

Crede-ma, in vara lui 89 nici biscuiti nu gaseai.
Imi doream bomboane cu lichior, al dracu daca gaseai.
Iar in primavara lui 88 nu gaseai cartofi!

Ca sa nu mai zic ca pentru un TV color asteptai si 1 an, pe langa ca te costa cam 6 salarii.

Doar nu-s masochist, deci astea-s fapte verificabile, poti sa te interesezi, asa a fost.
NU am motive sa regret. Numa un masochist ar putea regreata sa ceva.

| PieptulPuiului a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci repeti ca un papagal ce auzi la auristi pentru ca afirmatiile tale se bat cap in cap.

| Mosotti a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Nu se bate nimic cap in cap. Cu, comunistii asa era si a fost.
Intreba pe cine vrei.
Iar daca te referi la comunismul din china, acolo e altceva, ala n-am zis ca e rau, ala e combinat cu un capitalism f atent.
Poate de asta am zis, dar nu de Romania.

Si pana la urma ce ai matale cu mine? Ca te vad asa pornit contra mea total aiurea, ti-am facut ceva? Poate ma confunzi cu alt user, e posibil.
Daca te iei de un om doar ca are alte opinii, ce sa zic eu si altii de tine (ca nici altii n-ar fi de acord sa te iei de ei doar ca gandesc altfel)?!

Rautatea NU iti rezolva eventualele frustrari pe care poate le ai.
Ca eu nu fac decat sa zambesc si sa-mi spun opinia mai departe in orice domeniu.
Niciodata nu am tratat un user cum o faci tu indiferent ce a zis, indiferent ca a zis idiotenii sau nu, i-am explicat frumos de ce greseste (daca gresea, ca uneori greseam eu).
Dar tu NU explici nimic, doar condamni.

| PieptulPuiului a răspuns:

Fix pace vrea cand ii freaca pe taiwanezi la icre.

| Mosotti a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Taiwanu era china inainte, deci e normal sa-l ia inapoi. Dar acolo au fugit aia contra comunismului cand a fost, au fost sustinuti de sua, deci taiwanu a fost luat de fapt. Nu e un abuz daca l-ar lua.

Dar in general china a fost o tara pasnica, nu imperialista ca anglosaxonii.

| PieptulPuiului a răspuns (pentru Mosotti):

Aia au fugit de comunism, asa ca e normal ca comunistii sa-i oblige sa vina inapoi? Normal ca e un abuz din moment ce il iei cu forta si nu cu vorba buna. Baiatule, tu esti ok la cap?

| Pnin a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Nu. Nu e happy