| justinbiebersucks a întrebat:

[Vreau mai multe pareri]

Sunt singurul pe lumea asta? Sau mai crede si altcineva ca limba romana este violata (la propriu) atat scrisa ("mersi" "dnd") cat si vorbita ("Oh my God!")? De fapt, hai sa luam mai pe larg : cultura romaneasca. Copii sunt viitorul. Daca i-ati intreba de muzica romaneasca, spre exemplu, ei ar spune Puya, Inna (ca doar isi bat joc de propria voce), si desigur baietii mai smecheri care mai cauta vreo doua prietene in plus ar baga acolo "Beii! Romanii sunt varza la muzica" Dar atunci cine e George Enescu? Cu atitudinea asta, sigur ca nu va evolua. Vai, vai... Cel mai tare ma doare de copii. Si mai ales de educatia lor, dar asta e alta discutie.

Vreau sa ne impartasim pareri, mai bune, mai putin bune. Astept raspunsuri.

7 răspunsuri:
| gloria a răspuns:

Sunt de acord cu tine in totalitate insa noi nu avem puterea sa schimbam nimic in sensul asta si nu ne ramane decat sa fim noi mai ''normali''happy ''oh my dog''rolling on the floor)

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! ai mare dreptate ce am devenit sa vorbim cu dnd si chesti din astea chiar am observat in ce am devenit chia reu si toti copii m-a intrebat unchiul meu ce piese am pe winamp si am spus puya inna etc. el se astepta ce ce ai spus uh muzica veche :))da de unde ca nu se mai ascult aasa ceva http://www.youtube.com/watch?v=JnH9PoCm-oM ci asa ceva :http://www.youtube.com/watch?v=ZThFn26zhto prima e minunata a 2a la fel ma sunt mel de kdn eram mica cum e asta de care sunt pur si simplu topida cand dau peste ele.si domni profesori ne inv sa prescurtam in loc de se numeste s. n. pentru ca pentru ca.si cu ajutorul messuului am ajuns sa nu mai stim nici sa citim :| oricum in fine ai dreptate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am intalnit multi copii si adolescenti care au baze serioase de cultura generala. Cred ca doar o minoritate sunt cei la care faci tu referire, dar aici pe TPU ii vedem mai des. Fiindca copiii normali, interesati de educatie si scoala, care provin din familii responsabile nu prea stau pe internet, avand ocupatii mai "normale" pentru varsta lor.

| Ea12345 a răspuns:

Foarte adevarat ce ai zis, insa nu cred totusi ca macar 50% au auzit de George Enescu, iar multi au auzit de el, insa nu stiu cu ce s-a ocupat.hee hee

Parerea mea este ca de vina in multe cazuri nu sunt neaoart copiii, ci oamenii din mediile in care cresc.Printi iresponsabili, profesori neinteresati etc.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chiar cine ii George Enescu? Si app de mzuik eu asi spune Vescan, paraziti. spike, bug mafia cedry2k guess who si multi alti si desp prescurtarile alea pff ne e lene sa scriem cuv intreg adica in loc de ''nu deranjati ''mai bine ''dnd''.

| Silvia a răspuns:

Omg, dar uh crz. că toti copii st asa? May uitate si o sa vezi ca st si copi normali, care asculta gutza, nu ina.straight face
Acum dnd si mersi ptc miai citit raspunsul intelijent.

| minu a răspuns:

Intr-adevar, mare dreptate ai si imi place si nickul tau! Eu am doar 16 ani si cel mai mult urasc generatia asta noua de la cultura generala pana la cultura muzicala si aici ma refer la toate produsele astea disney sau baietei neintrati in pubertate facuti faimosi de "celebritati". Asta este, cum a spus si gloria, nu putem sa facem nimic... Cel mai bine ar fi sa ignori chestiile de genul pentru ca tot ce faci este sa iti ocupi din timp cu asemenea lucruri iar timpul pe care il avem in viata asta este cel mai limitat si pretios lucru. O zi buna!