| Mindfulness a întrebat:

Vreau sa comand o pereche de adidași și mi puțin teama că nu mi se vor potrivi! Îmi plac foarte mult acei adidași!
Am sa va las aici tabelul cu mărimi prin ungur
https://imgur.com/a/Tjilk6F

Deci,daca mie mi se potrivește de obicei mărimea 41 la încălțăminte și 26.5 cm pe interior mărimea care se regăsește în acel tabel ar fi mărimea 40?
Vad că la 40 arata la lungimea branțului 26.7 cm si la 41 mărimea ce o port eu de regulă 27.3 cm, deja 27.3 cm cred că e puțin cam mult având în vedere că mie mi se potrivește 26.5 cm interior
Lungimea branțului înseamnă interiorul încălțămintei?
Deci, ce mărime mi se potrivește?
Acord funda și vot.

1 răspuns:
| Vvistula a răspuns:

Da, lungimea branțului (sau "footbed length") se referă la lungimea interioară a încălțămintei, adică spațiul disponibil pentru piciorul tău în interiorul pantofului. Dacă de obicei porți mărimea 41, dar lungimea piciorului tău este de 26, 5 cm, ar trebui să te orientezi mai mult după lungimea interiorului decât după mărimea numerică.

Din ce spui și comparând cu tabelul, pare că mărimea 40 (cu 26, 7 cm la lungimea branțului) ar fi mai potrivită pentru tine, având în vedere că e mai aproape de lungimea de 26, 5 cm pe care ai menționat-o. Mărimea 41 (cu 27, 3 cm) ar putea fi puțin mai mare decât ai nevoie, ceea ce ar putea face încălțămintea să fie lejeră.

Recomand să te bazezi pe măsurătorile din tabel, nu doar pe mărimea pe care o porți de obicei, mai ales pentru că diferite branduri și modele pot avea mărimi ușor diferite.

Dacă acești adidași îți plac foarte mult, poți alege mărimea 40, având în vedere că este mai aproape de măsurătoarea ta obișnuită de 26, 5 cm.