| Lere a întrebat:

Vreau sa devin chirurg, doar ca uneori ma ingrozeste ideea ca v trebui sa fac autopsii la facultate. In general nu am nici o problema cu cadavrele, dar imi este teama ca atunci cand voi intra in morga voi avea un soc. Ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceasta frica? Trebuie sa mentionez ca ma uit la o gramada de seriale cu doctori, chiar si la scenele la care nu rezista oricine, in timp ce mananc si nu am nici o problema. Dar stiu ca in realitate este altceva.

2 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Uitandu-te la niste seriale cu medici, nu rezolvi mare lucru, deoarece tu nu stii teorie, nu stii ce fac ei acolo, doar presupui ca stii. Pentru a intelege cu adevarat, trebuie sa treci prin facultatea de medicina, 6 ani de teorie si pe urma 5 ani de rezidentiat.
Ar trebui sa te incurajez, sa-ti spun ca totul va fi bine si ca nu ar trebui sa te ingrijorezi, insa nu este asa. Sa stii ca nu toata lumea rezista primului an, pentru ca te baga direct in ce este mai greu; daca poate fi numit usor, ceva ce tine de medicina. Este si normal sa fie asa, deoarece daca nu poti lucra pe un cadavru, nici nu poti avea pretentia sa operezi un om care este in viata. Sa stii ca foarte multi studenti nu fac fata momentului cand au in fata lor un cadavru, prima oara cand intra in morga. Altii plang, altii se ingrozesc, altii lesina, altii ies afara iar altii vomita.
Din pacate, este necesar sa treci prin acest stadiu.
La morga, tu vei sta impreuna cu 10-15 studenti si va veti uita la inceput cum lucreaza doctorul care va invata, mai apoi veti fi lasati si voi.
Asta este o autopsie reala. Daca rezisti sa te uiti la ea, ai facut primul pas. Mai ai de depasit vreo 20 de pasi pana sa poti tine bisturiul in mana fara sa-ti tremure gleznele sau sa-ti vina sa vomiti. Insa pasii aia ii vei face din momentul in care pui prima oara piciorul in morga.
http://www.youtube.com/watch?v=k0rRMOLdB4E&feature=related