| RAY a întrebat:

Vreau sa îmi schimb gândirea despre adopția copiilor de către persoanele gay.

Deci ce argumente exista pro adopți, în prezent sunt contra.

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

2 motive.
1. Sa nu imi vina copilu acasa sa ma intrebe "Tati, de ce gabriel are 2 tati? "
2. Tati, de ce parinti lu gigel, se tin de mana si se pupa, si pe unu il cheama ion si pe altul anton?
Refuz vehement sa patesc asa ceva.In cazu in care patesc, vai si amar de ei de ii vad ca se pupa in public.Am destule tigla lipsa de pe casa incat sunt dispus chiar sa platesc si cateva amenzi happy nu mi se pare normal sa ii vad ca se pupa pe gura, sau se tina de mana in vazu copiilor.Adolescenta si asa e destul de dificila, fara sa incerc sa explic unu-i copil ca e 'normal ' sau 'anormal' Daca ii spun ca e normal, o sa vina alex(copilu meu exemplu) sa mi-l prezinte pe iubitul sau vladut, ce ma fac? cresc un poponaut de mic? no offense, dar nu mi se pare normal big grin

| RAY explică (pentru Liviu):

Orice copil are nevoie de o mama si de un tata, asa e natural

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Din cate stiu eu, adoptia in Romania se face destul greu /dureza mult.Trebuie schimbata legea.
Argumentele dupa care s-au ghidat aia care facut Referendumul a fost degeaba.Cica,,Daca nu mergi la referendum, copiii tai, vor fi adopati de catre cuplurile gay''Aiurea.
In primul in Codul Civil se specifica clar ca casatoria se face intre un barbat si o femeie.
Si chiar daca s-ar schimba legea adoptiilor ar fi greu de crezut ca un copil ar ajunge la un cuplu de gay, ignorand familia traditionala!

| Hammurabi a răspuns:

Rămâi contra. laughing)))

| SG1995 a răspuns:

Păi unul ar fi:
Copilul ăla nu crește într-un orfelinat mizerabil.
Al doilea e că e mai ok să crești cu 2 părinți de acelasi sex decât fără părinți. E adevărat că copilul simte lipsa unui părinte sex opus într-o familie gay, dar pus în perspectiva de-a fi crescut de stat și maltratat, cu singuranță un copil crescut de 2 persoane de acelasi sex, sau chiar de o singură persoană ( fie ea gay sau hetero) decât în astfel de condiții e ok.
Si ultimul argument:
"Preferințele" sexuale nu se învață, sunt destul de sigur că ai mei nu m-au educat să fiu atras de femei, de fapt mă excitam involuntar pe 5-6 ani, și credeam că senzația aia e un sentiment de milă. laughing Ulterior cu un an mai târziu (7 ani) am început să mă mastu.rbez în somn, iar abia pe 11 ani mi-am dat seama explicit că actul sexual (scenele din telenovele) mă excită ci sexul feminin. Ideea e că nu alegi chestia aia, vorbim de cauze genetice, hormononale și psihologice, mediu social ar putea juca un rol foarte mic în a stabili asta. Dar deja cred că ești conștient spre exemplu că femeile tiind mai mult spre bisexualitate ca noi, ele fiind natural apropriate și fizic și psihologic. De ce?
Evolutiv vorbim bărbați mergeau la vânat, la război, erau agresiv și instinctul mascul nu îi permite altui mascul să se apropie, femeile în schimb erau vulnerabile, aveau copii deci era necesar să colaboreze, iar asta a dat femei un ton de-a fi mai deschise emoțional și psiho-social, ceea ce le dă un impuls bisexual. Un individ se poate adapta dar nu își poate schimba sexualitatea.
Adică: dacă ești la mititica se poate din disperare să accepți dai la buci altui tip, sau chiar să primești, dar asta nu te face gay, nici măcar bisexual, deoarece după ce ieși tot femeile o să-ți placă, iar dacă ești ești homofob tot o să urăști **** si n-o să ți se scoale când vezi unul. Adică pe scurt un copil crescut de gay nu devine gay.

| RAY explică (pentru SG1995):

Da orice are copil are nevoie de un tata si de o mama

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Asta e ideal, dar eu am cunoscut oamenii care deși era normali la cap în copilărie după ce-au ieșit din orfelinat erau retarzi. Așa că de ce nu dăm șansa unor persoane competente să crească un copil doar pe bază că sunt diferiți. Ultimi 10 ani de exemplu taică-meu a fost mai tot absent, pot spune că sfert din copilărie și toată adolescența numai de o persoană de sexul opus am fost crescut și supriză:
Nu am nici complexe, nu-s nici gay.

| AlexDarius3 a răspuns:

Man, părerea cel mai bine ţi-o faci singur, fără să ţi-o schimbăm noi dar răspunsul meu ar fi inutil aşa că în rest de faptul că pruncii ăia îşi găsesc noi familii chiar nu ştiu ce alt argument să îţi dau. Oricum comportamentul copilul respectiv v-a ''suferii'' mai bine sau mai rău din cauza educaţiei, deci nu poţi să ştii cum îşi educă fiecare copilul. Să nu mai zic că la şcoala ceilalţi copii vor râde de ăia cu părinţi gay.

| SG1995 a răspuns (pentru AlexDarius3):

În România părinți lui ar fi lapidați.