| uuueeeccc a întrebat:

Vreau sa stiu si eu care e diferenta dintre avanpremiera si premiera? funda!

Răspuns Câştigător
| Adinkra a răspuns:

În mod normal, în lumea cinematografului, "avanpremieră" înseamnă o proiecţie făcută cu casa închisă, pentru un grup ultra-selectat de persoane din industrie şi prietenii pe care acestea reuşesc să-i strecoare înăuntru. Urmează apoi premiera, care înseamnă prima proiecţie pentru publicul larg.

1 răspuns:
| Tweetymrrr a răspuns:

Ca să te lămuresc, îţi dau definiţiile din DEX.
AVANPREMIÉRĂ ~e f. Reprezentare generală a unui spectactacol înainte de premieră.
PREMIÉRĂ ~e f. 1) Prima reprezentație în fața publicului. 2) Eveniment care inaugurează o anumită activitate.
Baftă.