| iwill a întrebat:

Vreau sa va intreb despre ceva foarte important pentru mine...eu termin anul asta filologia; problema e ca m-am gandit sa merg la L.M.A:pentru ca imi plac la nebunie engleza si franceza mai ales traducerile si sincer nu prea ma vad profesoara ca sa ma duc fara tragere de inima la una din celelalte sectii de la litere unde automat toata lumea se gandeste pe viitor la invatamant, si as mai face mai degraba inca o limba straina decat sa mai fac romana ca m-am saturat de ea.Cunosc o singura persoana careia ii merge bine,a terminat L.M.A.,e angajata ca traducator,bine nu are cine stie ce salariu,ca la inceput...Ce mi se pare interesant e ca pleaca in strainatate destul de des, de ex in vara o sa plece in Alaska, sa faca tot ceva legat de limbi.Parerile profesorilor sunt impartite:majoritatea imi spun sa incerc la LMA pentru ca pe viitor as avea mai multe sanse decat sa fiu profesoara da sunt cativa care sar ca arsi cand aud de LMA si-mi spun ca ce bine-i sa mergi la alta sectie de la litere, ca doar job mai sgur ca in invatamant nu gasesti nicaieri in ceea ce priveste limbile.Sincer nu stiu ce sa mai fac,eu ma gandeam oricum sa fac modulul pedagogic la LMA ca daca nu-i sa fie altceva atunci sa ma multumesc cu un post de profesor,da am mai auzit si ca nu am cum sa fiu altceva decat suplinitor :trebuie neaparat sa termin altundeva la litere ca sa fiu profesor titular. Daca ma poate lamuri cineva v-as fi sincer recunoscatoare(cred ca valoreaza mai mult decat o funda), mai ales daca-i cineva care a terminat LMA-ul sau si altceva de la litere da sa-mi spuna exact cum sta treaba, sa nu uit o sa dau si funda aia daca ma ajutati)*

1 răspuns:
| Scriitoare a răspuns:

Eu am doar 16 ani, dar si eu sunt total indragostita de limba engleza.
Daca as fii in locul tau, as face tot ce imi sta in putinta sa ajung acolo.
Tie si un loc la Harvard, daca stau bine sa ma gandesc...nu da inapoi, si nu te descuraja...
Aplica oriunde poti si oriunde iti place.unt sigura ca ai sa reusesti...happy