| larysa_4174 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de sirop de capsuni...cine stie? dar sa fie bun

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Ingrediente pentru sirop de capsuni:

2 kg capsuni
1-1, 5 kg zahar

Capsunile se spala bine si se pun intr-un lighean incapator impreuna cu zaharul. Se dau la frigider pentru 24 h, timp in care amestecati mereu ca sa se dizolve zaharul.

Strecurati 3/4 din sirop intr-o oala (o sa mai aveti nevoie de 1/4 din sirop si la dulceata de capsuni, suc sau la orice o sa folositi capsunile ramase) si fierbeti pana se ingroasa destul siropul.

Cat timp fierbe siropul sterilizati borcanele curate in cuptor.

Cand este gata siropul adaugati 1 1/2 aspirina pisata. Mai fierbeti un minut, stingeti focul si lasati la racit 2-3 minute. Varsati siropul fierbinte in borcane si acoperiti-le cu o patura. Dupa ce s-au racit borcanele, se tin in camara.