| pisikat a întrebat:

Vreau un discurs in care sa il fac pe iubitul meu sa se lase de fumat.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te va parasi si va fuma mai mult.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea cred ca merge asa.
Cel mai bine ar fi sa ii explici ca vreti sa comunicati cat mai deschis, si sa va spuneti exact ce va deranjeaza unul la celalalt si ca incercati sa schimbati.
Ii spui exact ceea ce simti legat de asta, poate ca... nu suporti sa il vezi asa, ca nu suporti mirosul, tutunul, ideea ca fumeaza, banii care se duc, sanatatea, si ca nu ai vrea sa stai langa cineva in acest fel.

Acum evident, ca nu ii dai de ales fie sa plece, fie sa se lase de fumat, ca nu asta este ideea.
El ar trebui sa incerce sa se schimbe, cat timp este impreuna cu tine. Daca il vezi ca incearca si mai mult de atat, ca ii PASA de pararea ta si incearca sa faca ceva pentru asta, pentru TINE, atunci... in primul rand stii ca tine la tine si ca vrea sa faca ceva pentru tine, si in al doilea rand ca chiar ia atitudine legat de acest lucru.

Bafta sa ai!

| pisikat explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc mult, dar m-ai putea ajuta te rog cu un discurs?

| oglindasultanului a răspuns:

Nu-l enerva asa. Daca tine la tine e posibil sa-i controlezi comportamentul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ție dacă nu ți-a plăcut de faptul că el fumează de ce l-ai acceptat în viața ta? Nu se va lăsa de fumat orice ai face tu sau altcineva, el și doar el decide dacă se va lăsa sau nu.COMUNICAREA ESTE CHEIA,atunci când v-ați cunoscut discutați,vorbiți,spuneți-vă ce vă place, ce nu, atât la el/ea cât și ce scop aveți în viață. Înainte de a intra în viața cuiva trebuie să ne analizăm felul de a gândi, comportamentul, obiceiurile și să fim noi prin tot ceea ce suntem persoana pe care am vrea să o întâlnim și să o avem alături în viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/ntadR1VeH8o