| anonim_4396 a întrebat:

Zambim pentru.ca suntem fericiti sau suntem fericiti pentru. ca zambim?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Zambetul este cea mai subtila si mai complexa expresie a chipului omenesc.De altfel omul e singurul animal care zambeste; daca stim cu siguranta cand sunt triste sau cand sunt bucuroase animalele, zambetul omului nu este neaparat expresia trairii unui sentiment de fericire cum nici a unuia de tristete caci il putem afisa in amandoua situatiile. Un hohot de ras e o explozie de veselie, o lacrima e exprimarea durerii(chiar daca se spune ca exista lacrimi de fericire, ele sunt mai degraba expresia unui afect)dar zambetul poate avea nenumarate nuante:zambet fericit, trist, melancolic, ironic, de bunavointa si chiar zambet de complezenta.Desi nu exprima o traire puternica, exploziva, zambetul are mai mare putere decat orice alta expresie in socializare. Uneori zambetul unui necunoscut cu care ne incrucisam pasii in trecere pe o strada, ne poate insenina o zi. Poate ca ar trebui sa invatam sa zambim mai mult.Mai ales ca nu trebuie neaparat sa fim fericiti pentru a avea puterea de a zambi, dar daca reusim sa o facem, cu siguranta nefericirea incepe sa se atenueze.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Niciuna fara cealaltalaughing

| kukubau a răspuns:

Tomato sau rosie, aceasta-i intrebarea laughing

| Visatoarea a răspuns:

Prima varianta!

dar depinde zambetul poate fi fals.si nu de fericire!laughing

| Lady.Love a răspuns:

Da nu-i tot aia? laughing Oricum... daca ar fi sa aleg, sa zicem prima varianta. happy