| NuDauNiciunNume a întrebat:

Eu sunt alergica la No Spa (cel putin asa cred pentru ca atunci cand iau imi amortesc buzele si limba) si ma gandesc oare daca voi putea face vreo reactie alergica la vaccinul pentru covid 19 sau daca il pot face. Am incercat multe pastile insa nu am mai avut nicio reactie alergica pana acum.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| Anamaria19999999 a răspuns:

Întreabă un medic,

| daniel889 a răspuns:

Ce ne-ai spus noua, ii spui si medicului inainte sa-ti faca injectia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia nu e reactie alergica

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa vezi daca ești alergica la substanța activă sau la un excipient. No-Spa conține clorhidrat de drotaverina (substanță activă). Daca ai mai luat medicamente cu această substanță (cum ar fi Antispasmin) și ai avut ai acolo aceleași reacții, înseamnă că aici este problema. Pe langa asta, mai conține amidon de porumb, lactoza, stearat de magneziu, substanțe auxiliare care se mai găsesc în multe alte medicamente (ai spus că nu ai avut probleme aici). Deci, poți fi alergica la substanța activă. Daca e doar asta, nu ar fi bai, pentru că vaccinul nu conține aceasta substanță. Însă, daca ești predispusa sa ai reacții alergice in general, s-ar putea sa ai șanse mai mari sa ai reacții adverse la acest vaccin. Pentru detalii concrete cel mai bine este sa vorbești cu medicul de familie, el e singurul în măsură să îți spună dacă beneficiile vor fi mai mari decât riscurile daca faci vaccinul.

| neludana2000 a răspuns:

Primul lucru care trebuie sa-l faci, e la medicul de familie. Apoi el(ea) decide ce si cum.

| Catrice a răspuns:

Daca nu ai alergie la anumite antibiotice, ouă etc, îl cam faci.

| InOrOut a răspuns:

Vrei sa vezi daca ai alergie in curs? Bea jumate litru lapte si vezi daca iti vine sa vomiti si daca te sufoci si apar umflaturi pe tine si soc anafilactic. Daca nu ai simptome de la lapte nu ai alergie. Laptele agraveaza la maxim o alergie in curs. Am invatat pe pielea mea asta.

| nukeyly a răspuns:

Vaccinul se face cu foaie semnata ca iti asumi orice efect secundar_de la 0/nada la soc anafilactic la ruleta ruseasca_da cica face covidu 95% si 5% poate il face.
E bine sa incerci multe pastile pentru ca asta se vrea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o problema pe care o discuti cu medicul, nu pe TPU. Ai sa te ingrozesti de unele sfaturi de pe aici unde toti se cred medici epidemiologi dar in realitate abia au 10 clase unii

| ALINMAHMUDXXX a răspuns:

Daca esti alergica la no spa si te vaccinezi este foarte probabil sa inceapa creierul sa bipaie cand este in apropierea uilitatilor casnice electrice, din cauza cipului. Grija mare vaciinu asta e mai rau ca pufuletii loto.