| Intrebari124 a întrebat:

Dece dupa ce te vaccinezi cu a 2 doza de vaccin, trebuie sa astepti 10 zile? Mi se pare o exagerare sa astepti 10 zile.Hai 5 dar 10

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In realitate, medicii explica: se asteapta 7 zile, 10 sau 14, in functie de fiecare vaccin si timpul lui de activare, fiindca incep sa functioneze si sa protejeze, dupa un anume timp strict.

Cat priveste declaratia ta ca-i prostie, poate veni numai din nestiinta sau snobism, ceea ce te-as sfatuii sa nu mai afirmi vreodata, fiindca risti sa te faci de rusine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tie poata sa ti se para o prostie, dar daca asta e perioada in care organismul produce anticorpii e irelevant ce ti se pare tie.

Ca sa stii ca vaccinul in sine e facut sa iti determine organismul sa iti produca anticorpi chiar daca tu crezi ca rolul vaccinului e doar acela de a intra in mall.

| Intrebari124 explică (pentru suntserios):

Draga suntserios,
Eu sunt vaccinat din septembrie dar intreb ca am fost cu cineva si l-a dat afara.Si nu m-am vaccinat pentru Mall si pentru cei dragi

| darrio2007 a răspuns:

Să astepti ce?

| Intrebari124 explică (pentru darrio2007):

10 zile de la vaccin

| darrio2007 a răspuns (pentru Intrebari124):

E vorba de certificatul verde, nu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat! Astazi m-am vaccinat cu Pfaizer si astazi am scos si certificatul Covid. Doar anticorpii pot sa apara la 7-14 zile. Citeste si aici: https://bit.ly/3BpJlLO

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți se pare.

| johnnny123 a răspuns:

Este complet irelevant daca ti se pare tie sau nu "o prostie". Organismul are nevoie de o anumita perioada pentru a raspunde la vaccin, iar acea perioada este determinata dupa nenumarate studii clinice, nu dupa ce considera cineva ca "ar trebui".

Este ca si cum ai spune "de ce durata unei rotatii a Pamantului in jurul Soarelui este de 365 de zile? Mi se pare o prostie. Hai 200, dar 365?"

| Intrebari124 explică (pentru johnnny123):

Bine la faza o prostie; m-am grabit putin dar totusu este exagerat

| Wr3nch a răspuns (pentru Intrebari124):

Si ai o licenta in biologie si chimie organica. Ca sa explici de ce e exagerat? Nu. Doar ca iti e ciuda ca amicul tau nu a fost mai deștept, sa se vaccineze in vara. Ghinion.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ca sa nu faci asa in graba

| Intrebari124 explică:

1.E urat sa faci pe cineva prost.
2.Nu a explicat nimeni alea 10 zile.
3.Suntem intr-o tara democratica, dar trebuie sa edplicam frumos, nu sa facem prosti oamenii(chiar daca nu pe mine, pe ceilalti)
4.Eu sunt vaccinat