| katie03 a întrebat:

E posibil ca mama mea sa aibă covid? Va povestesc. A avut febra cam 37 grade și o zi i-a trecut. a apărut durerea gâtului, a făcut febra iar apoi i-a trecut. Și nu poate sa miroasă și sa simtă gustul mâncării... ce credeti ca are? Doar răceala sau? Mie îmi este tare frica???????????? Doamne ajuta

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pierderea mirosului si gustului sunt specifice covidului. Acum doar un test poate confirma asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dac[ nu ai fi știut de covid, ar fi fost o răceală adică viroză respiratorie cu unul din cele 150 de virusuro comune. Să ia strepsils.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mearga la doctor, nu astepta diagnostic aici, cheama salvarea daca se simte rau.

| anonimg a răspuns:

Covidul este tot o răceala, și nu moare nimeni de așa ceva.
Da, lipsă gust și miros, dar și temperatura -chiar dacă aceste simptome nu se manifestă toate în același timp deodată, medicii declară covid.
Dar n-ai de ce să te sperii. Este tot un fel de răceala.
Medicii recomandă paracetamol în tot acest timp, și antibiotice -date de rețetă de medicul de familie. De asemenea, va trebui să stați în casă toți timp de 14 zile de la test. În a 15-a zi puteți să ieșiți din casă dacă nu mai sunt simptome. Cumpărături vă pot face vecinii, prietenii, rudele sau primăria vă va da oameni care să vă ajute cu acestea.
Testul va fi gratuit dacă sunați la 112.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

1.3 milioane de oameni morti de complicațiile pentru covid te au facut sa afirmi. "și nu moare nimeni de așa ceva"?

| Digikey a răspuns:

Covid 100%.
Testul il faci degeaba, doar ca sa afli ce stii deja. Dureaza cam 5 zile pana se vor manifesta si la tine simptomele. Poti sa suni la medicul de familie sa ceri sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere gust si miros inseamna covid. Sa mearga cat mai repede sa se testeze, iar in cazul in care locuiti impreuna sau ai luat contact cu ea in ultimele zile, ar fi bine sa iti faci si tu un test.

| nicu991 a răspuns:

36-37° C==> afebril conform OMS.