| Anonim74737734647 a întrebat:

Salut! Tocmai ce am facut vaccinul, sunt inca in prima zi. Din inconstienta mea (imi asum toate criticile pe care le merit), am consumat o cantitate foarte mica de alcool (mai exact 2 guri de bere). Sunt o persoana care nu consuma alcool dar a fost setea si era singurul lucru pe care il aveam in jur. Chiar am uitat ca am administrat vaccinul. Ce vreau sa stiu, va afecta cu ceva eficienta vaccinului?
Si inca o intrebare, pot fuma?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, din pacate va afecta.
Este de altfel recomandat sa nu consumi alcool cu 24 de ore inainte de vaccin si 24 de ore dupa vaccin.

Personal imi este greu sa cred ca nu gasesti la canal niste apa, sau la vecini, dar te-ai dus direct in frigider sa gasesti bere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 2 guri de alcool nu se intampla nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca poti sta linistit!
Din 2 guri de bere (are 5%) nu cred ca, cred ca poti pati ceva
Mie mi-a zis doar e alcool, nu si de tigari.Dar doua zile te poti abtine, nu?

| Panamax a răspuns:

Acum ai anticorpi alcoolici.