| kikizzz a întrebat:

Sunt sanse sa fiu infectat cu corona-virus? De o zi doua stranut continuu si am nasul infundat

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cineva de la DSP de la noi din oraș a spus că nu are rost să ne agităm atâta pentru că 60% din români ori au avut deja ori au acum coronavirus.

| Panamax a răspuns:

Ai lacit.

| Alverto a răspuns:

Posibil da, și nu
a venit sezonul rece
Acum ceva luni cred că am făcut insolație și aveam unele simptome (înafara de tușit sau strănutat, curs nasul etc) dar din fericire nu am avut, în acea zi am stat efectiv cu capul in soare
Dar dacă crezi că e nevoie, suna la 112 oricând și spune-le simptomele

| Bruno92 a răspuns:

Nu ești, e din cauza temperaturii, organismul nu s-a adaptat cu temperaturile ce oscilează de la rece la cald.
și eu ma simt rău fiindcă am lăsat geamurile deschise și eram transpirat.

| anonima188888 a răspuns:

Așteaptă 1-2 săptămâni in care sa nu iei contact cu nimeni pentru ca nu ai de unde sa stii ce e. la dsp nu te duce ca aia mai rau te omoara decat salveaza, te baga prin saloane mizerabile, fara mancare, fara toaleta etc. mai bine stai acasa daca ai doar aceste simptome, da, mai degrabă pare alergie decat covid dupa ce ai zis tu

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Sunt sanse atat mari cat si mici, in proportii egale. Tine cont ca vrmea se schimba, si ceea ce ai tu poate fi o simpla viroza, raceala...Ia-ti temperatura si aminteste-ti cu cine ai fost in contact pana acum (acum 2 sap max.). Poti suna la DSP.

| Biciclistul5242 a răspuns:

Acuma numa corona este?
Poate te-ai racit
La asta nu te-ai gandit?

| kikizzz explică (pentru Biciclistul5242):

Niciodata nu m-am gandit ca exista virusul asta dar na... azi si ieri m-am simtit super rau, din cauza unuor stranuturi am ajuns la nas infundat si dureri in gat, si sufland nasul incontinuu am ajuns sa ma ia si durerea de cap, unii zic ca sunt alergic la ambrozie, ca eu calatoresc des cu trenul si pe unde ma duc e mereu planta aia

| Biciclistul5242 a răspuns (pentru kikizzz):

Te ai răcit

| OlaFirfirikCurajosul a răspuns:

Nu gen nu e corona virus s-ar putea sa fie boal brosteleor si in cateva zile sa te transformi in soparla