| abcdc a întrebat:

2 personalitati intr-una singura! Nu stiu ce se petrece cu mine.La scoala sunt foarte retrasa, nu prea vorbareata. dar in alte colective sau acasa sau intr-un grup mai restrans sunt cu totul alta persoana.rad,glumescam.intr-o zi a ramas cu un amic la o barfa si a ramas uimit de ce puteam sa fac, sa glumesc. a zis ca nu ma recunoaste...ca dc sunt retrasa in unele momente.sunt de nerecunoscutlaughing si-a schimbat impresia despre mine.happy oare dc sunt asa schimbat-oare?

5 răspunsuri:
| Banannie a răspuns:

Da, am patit si eu chestia asta pe la 15 ani. Norocul meu ca s-a rezolvat in timp. Tot ce ai de facut e ca atunci cand esti in momentele de timiditate sa spui ce iti trece prin minte, sa nu te sfiesti. Si sa nu fi in grupul fetelor acelea plictisitoare, maxim 3 la nr si pe care nu le baga nimeni in seamahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine e la fel laughing

| DianaAndreea90 a răspuns:

Da si eu am patit la fel sad o sa treaba stai linistita

| Rockart a răspuns:

Bună! Cam aşa sunt şi eu.La şcoală nu vorbesc decât cu vreo 2-3 fete, în rest parcă nu cunosc pe nimeni.Acasă sau când sunt doar cu prietenii sunt nebună.De fapt, ăsta e felul meu... de nebună.Dar sunt cam ironică şi am glume acide şi nu mi le permit cu oricine şi decât să fac lumea să se simtă prost sau sa jignesc mai bine mă abţin. Eşti îndrazneaţa cu prietenii pentru că ei te cunosc, ştiu felul tău de a fi şi nu eşti nevoită să te fereşti de ei.Cu alţii eşti timidă pentru că eşti fată simţită şi probabil nu vrei să deranjezi sau să dai o impresie proastă.

| amaranth a răspuns:

A trecut ceva timp de cand ai postat aceasta intrebare. Nu stiu daca mai ai aceasta "problema".
Si eu eram la fel. Cat timp eram la scoala sunt foarte retrasa,nu vorbesc cu nimeni, nu gasesc subiecte de discutie,etc. Iar acasa,cu prietenii eram cu totul si cu totul alta persoana, de nerecunoscut.
Cu increderea in tine cum stai?
Nu cumva te simti inferioara. mai prejos decat colegii tai?
Iti este teama de parerea celorlalti?
Ti-e frica sa nu fi respinsa?
Te simti vinovata din diverse motive?

Nu stiu daca te regasesti in aceste intrebari.
Eu am avut probleme cu increderea in mine, imi era teama sa deschid un subiect de discutie, sa nu cumva sa par o fraiera. ma simteam inferioara.

Cum era la inceput relatia cu prietenii tai? Erai mai retrasa?
Acum e normal sa iti arati adevarata fata de ei, pentru ca va cunoasteti de mai multi timp, etc.

daca ai probleme cu increderea in tine, da-mi un mesaj. am sa-ti recomand cateva carti de psihologie care pe mine chiar m-au ajutat foarte multhappy