| Sara a întrebat:

A fost cineva supusa unei cauterizari? cum e? cum se desfasoara? stiti alte tratamente pntr negii interni vaginali? pastile?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este foarte dureroasa, se face cu anestezie locala./ E un pic neplacuta, dar nimic de care sa fii foarte speriata.
Nu prea exista alt tratament pentru negii vaginali. dar mare atentie! negii vaginali sunt dati de infectia cu HPV (human papiloma virus), virusul care da cancerul de col uterin. Asta inseamna ca ai risc foarte mare de face leziuni precanceroase si chiar canceroase de col uterin. Trebuie ca macar la 6 luni sa mergi la ginecolog pentru test Papanicoalu si consult, chiar daca nu mai ai simptome.
Dupa cauterizare, sa stii ca negii vor recidiva ori de cate ori iti vascadea imunitatea. De aceea e important sa iei stimulatoare de imunitate, sa mananci sanatos, sa nu fumezi sau sa consumi alcool si sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual, toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dispar si daca faci tratament nu reapar, basme cu reaparutul. Tratamentul (cauterizarea ) este chimica nu prin caldura, nu doare, n-o sa simti nimic.

| jockeritza a răspuns:

Uh.Sensibila situatia.Artrebui sa consulti un ginecolog profesionist. Du-te la spitalul Universitar.happy