| anonim_4396 a întrebat:

(A FOST ȘTEARSĂ INTREBAREA DE DATA DRECUTA) Bună ziua TPU. Am și eu o întrebare întrebătoare la voi. Fac și eu 16 ani și am penisul de 15-16 in erectie (depinde cât de excitat sunt) nu mi-am început viata sexuala deocamdată. doar ce mi-am frecat penisul de păsărica unei fete Virgine(asa zicea ea) când am vrut sa ma conving sa vad dacă mai este nu a intrat și a spus ca o doare și am crezut-o într-un fel... Întrebarea mea este dacă mai creste penisul și pana la ce vârstă. Nu ma plâng ca este mic. Zic ca este potrivit. Voi ce credeți? Fără miștouri proaste.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor efectuate de medici si specialisti privind acest aspect, s-a ajuns la concluzia ca in general organismul masculin isi definitiveaza dezvoltarea si maturizarea organului genital masculin in jurul varstei de 16 ani cu o abatere de +/- 1 an. Multi dintre baieti incep sa observe ca intre 11-14 ani, se produc o serie de schimbari majore, insa acest lucru este diferit in cazul fiecarei persoane in parte. Nu exista o regula exacta, ''batuta in cuie'' in aceasta privinta. Prin urmare, scimbarile se produc in functie de varsta la care se instaleaza pubertatea adica mai devreme sau mai tarziu, astfel ca si dezvoltarea penisului se poate incheia la 15-16 ani ori chiar si dupa varsta de 18 ani. In privinta marimii, poti fi multumit deoarece lungimea precizata este una cat se poate de OK. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul creste pana la varsta de 16 ani, chiar daca tu, mai poti creste in inaltime pana la 18, sau chiar 20 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Deci sa înțeleg ca s-a oprit creșterea

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, corect! La 16 ani, s-a oprit cresterea lui.

| Emilian65 a răspuns:

Da, penisul tau are dimensiuni normale.

| Alfred0703 a răspuns:

Cred ca la varsta asta ar trebui sa te intereseze altceva, cum ar fi evaluarea nationala.

| anonim_4396 explică (pentru Alfred0703):

Am dat-o acum 2 ani. Am trecut clasa a 10a

| Alfred0703 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect, atunci bac-ul.

| anonim_4396 explică (pentru Alfred0703):

Mai am 2 ani dar mulțumesc oricum laughing)

| anamaria82726 a răspuns:

Pai la varsta ta e ok adica pe la 18 vei avea oricum minim 20 cm

| anonim_4396 explică (pentru anamaria82726):

Să sperăm

| asdf2kpower a răspuns:

Udă-l cu apă în fiecare dimineață și ține-l la soare 10 min. Ușor ușor o să observi rezultate.

| SupMates a răspuns (pentru asdf2kpower):

Lol,doar nu e floare?