| anonim_4396 a întrebat:

A-ti incerca o relatie cu o persoana care are un handicap? Sau mai bine spus, v-ati putea indragosti de o astfel de persoana? Sa zicem ca este vorba de un defect la ambele maini, ceea ce inseamna ca acea persoana nu va putea niciodata sa va tina de mana. In schimb se descurca ca un om normal, reusind chiar si sa scrie. V-ar afecta parerile oamenilor?

Răspuns Câştigător
| Letheyann a răspuns:

Eu cred ca daca iubesti acea persoana,nu trebuie sa te intereseze ceea ce spun oamenii din jur,si din ce ai scris acolo pare ca deja simti ceva pentru el\ea,dar esti nesigur\a.Te sfatuiesc sa te gandesti bine daca asta e calea pe care vrei sa o urmezi,cu toate dificultatile si barierele pe care viata vi le va pune in fata.O relatie pasiva si de "proba" nu isi are locul,cu o persoana cu handicap,pentru ca fiind mai expus\a emotional decat restul, risti sa o\il faci sa se ataseze de tine, iar apoi ii vei frange inima intr-un mod pe care nu ti-l imaginezi.Nu sunt in schimb de acord cu rasp mariaforce,nu trebuie sa uiti de handicapul lui\ei,pentru ca intr-o anumita masura,in subconstient,e chiar lucrul acela care te face sa iti placa de persoana respectiva.(altfel de unde expresia "ne indragostim de defectele partenerului"?)
Cred,cu tarie,ca daca iubesti,treci peste toate.Te adaptezi,iar atunci parerile inutile,rautacioase si deznadajduitoare, nici macar nu iti vor mai gadila auzul, pentru ca vei fi ochi si urechi pentru persoana pe care o iubesti.
Cheers happy

7 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Eu cunosc un om care nu are amandoua mainile,i-au fost amputate si are o familie frumoasa,cu doi copiihappydeci eu cred ca m-as putea indragosti de o persoana chiar daca are acest mic ''neajuns''oh go onte indragostesti de sufletul acelei persoane nu de mainile lui, si in doi ar fi mai usor, as scrie eu pentru elhee hee
@hanibani daca am gandi toti ca tine am crea un nou hitlerstraight facedaca ai fi u in situatia asta si te-ar descrimina cineva? as vrea sa vad cum te simti

| AndaWest a răspuns:

''nu,pentru ca vor barfi oamenii''
''acestor'' sunt persoane normale nu trebuie sa te referi ca si cum ar avea nu stiu ce.nu am zis ca tu esti hitler citeste mai bine

| hanibani a răspuns:

Nu.
daca poti fi cu o astfel de persoana, inseamna ca esti matura happy, deci probabil si cei din jurul tau(la care tii)sunt la fel asa ca nu vor exista rautati sau barfe din partea lor.
oricum omul cu handicapul respectiv este mai mult decat de apreciat deoarece in ciuda greutatilor incearca sa duca o existenta normala happy, probabil doar Dumnezeu stie cata suferinta se ascunde in sufletele acestor oameni din cauza vietii incorecte ce le.a fost data sad. Eu sincer as fi mandra sa stiu ca am asa o persoana puternica langa mine, dar asta e doar parerea mea :*

| hanibani a răspuns:

@σяίgίηaℓ
scuze, dar nu pricep care parte din ce am scris mar asemana macar cu hitler happy
daca m.ar ptea lamuri cineva, ar fi minunat. Nu am discriminat pe nimeni, pentru Dzeuhappy
multumesc pentru orice raspuns as primi.

| hanibani a răspuns:

Cred ca nu m.am facut bine inteleasa... am zis „nu" la intrebarea de la sfarsit happy „v.ar afecta parerile oamenilor"big grin.
apoi am zis ca apropiatii unei persoane mature sunt probabil la fel, maturi. in concluzie, nu vor barfi, vbi urat etc
la faza cu acestor, mda imi era lene sa zic :„Dzeu stie cata suferinta se ascunde in sufletele oamenilor cu anumite handicapuri din cauza vietii incorecte..."
Voi incerca sa ma exprim mai bine datile viitoare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Daca tu il iubesti o sa uiti cu timoul de handicapul lui si nu o sa te mai intereseze parerea oamenilor.
noroc...si,urmeaza-ti sufletul laughing

| Serea_Alin_1985 a răspuns:

E usor de zis, eu sunt o persoana cu o usoara pareza pe partea dreapta ma misc independent ma descurc dar imi doresc enorm sa cunosc o fata imi doresc si eu o relatie ca tot omul