| Eusuntalacare a întrebat:

Acid folic si vitamina E din a 6 a saptamana de sarcina? E ok? Stiu ca se ia mai devreme pentru a preveni posibile malformatii! Nu am nici măcar o stare de rau, de ce? La care saptamani re poate vedea genul copilului? Ps: M-am lăsat de fumat acum 2 saptamani,si st fericitaaaaaa ca pot,bineinteles, pt bebe!

5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Medicamentele se iau in general doar la recomandarea medicului in general si in mod special in sarcina. Nu te pune tu sa iei de capul tau medicamente ca risti sa iti nenorocesti copilul! Mergi regulat la control si ginecologul iti va recomanda medicamentele potrivite.

| raluk27 a răspuns:

Da, sunt ok. Nu e obligatoriu să ai o stare de rău. Poti trece peste sarcina foarte ușor. Eu am 5 saptamani, si in afara de faptul ca mi-e somn într-una, nu am nimic. Sexul il poti afla cam la sfârșitul lunii mai.

| Eusuntalacare explică:

Felicitări! Eu imi fac foarte mari griji, pentru multe lucruri, si ma tot gândesc si la faptul ca atunci când voi naste va fi frig.....si nu o sa-l pot scoate pe bebe afara, deja ma gândesc la hainute...off, dar important este ca el sa fie bine!

| raluk27 a răspuns (pentru Eusuntalacare):

Felicitări si tie! happy Mie mi se pare mai ok asa. Toata sarcina aproape o sa fie vara si cald si e mai usor cu rochite lejere si cu sandale. Iar astea le poti purta si dupa, decat sa cumperi paltoane, pantaloni si pulovere pentru gravide. Apoi, tot vara fiind sunt o groază de fructe si legume, deci poti avea o alimentație sanatoasa. Si oricum, cand e foarte mic nu-l poti scoate pe bebe afara. Numai bine o sa aiba 3-4 luni până la primăvara viitoare.
Iar la vara viitoare, o sa fie de 8 luni, o sa-l poti lasa cu cineva sau il poti lua in concediu.

| Eusuntalacare explică:

Le-am luat cu reteta de la ginecolog, nu le-am luat de capul meu! Mi-au fost prescrise!