| OnlineZ a întrebat:

Acum cateva zile am aflat ca sunt insarcinata, si cum e normal am un milion de intrebari care imi invadeaza capul. Desigur doctorul ginecolog mi-a explicat in mare parte.Mi-s-a spus in primele 3 luni sa evit efortul.Am cateva intrebari si cine stie poate ma va ajuta.
1) Sa nu ridic ( dat fiind ca eu stau la tara e imposibil sa nu ridici o galeata de apa. Intrebarea mea e, cred ca nu afecteaza cu nimic 10 kg pe care le car cativa metri de colo' pana colo'Nu?
2)Eu fumam cate 10-15 tigari inainte, ei bine nu le-am lasat de tot dar maxim fumez 2 mai mereu 1 pe zi ..Chiar si asa exista riscuri mari?
3)Desi nu am nici 2 luni ..Cred ca nu e vreo problema daca dorm pe burta.(Adorr si nu ma pot dezvata )
Astept raspunsuri sin in schimb FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| Mussette a răspuns:

1. Nu ridica asa mult. 10 kg e prea mult. Nu conteaza ca duci de colo pana colo, efortul apare in momentul in care ridici, ci nu atunci cand cari. Limiteaza-te la cateva kilograme.
http://www.copilul.ro/......a6887.html
2. E bine ca ai ajuns la 1-2 tigari pe zi, dar incearca sa renunti. Oricum, organismul tau e intoxicat de tutun. Indicat e sa renunti la tigari cu 1-2 ani inainte de a ramane insarcinata.
http://www.attct.ro/......sului.html
3.Nu are nimic daca dormi pe burta acum. Dar mai bine incerci pe spate de acum, ca mai tarziu iti va fi mai greu si
se instaleaza oboseala. :)

5 răspunsuri:
| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

1 daca esti gravida probabil ai un barbat, si daca esti la tara sigur locuiesti cu parintii pari tanara ar putea sa te ajute sa fi si tu rasfatata 9 luni pe care le ai pana nasti.
2 incearca sa nu fumezi deloc pentru ca e in joc sanatatea copilului tau si poate cu sansa asta te vei lasa de tot dupa ce nasti
3 daca nu te jeneaza poti dormii oricum pentru ca daca tu nu simti nimic inseamna ca nu se intampla nimic nu se preseaza, dar cu timpul incearca sa nu mai dormi asa, daca vrei sa iasa sanatos trebuie sa faci anumite sacrificii

| OnlineZ explică (pentru Costel_Alexandru_1994):

Da am barbat, si sa spunem ca nu sunt tanara ..adica sunt dar e un moment potrivit pentru un copil..cu o luna inainte de ase naste fac 23 de ani. Eu nu locuiesc cu parintii locuim singuri dar ..Cred ca ai dreptate chiar am nevoie sa fiu rasfatata, si mai ales acum parca simt nevoia de mai multa atentie si grija.Off.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru OnlineZ):

La 23 de ani esti batranalaughing)?

| Mussette a răspuns (pentru OnlineZ):

Esti destul de tanara, asa ca incearca sa nu cari prea mult. Fa miscare, dar nu cara. Si sa renunti la tocuri, in cazul in care porti. big grin
Rasfatul va fi in special pentru binele copilului. Multa fericire. happy

| OnlineZ explică (pentru Costel_Alexandru_1994):

Nu batrana dar am varsta perfecta pentru bebe happy nici prea batrana nici prea tanara tongue