| Rebeccadamia a întrebat:

Acum trei zile am facut dragoste cu iubitul meu si a ejaculat in mine.Am luat pilula de a doua zi ieri, si astazi din nou s-a intamplat un accident si a ejaculat in mine...Sa mai iau inca una, sau ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

Stai linistita, nu mai lua nici o pastila.Du-te la farmacie si cumparati un test de sarcina asa o sa afli daca pilulele si-au facut efectul sau daca nu si-au facut efectul.
Dar iti spun sa stai linistita ca la aceste pilule au un risc de 10% sa nusi faca efectul.
Sper ca am ajutat.happy

NOname
| NOname a răspuns:

Aceste pastile sunt foarte periculoase, iti pot da tot organismul peste cap. Se pot lua numai la recomandarea ginecologului, si n-ai voie sa iei mai mult de o pastila o data la 6 luni.
Chiar a fost atat de greu sa va protejati?
Macar pe viitor ai grija sa nu se mai repete! Iar acum ia-ti direct un test de sarcina (fa-l peste 2-3 saptamani!), daca n-ai putut sa-ti iei un prezervativ! Asta e...

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu mai lua nimic, si asa are niste efecte secundare de speriat. Explica-i iubitului tau ca s-a inventat prezervativul.Si citeste si materialul asta, te va ajuta.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ptive_1025
Sa ai grija de tine,daca n-o faci tu, nu o va face nimeni, sa stii.Pa,pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pilula de a doua zi? Chestiunea aia mica de 70 -80 lei, nubatting eyelashes.
Aia se ia de maxim 2 ori pe an si nu o zi dupa alta.
Ia mai degraba un anticonceptional si fuga la medic.

| Rebeccadamia explică:

Va multumesc pentru sfaturi, cred ca e un risc destul de mare, dar decat sa ma trezesc cu un avort, mai bine ma dau peste cap si iau inca o pastila din aceea.Anticonceptionale am incetat sa iau acum jumatate de an, si.Asta e.Cred ca voi lua o pastila din aceea, prima, la mine nu a avut efecte secundare.A fost totul ok! Ceea ce vroiam sa stiu e daca mai e necesar, sau e destul de puternica prima incat sa isi faca efectul si dupa o zi.Va multumesc!

| MMihai a răspuns:

Dacă nu vrei, să fii, urgent mămică, să utilizezi metode de evitare a unei sarcini. Una dintre ele, este actul sexual întrerupt, care nu vă iese vouă. ( Sau el, în inconștiența sa, vrea să aibă, acum, un copil, cu tine, iar sub acest aspect, ar fi teribil de periculos.). Vezi ce faci acum, că nu mă pricep la pilulele astea, și îți recomand să discuți chiar mâine luni, cu un medic specialist, în așa ceva. ( Nu am habar, ce este cu prostia asta, de pastilă, / pilulă de a doua zi, dar cred că este o porcărie scumpă și dăunătoare pentru organismul femeii ). După asta faci o excursie, la o bibliotecă și ceri o carte de sexologie ( dacă nu o are, ceri o carte despre igiena intimă a femeii, unde vei găsii ceva puțin și despre metode de evitare a unei sarcini,) și înveți care sunt metodele de evitare a unei sarcini.Acolo vei citii despre spălătura vaginală acidă, despre cum se determină la modul real protecția biologică, despre utilizarea prezervativului ca mijloc de protecție anti sarcină, despre sterilet, despre buretele cu apă și oțet, despre diafragma de col uterin, etc. Dacă faci sex numai când ești în protecție biologică, și utilizezi asociat mai multe metode anti sarcină, șansele să ajungi mamă înainte de vreme, sunt ceva mai mici.
Pastilele/ pilulele de ziua a doua ( sau de ziua a zecea, după Scripturi ), (Caută cu Google.ro și cu Google.com, cu Yahoo, și cu Alta Vista, ce dracu este, cu ele), oricum nu sunt bomboane din care să mănânci, câte un kg în fiecare lună. Să nu îi mai spui ăluia iubitul meu, ci fostul partener sexual, că se impune, cu necesitate să găsești un altul, inteligent. Pentru informarea ta este și un fel de pre ejaculare, iar lichidul respectiv, poate fi suficient de bogat în spermatozoizi viabili, spre a genera o sarcină. I-am scris unei alte fete următoarele: Nu știai că cea mai bună metodă de evitare a unei sarcini, este abstinența? Dacă nu faci sex, sigur, nu rămâi gravidă. Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid în vaginul tău iar nu rămâi gravidă. Anti concepționalele generale de pe folie, care se înghit zilnic, dereglează urât metabolismul, iar pe termen lung au urmări urâte. Mai este și treaba cu steriletul, dar nici aia nu este teribil de bună, pe termen lung. Mai citește sexologie. Mai gândește-te. Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid, în vaginul tău, nu rămâi gravidă. / Un bărbat versat poate să bage în orgasm o femeie, cu degetele. / O femeie în orgasm, poate face mai lesne sex oral. / După ce ejaculează un bărbat, trebuie să facă și pișu, ca să spele eventualii spermatozoizi ramași pe canal și evident să spele cu apă și oțet băiețelul,( și in situația 1 acoperit și in situația 2 descoperit ). Spermatozoizii mor în mediu acid. După ce se spală foarte bine cu apă cu oțet, trebuie să se spele și normal, ca să nu aibă usturimi de la soluția de acid acetic.(oțet)./// Mai asociezi astea cu protecția biologică reală, cu utilizarea prezervativului, cu spălătură vaginală acidă./// Da chiar la ce folosești anti concepționalele generale luate zilnic, spre a îți deregla metabolismul?/// Tu ai auzit de act sexual întrerupt, cu circa 5 minute înainte de ejacularea bărbatului? ( El își propune să oprească cu 5 minute înainte, dar în practică o face cu 2-3 minute înainte.).// Cea ce i-am spus /scris ăleia este valabil pentru orișice femeie, inclusiv pentru tine. În rezumat: 1) Discuți mâine luni, cu un medic ginecolog. 2) Pauză sexuală cam o lună, în care timp, citești despre metodele de evitare a unei sarcini și despre bolile cu transmitere sexuală și evitarea acestora.3)Controale medicale să nu fi cumva gravidă și să nu ai ceva boli venerice. 4) De găsit alt partener, fără boli venerice, dar mult mai inteligent, decât actualul partener sexual, cu care să faci sex. 5) Succes!

| pedobear_1294 a răspuns:

Dupa ce ca nu va duce capu' va mai si inmultiti. Trist

| EnjoiProSkater a răspuns:

Spune-i iubitului tau ca nu mai suntem in secolul 2 sa inventat prezervativul sau femidomu!

| Daiana3120 a răspuns:

Nu mai lua, dupa parerea mea. Am inteles ca nu e bine sa o iei des pentru ca produce dereglari hormonale. Mai mult, am citi undeva ca e bine sa nu o iei de mai mult de 3 ori in viata. Ai grija in continuare si multumesc pentru rasp tau la intreb mea. Te pup!