| MentaI a întrebat:

Ai putea sa te indragostesti de un homofob/rasist/xenofob? Nu neaparat toate trei, dar daca ar fi cel putin una din caracterele alea? Am vazut un cuplu, fata nu stiu daca este rasista dar prietenul ei este homofob.
Dar, daca tu ai fi bisexual/a? Si afli ca de cine iti place, este homofob? Sau afli mai tarziu?

1 răspuns:
| Pitzipoanca a răspuns:

Exista mai multe motive pentru care oamenii devin sau sunt homofobi/ rasisti/ xenofobi/ etc.
In principiu tine de ce ai invatat acasa.
Totusi, un studiu (cercetatorii britanici - cine altcineva?) a demonstrat ca, in urma vizionarii unor secvente care includeau sex normal, homosexual sau imperecherea animalelor, homofobii au avut erectie la vizionarea secventelor homosexuale.
Din cauza asta, de fiecare data cand cunosc un homofob, il intreb daca are cumva tentative bi sau homosexuale.
Din pacate, relatia nu are cum sa mearga. Presupune mult prea mult efort.
Daca e o relatie in genul celei din primul paragraf, atunci ar putea sa functioneze pe termen scurt, dar tot vor exista frecusuri care vor duce la despartire.
Daca e o relatie ca cea descrisa in al doilea paragraf, atunci chiar nu prea exista alternativa. Am vazut si pe TPU fete care povesteau cu lux de amanunte ca au aflat ca prietenul lor e bisexual. Chestiile astea nu se povestesc, mai ales de altcineva. Sexualitatea cuiva tine strict de el - nu trebuie sa dea cuiva socoteala.
Daaar... traim in Romania si asta ne ocupa TOT timpul