| schutzengel a întrebat:

Ajutati-ma va rog, am 14 ani (si fizic si moral sunt mai mare)in noiembrie am fost intr-o excursie, un baiat din clasa a 12 m-a facut sa-l obeserv, chiar daca pina atunci nu il vedeam, acum sunt inebunita dupa el, mereu imi facea diferite semne, se uita, zimbeste, sta linga clase, am inceput sa vorbim pe mess, vorbeste cu mine foarte frumos, si interesat, dar atunci cind am vorbit serios, a zis ca da... am unele calitati ai fetei perfecte, dar m-a facut sa inteleg ca tot ce incurca este diferenta de 5 ani jumatate, dar oricum eu il vad ca el nu-i indiferent, el se emotioneaza cind ma vede, mereu ma saluta..., dar totusi cum sa-l fac sa uite despre diferenta, eu il plac, el ma place de ce sa nu mergem inainte? ajutati-ma cu sfaturi!

9 răspunsuri:
| PLoietre a răspuns:

Sall! eu zic sa il lasi ca mai sunt baieti. Oricum daca o sa va cominati, colegii lui o sa isi bata joc de el si o sa rada ca diferenta de ani e mare si o sa va certati...mai bine nu te combina cu el pentru ca dupa ce o sa fiti impreuna, o sa se accentueze treaba intre voi si dupa ce o sa va despartiti crede-ma ca o sa fie mai greu...

oricum Succes :X

| Elena_4068 a răspuns:

Daca chiar crezi ca te place, intreaba-l si gata nu e mare scofala.

| ioana_7606 a răspuns:

Sti foarte bine ca dragostea nu are varsta, dar fi atenta sa nu isi bata joc de sentimentele tale, unii baieti faca asa mai ales ca tu esti mai mica, mai bine mai stai un timp si observa'i comportamentul lui fata de tine, in legatura cu diferenta de varsta, ai grija ca baietii sunt profitori.

Bafta!

| Crisu a răspuns:

Daca tu simti asta fa-l si pe el sa simta. Pana la urma diferenta de varsta chiar nu conteaza si in fond nu stiu daca stiai, dar intre o fata si un baiat e bine sa exista o diferenta de 3-4-5 ani [evident baiatul fiind mai mare].

| zuzaa_7068 a răspuns:

Pai parerea mea e ca de ce nu vorbesti cu el ii spui ca el placi sau ii dai de inteles si dupa aia... continui discutia...

| buldog a răspuns:

Peste cateva luni pleaca din liceu. La facultate nu numai ca te va uita(sau nu te va mai vedea la fel de des), dar va vedea si zeci de fete care vor fi plecate pe acelasi drum cu el si care, probabil, vor fi mai mult pe placul lui decat o fata mai micuta cu 5 ani si jumatate. Sper sa nu intelegi ca te jignesc, sau subestimez. Inteleg sa ai prieten mai mare decat tine, dar cauta unul cu care sa poti avea o relatiewinking

| StupidANDContagious a răspuns:

Daca el iti place iar diferenta dintre voi e destul de mare, nu e o problema. Problema e cand analizezi si vezi ca "ma parca...aia nu merge, aia nu se potriveste"; si tot asa happy
Chestia cu "imi place"...suna vag.
Daca tu il placi mult, il admiri pentru cum se poarta, vorbeste, arata, gandeste etc...si pe el il vrei si gata, poti face si acel pas. aa, sfat prietenesc:daca nu esti pregatita sa ii satisfaci dorintele de baiat mai mare ca relatia sa fie una in care sa existe si relatii intime... poate e mai bine sa nu te arunci asa doar pentru ca iti place. Gandeste-te bine, bafta!

| tiktak44 a răspuns:

Ma, tu trebuie sa faci primul pas pentru ca el e timid

| schutzengel explică:

Multumesc pentru raspunsuri! ceea ce tine de prieteni asa ziceam si eu la inceput, insa prietenii lui cei mai apropiati deja stiu despre majoritatea lucrurilor, adica uneori il ajuta, el mai mult se intimideaza sa imi zica ceva cind sunt colegii mei de clasa, decit cind sunt colegii lui, adic poate sa ii lase pe 5 minute si sa vorbeasca dragut cu mine! Ceea ce tine de dinsul, am vorbit cu foarte multa lume, am vorbit cu el, si toti au o parere foarte buna despre dinsul, nu e genul de baiat care sa arunce priviri la toate fetele, asa era cu 2 ani in urma, insa dupa un an de invatat in germania, s-a schimbat, vede altfel lucrurile, el este prieten cu majoritatea din liceu, si nu exista vreo discutie negativa, ce il priveste! Ceea ce tine de mai mare, nu am zis eu, o zic toti care ma cunosc cu adevarat! Si ultima, ceea ce tine de timid, intr-adevar, in asa cazuri face cit face, dar asteapta un raspuns ferm ca sa continuie!