| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! Nu ma sunt eu, am ajuns sa nu ma mai recunosc, de un an si ceva de zile am un prieten extrem de posesiv.Nu ma lasa sa fac nimic din ceea ce vreau nu intra pe net, nu intra pe mess, nu te machia, nu te imbraka asa iti zic eu cum sa te imbraci, nu vb cu colegii, nu vb cu prietenii tai, sunat incontinuu, 24 din 24 intrebari despre trecutul meu care de care mai stupide. aveam si eu amici cu care mai ieseam am fost proasta si am renuntat la toti, inclusiv la cei mai buni prieteni.la scoala ma verifica mereu, ma pune sa fac poze se uita la ora sa ma verifice.nu mai pot. El are prietenii lui, iese cu ei, pe mine nu ma asculta, daca vreau sa ies cu el nu ma ia.Sunt disperata! Am ajuns la limita! Nu pot sa ma despart de el, il iubesc enorm de mult, nu i-am gresit niciodata, nu l`am inselat, nu i-am dat motive dar am momente in care ma depaseste situatia.nu stiu ce sa mai fac.Nu doresc nimanui sa fie in locul meu.Am renuntat la toate lucrurile care imi placeau.Am si eu nevoie de spatiu, de libertate. Ajutati-ma va implorcrying cateodata imi doresc sa mor, sa ma eliberez.multumesc din suflet ca existati TPU

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Draga mea, ce faci tu, se cheama prostie cu P mare. Cum poti sa te injosesti in asemenea hal, si sa mai spui ca nu il poti parasi fiindca il iubesti? Nu vezi ca isi bate joc de tine? Imagineaza-ti daca v-ati casatori si ati avea copii, cum tu te vei chinui sa-i cresti, sa intretii gospodaria, sa mergi la servici, si el sa mearga la distractie cu prietenii lui. Va veni vremea cand nu te va respecta deloc si poate va incepe si sa te bata. Lasa-l, pana nu te afunzi si mai mult in noroi si nu o sa te mai poata scoate nimeni!

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Renunţă la el, ce aştepţi?
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Tu esti la inchisoare nu intr-o relatie!
Vorbeste clar cu el si daca nu intelege da-i papucii!

| Razvan a răspuns:

Intr-un an de zile a reusit sa te schimbe. El are o personalitate puternica si tu un caracter docil si nu e bine.Trebuie sa iti dai seama care a fost momentul in care ai accepat lucruri care nu iti faceau placere pentru a vedea ce ai de facut. Poate ca il iubesti si poate ca si el te iubeste in felul ei dar nu are sens sa continui aceasta relatie cand tu iti doresti altcevawinking
Renunta inainte ca posesivitatea lui sa se transforme in ceva mai grav si anume violenta

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tu ai pus o intrebare retorica, adica o intrebare al carei raspuns il sti.Lasa-l! Lasa-l.Lasa-l.Daca nu a facut-o suficient iti va face viata un chin. Din astfel de oameni se nasc partenerii care-i bat sau omoara consoartele! Cum poti sa-l iubesti cand esti ca la inchisoare? Da-i liber si mai cauta, ca-i plina lumea de oameni normali sau mai normali decat el. Tu trebuie sa pui in balanta binele si raul care-l ai din aceasta relatie.Vezi ce rezulta si ce trebuie sa faci.Cu cat spargi buba mai repede cu atat mai bine.Stiu ca va fi foarte greu.Sa te lumineze Al De Sus si sa faci cum e mai bine pentru tine.

| Alisa a răspuns:

El a facut din tine marioneta lui. Trebuie sa pui piciorul in prag, chiar daca il iubesti. Asta nu e iubire. El pe tine nu te respecta deloc. Daca te-ar iubi ar avea incredere in tine si nu te-ar pune sa faci toate astea. CUm sa faca asa ceva? EL stie ca tu faci toate astea, dar daca il lasi, atunci o sa vezi cum vine la tine in 4 labe, ca un catelus. NU il mai primii, nu te merita. AI ajuns sa stai izolata si nu este deloc bine. Ai grija sa nu cazi intr-o depresie ceva.
Lasa-l pana nu e prea tarziu.

| Vizitiul a răspuns:

Spune-i ce te deranjeaza, daca te iubeste o sa te inteleaga. Daca nu, baieti mai sunt. Stiu, e grea desartirea, dar nu imposibila!

lolita
| lolita a răspuns:

Eu stiu ca atunci cand iubesti vezi viata in roz nu in negru cum o descrii tu aici. ce iubesti tu la el? ca te controleaza, ca te manipuleaza? asta nu este iubire probabil este doar o dorinta de autodistrugere. tu esti tanara nu ai de ce sa suporti asa ceva. un partener este ca sa-t faca viata mai frumoasa, sa te ajute cand ai nevoie, sa fie alaturi de tine si sa te inteleaga. acest baita daca nu respecta intimitatea ta nu te respecta nici pe tine. nu iti irosi viata cu cine nu merita, viata este frumoasa daca stii sa ti-o faci frumoasa. in primul rand trebuia sa vb cu el despre asta cand a inceput sa te controleze , trebuia sa-i explici ca nu accepti asa ceva si daca nu este de acord va despartiti. este vina ta deoarece nu ai un caracter puternic si nu stii sa te impui. acum este putin cam tarziu pentru discutii, probabil va incepe si mai rau sa te controleze daca vei deschide tema asta. daca as fi in locul tau l-as parasi, tu nu il iubesti, esti legata de el nu ca persoana ci de sexualitatea lui. exista o multime de baieti care te `pot face fericita daca tu vrei.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu stiu ca atunci cand iubesti vezi viata in roz nu in negru cum o descrii tu aici. ce iubesti tu la el? ca te controleaza, ca te manipuleaza? asta nu este iubire probabil este doar o dorinta de autodistrugere. tu esti tanara nu ai de ce sa suporti asa ceva. un partener este ca sa-t faca viata mai frumoasa, sa te ajute cand ai nevoie, sa fie alaturi de tine si sa te inteleaga. acest baita daca nu respecta intimitatea ta nu te respecta nici pe tine. nu iti irosi viata cu cine nu merita, viata este frumoasa daca stii sa ti-o faci frumoasa. in primul rand trebuia sa vb cu el despre asta cand a inceput sa te controleze, trebuia sa-i explici ca nu accepti asa ceva si daca nu este de acord va despartiti. este vina ta deoarece nu ai un caracter puternic si nu stii sa te impui. acum este putin cam tarziu pentru discutii, probabil va incepe si mai rau sa te controleze daca vei deschide tema asta. daca as fi in locul tau l-as parasi, tu nu il iubesti, esti legata de el nu ca persoana ci de sexualitatea lui. exista o multime de baieti care te `pot face fericita daca tu vrei.

| SeNyS a răspuns:

Draga mea, asta e ce vrei tu, numai iubire nu, poate obisnuinta, nu crezi ca meriti ceva mai bun :-s.adica toate meritam ceva mai bun, esti cumva prizionera lui? cine stie ce obsedat e ...lasa-l fata mea ca nu se merita sa-ti pierzi u frumusete d viata, tocmai acum, ca prsupun ca esti la adolescenta, distreaza'te nu-ti pierde viata asa. te'am pupath:*

| Delia a răspuns:

Pai, cum sa te ajute TPU daca tu nu vrei sa te desparti de el? Nu cred ca cineva de pe site-ul asta te va sfatui sa ramai cu el. Daca intr-adevar doresti sa fii ajutata, elibereaza-te singura de bruta asta pe care-l numesti "prieten". Intelege, prieten inseamna respect in primul rand si dupa aceea dragoste si celelalte.Bafta si nu merita sa versi nici o lacrima pentru cineva care nu te merita.

| evoke a răspuns:

Sunt multi baieti care sunt gelosi din orice si nu-si lasa prietenele sa iasa cu prietenii, sa vb la tel, pe mess etc.
Dar el (daca e gelos) exagereaza ff mult!
Daca as fi fost in locul tau i-as fi dat papucii demult
Si asta iti sugerez si tie nu merita sa traiesti asa si el se comporta cu tine de parca ai fi numai un obiect pe care il muta unde vrea si face tot ce vrea cu el.Decat sa traiesti asa fara prieteni mai bine da-i papucii.

| vyo a răspuns:

Scapa cat mai poti. Nu se merita sa iti pierzi cativa ani din viata cu un tip de genul asta, pana la urma tot o sa va despartiti caci nu o sa mai suporti mult situatia asta si o sa iti para foarte rau ca ai pierdut timpul in care puteai sa te distrezi si sa faci ceea ce iti place. Iti spun din proprie experienta.Mai bine suferi un pic acum dupa el, decat sa suferi o viata, caci genul acesta de oameni nu se scgimba niciodata.

| kennyisdead a răspuns:

In mod clar acest baiat nu te merita. Nu te mai injosi in fata unui asemenea om, si mai ales nu te mai gandi ca vrei sa mori, pur si simplu, tipul asta nu merita. DA-I PAPUCII!

| Helvete a răspuns:

Eu nu inteleg cum poti sa spui ca il iubesti cand iti ingradeste libertatea atat de mult! Nu te lasa sa faci nimic, dar el are voie sa iasa, nu? Parerea mea e ca asta nu e viata. Cat ai de gand sa o mai ti asa? O sa o iei razna daca omul asta iti controleaza fiecare miscare! Iti place sa suferi atat de mult? Lasa-l! Desparte-te de el, oricat de greu ti-ar parea, daca nu poti sa discuti cu el si sa-l faci sa inteleaga ca nu e okay ce face si ca exagereaza prin a-ti controla fiecare miscare si prin a-ti interzice atatea lucruri! Fa ceva, daca nu iti place situatia in care esti!

| bocascity a răspuns:

Da-i papucii.nu meriti asta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca imi dau seama ce simti.esti dependenta de cineva care iti face numai rau.cunosc pe cineva care este cam in aceeasi situatie ca si u si cred ca iti si este frica de el. eu t sfatuiesc sa incerci sa t desparti de el, iar daca devine violent, atunci apelezi la parinti, si nu glumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea te sfatuiesc sa vorbesti cu el intelept, sa-i spui de ce ai nevoie. Daca nu intelege acest lucru nu merita sa stai langa el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga lasa-l ca-si bate joc de tine in modul cel mai evident...crede-ma nu merita iubirea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! ca sa pot rasp la acest text am nevoie de date.cati ani ai? cati ani are el? din tot ce ai spus u el este mai mare ca u, pentru ca un baiat de varsta ta nu ar putea sa fie asa posesiv. am sp asta deoarece eu am 14 anii jum si pana acum 2 zile am fost cu un baiat de 20 de anii si era cam la fel ca al u, dar eu am fost cu el aproape2lunii nu un ann. sigur te-ai culcat cu el. a obtinut ce si-a dorit si acum isi bate joc. lasa-l nu te merita! iti sp eu ca nu o sa suferii cat te asteptii ci mult mai putin asa am fost si eu si mi-a trecut foarte repede u doar trebuie sa te gandesti mereu ca nu te merita. gandeste-te u nu ai nevoie de un posesor ci de un bun prieten. mult succes! id meu daca vrei sa ma tii la curent pentru a incerca sa te ajut cristi_cristi020. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne fata tu esti chiar penibila intr-un sens bun adica el sa iasa si alea alea si tu sa stai singurica in casa? Chiar e penibil eu iti zic sa ii zici ca vrei sa stai o perioada de timp singura! Si sa il tratezi cu multa indiferenta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iuihio
lllkl; ca

| taniusha_8100 a răspuns:

Incearca si ii explica ca dragostea ta pentru el se transforma in alt sentiment din rezultul komportamentului lui zi-i ca ve veti desparty.,...