| AndreiSadMan a întrebat:

Ajutor! Ok sa incep cu inceputul caci ma aflu intr-o situatie disperata. Am o relatie cu o fata la distanta de 5 luni. Ea e nemtoaica eu roman. Pana termin liceul sunt blocat aici in Romania dar dupa vreau sa plec acolo la ea sa studiez mai departe. la inceput totul a fost bine si frumos. De cand cu refugiatii astia ii duc si grija in ultimul hal. Dar de un timp ceva ciudat se intampla. ea a vrut ceva ce eu am fost total contrar si m-am opus cu totul asta a intristat-o cred. dupa cateva ore am avut un chat cu un prieten comun si acesta mi-a spus ca ea vroia sa comita suicid din cauza ca nu-si mai gaseste locul acolo printre germani. Reactia mea ca a oricarui om a fost una de soc. A fost bulversant si un sentiment de tradare in acelasi timp. In primul rand am fost socat deoarece nu stiam motivul de ce ar fi vrut sa faca asta iar cand am auzit am fost distrus si i-am promis omului aluia ca am sa incerc sa-i fac prietenei mele pe plac. Sentimentul de tradare a venit cand am auzit ca in loc sa-i spuna celui care a pus suflet in ea si i-a spus de fiecare data ca o iubeste si ca o va iubi mereu si i-a spus altuia. Acum la cateva zile distanta dupa incidentele astea a inceput iar sa se poarte ciudat i-am promis ca voi merge acolo la ea si voi trai cu ea acolo dar nu mai avea fericirea aia ca inainte.se simtea cumva ca si cum i-am spus doar asa in van.Ieri nici nu s-a mai obosit sa imi raspunda la mesaj iar la plecare i-am spus ca asta a fost o lectie cruda care nu o s-o uit usor.Totusi astazi cand am sa intru sa vorbesc cu ea vreau sa o intreb de ce vroia sa se sinucida, de ce se poarta asa si de ce nu mi-a spus ce vrea pana acum sau de ce se simtea asa.Nici nu mai stiu ce sa cred.si cand suntem in conversatii ori am eu impresia ori chiar se intampla mi se pare ca parca e mai atrasa sa vorbeasca cu ceilalti decat cu mine.Nu am incercat sa o enervez niciodata, nu am fost niciodata gelos, i-am zis de fiecare data cat o iubesc si ca tin la ea inainte sa plec si cat vorbeam, i-am facut si cateva surprize.Nici nu stiu ce sa mai cred sufar in fiecare zi din cauza asta...As vrea sa constientizeze cat tin la ea...nu stiu cum sufera o fata dar stiu cum sufera un baiat si e ca o boala, e o plaga ce se raspandeste in tot corpul si te mananca precum o molima. Vreau sa stiu mai am niste sanse sau e pierduta? Cum sa reactionez? Ce sa vorbesc cu ea? Si cum sa-i zic chestiile astea? Ma dedau de ceasul mortii cand vad ca e asa si mai ales ca am si BAC-ul ma sugruma cu stresul asta.Sincer chiar nu mai stiu ce sa fac. Ajutor si multumesc anticipat e prima mea prietena si chiar nu vreau sa o pierd.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Esti sigur ca e fata si nu isi bate cineva joc de tine? Cat de sigur esti?

| AndreiSadMan explică (pentru GdX):

O cunosc si am Facebook-ul ei nu cred ca-i cazul.

| GdX a răspuns (pentru AndreiSadMan):

Pfff...nu te pot ajuta atunci, sunt mai sceptic de felul meu. Bafta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Se vede ca este prima ta "prietena". Nu stiu de cat timp stai tu pe Internet si nu stiu ce fel de oameni ai intalnit pana acum. Insa pe Internet vei gasi tot felul de oameni. Atat oameni ok, cat si oameni mai putin ok. Fetele, in jocuri, mai ales in jocuri mai putin populate de fete sunt foarte egoiste, tocmai ca primesc extrem de multa atentie si au impresia ca li se cuvine. Am trecut si eu prin asta si toate fetele pe care le cunosc in jocuri. Unele trec peste faza asta, altele nu. Acum multi ani, cred ca vreo opt, noua, cand aveam mai mult timp la indemana, ma jucam si eu tot felul de mmorpg-uri. Am intalnit si eu foarte multi baieti ca tine, care se tineau dupa mine, intrau mereu in vorba cu mine, unii imi dadeau tot felul de itemuri in joc, altele ieftine, altele scumpe, unii au platit bani reali pentru tot felul de chestii, unii imi cereau numerele de telefon, unora le-am dat, altora nu. Unii imi trimiteau vreo douazeci de mesaje pe zi, cu altii mi-am dat intalniri si ii lasam sa astepte. La unele intalniri nici nu ma duceam, la una dintre ele i-am spus tipului ca ma confunda etc. Aveam vreo 16 ani pe atunci. Ca fata, este foarte usor sa dai cu jet tipilor pe internet mai ales cand primesti atat de multa atentie si este si mai usor sa cazi prada acestei atentii si sa devii extrem de nesimtita.
Ei bine, pe toata perioada asta am avut un prieten german foarte bun. Am fost prieteni foarte cred ca vreo sase, sapte ani si ceea ce imi placea la el era in afara faptului ca era extrem de amuzant, nu imi declara dragostea lui vesnica. Ma trata ca pe o amica si asta era. La un moment dat, am inceput sa ne jucam cu un prieten comun si am observat ca germanul se supara foarte usor atunci cand ii acordam mai multa atentie celuilalt prieten. Mi se pare amuzant. Asa ca i-am tot acordat mai multa atentie celuilalt prieten pana cand germanul nu s-a mai jucat deloc si nu a mai vorbit cu mine. Nu a vrut sa imi spuna niciodata de ce. Bine, nu era greu de inteles. Inca pastram legatura, dar nu mai este ce a fost. Nici eu nu mai fac lucrurile astea, pentru ca am realizat ca eram o scursura de om. Insa, morala acestei povesti foarte lungi este ca in jocuri toate fetele au foarte multe privilegii si primesc extrem de multa atentie. Atat de multa, incat ajung sa nu le pase, daca unul dintre ei le spune ca le iubeste. El este doar unul printre multi altii. Prin urmare, daca tie iti acorda mai putina atentie decat altora, este pentru ca esti plictisitor. Imi rau sa iti spun, dar asta este adevarul. Ii acorzi prea multa atentie si o plictisesti. Probabil daca o intrebi, s-ar putea sa iti spuna ca nu crede ca te merita, pentru ca este prea "messed up" pentru tine si tu pari un baiat prea dragut si nu vrea sa te atasezi de ea, pentru ca nu te merita. Crede-ma, nu este pretext pe care sa nu il stiu sau sa nu il fi auzit de la fete pe Internet. Nu da vina pe ea, cel mai probabil nici macar nu o face intentionat. Nici eu nu mi-am dat seama de ceea ce faceam, decat prea tarziu. Bine, sunt fete care o realizeaza si continua sa o faca. Nu cred ca este cazul ei.

In al treilea rand, nu ai ce face in cazul depresiei sale. Depresia este o boala cauzata de luxul in care traim, este o plictiseala, din simplul fapt ca avem de toate si este greu sa gasim un scop, atunci cand viata este atat de abundenta. Evident, exista si alte motive pentru care se instaleaza depresia. Insa, depresia este o boala a luxului. Depresia era mult mai putin prezenta in perioada razboiului, la fel cum este si mai putin prezenta in tarile sarace. In ziua de azi avem prea putine lucruri pentru care sa simtim nevoia sa traim, prea putini stimuli. Prin urmare, depresia ei nu are absolut nici cea mai mica legatura cu tine, iar tu nu ai ce sa ii faci. Problema este este un stil de viata prea abundent, prezent in aproape orice individ din tarile vestice. Pe internet si de cand am plecat din tara, din 10 persoane pe care le intalnesc din Europa Vestica, 9 sufera de depresie.

In al patrulea rand, departeaza-te de ea. Nu mai pune atata suflet. Pe internet vei intalni atat de multi oameni si multi vor fi extrem de interesanti, unii poate vor minti, altii poate vor fi sinceri, insa tu nu vei sti niciodata, insa in momentul in care se lasa de joc majoritatea contactelor se pierd. Fara sa exagerez, pe Internet, prin intermediul jocurilor online, cred ca am cunoscut peste o mie de oameni. Persoanele cu care am ramas in contact si cu care m-am vazut in viata reala, le numar pe degete. Nu te consuma cu ceea ce este adevarat si ceea ce poate fi, ci pur si simplu traieste experienta online, drept ceea ce este si ia tot ce ti se spune cu o farama de sare. Vorbeste cu ea, fiti prieteni in continuare, insa pastreaza in minte intotdeauna faptul ca sansele ca fata asta sa isi bata joc de tine sunt mult mai mari pe internet, decat in viata reala. Nu ii mai spune ca o iubesti, pentru ca nu o iubesti pe ea, iubesti imaginea pe care tu ti-ai creat-o in minte despre ea. Stiu ca suna dur dar asta este adevarul. Nu iti mai face griji din cauza refugiatilor sau din alte motive, impactul tau asupra vietii ei, in momentul de fata este aproape minuscul din cauza distantei. Daca totusi, peste ani inca sunteti prieteni si iti doresti sa o cunosti, poti sa iti faci o vacanta in Germania, iar atunci poti vedea daca intr-adevar o placi pe fata cu care vorbesti sau doar o imagine.

Si in ultimul rand, faptul ca ti-a dat Facebook-ul ei nu spune nimic. La un moment dat vorbeam cu o tipa pe Internet care mi-a dat si ea un Facebook cu o tipa care mergea mereu la petreceri. Intotdeauna ma gandeam cand naiba are timp sa mearga la petreceri, sa aiba mii de like-uri si sa fie si online de fiecare data cand intram online. Ulterior am aflat ca de fapt contul pe care mi-l daduse fusese hackuit si nu era al ei. De cand s-a aflat chestia asta nu am mai dat de ea niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te milogesti in continuare de ea, sa te faci pres si sa-i promiti tot ce iti va trece prin cap. Sigur la un moment dat "nemtoaica" va realiza ce baiat sufletist si inteligent esti si va inceta sa o incerce cu fiecare baiat care ii iese in cale... Sau, te-ai putea maturiza. Apropos, vezi ca vrea sa si-o traga si cu prietenul comun, presupunand ca nu a avut ocazia pana acum. Daca au avut ocazia poti sta linistit, timpul nu se da inapoi.