| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorr puppy dog eyes
Deci, prima oara mi-a venit ciclul in februarie [pe 20] si de atunci nu mi-a mai venit. Parintii mei tot ma intreaba daca am umblat cu baietii[ laughing ] dar nu am facut asta straight face
Inteleg sa intarzie 1 luna, dar nici atat
Menstruatia poate intarzia din anumite cauze? Este normal sa intarzie?
Am uitat sa mentionez: am 13 ani big grin

Fundita :X :X :X

Răspuns Câştigător
| pisicutadulce12345 a răspuns:

Nu te ingrijora! Ciclul tau menstrual este neregulat.Deobicei se regleaza pe la 2-3 ani dupa prima menstruatie.De aceea nu iti vine tot timpul pe aceeasi data sau in fiecare luna. Poti avea ciclu menstrual care sa dureze o zi iar ziua urmatoare sa ai din nou.De asemenea poti astepta chiar 6 luni pana la urmatoarea mentruatie!
Pana vei avea un cilclu mentrual regulat, acesta te poate surprinde oricand.(iti poti nota data menstruatiei intr-un calendar si astfel vei putea urmarii perioada si durata lui). Sper ca te-am ajutat.
Funda?puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Nu este menstruatia inca regulata, dupa 2 ani se regleaza.
Daca nu ai facut sex cu nimeni nu ai de ce sa-ti faci griji.

| b3bitsa a răspuns:

Buna! Poate nu este regulat, si de aia intarzie. Stai linistita nu-ti fa probleme e pe baza hormonala, in general la varsta pe care o ai se intampla asemenea situatii, tu trebuie sa consulti un medic ginecolog / sau oricare altul. De exemplu poti sa-ti faci un ecograf abdominal poate ai vreun chist sau ceva, si se trateaza cu anticonceptionale sau un alt fel de medicamente. Stiu asta ca si sora mea a avut probleme de felul acesta. Bafta:*

| znstr a răspuns:

Daca zici ca ai 13 ani si ciclu ti-a venit abia in februarie pentru prima data, e normal sa-ti intarzie, pentru ca in perioada asta corpul abia se obisnuieste cu menstruatia si este absolut normal sa iti intarzie. Vorbeste cu mama ta serios despre asta si nu lua in seama intrebarile alea puse in gluma. Nu te mai ingrijora, toate am trecut prin astea; ciclul se regleaza complet(aproape) in 2-4 ani de cand ti-a venit, deci pana la 17-18 ani e posibil sa-ti intarzie 1 luna, 2. Pupici!

| sweetgirl13 a răspuns:

Poate intarzia daca esti bolnava dar depinde de la o fata la alta. nu-ti fa griji vorbeste cu mama ta si toate se vor rezolva!

| HunnyB a răspuns:

E chiar foarte normal, corpul tau de abia ''cunoaste'' starea aceasta mai delicata a fetelor si dureaza mai mult pana se adapteaza cu ea, sooo don't worry, prietenei mele i-a intarziat 5 luni laughing si oricum niciunei fete nu i se stabilizeaza asa repede, vei vedea ca atunci cand se va stabiliza te vei satura de el happy
Pupici si ai grija cu baietii laughing