| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si ma masturbez sunt fata credeti ca e ok?

22 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Eu am 18 ani si nu am facut-o niciodata, dk u ai fost curioasa bv tiehee heesunt curioasa, cum a fost?

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! nu nu e ok la 17 ani ce dq o sa faci o sa faci ca fata aia o sa te masturbezi cu periuta?batting eyelashes

| ßέßέ a răspuns:

Nu e f ok, la 13 ani. Dar cel putin daca ai facut'o din curiozitate lasa si tu pe mai incolo, daca o faci in fiecare zi atunci trebuie pus un semn de intrebare.

| Atotstiutorul a răspuns:

Da e foarte oky. e bine sa iti cunosti corpul!

| SweetPrinces a răspuns:

E mai bine e ok sa te masturbezi decat sa te culci cu unu si cu altu si sa te arete cu degetu, uite pa aia am f... o, asa nu are cine happy

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

In cazul barbatilor masturbarea e foarte buna pentru aceasta evita cancerul de prostata si alte tampenii si infectii.La fete daca obictul sau mana nu este curata se pot produce infectii grave, ba chiar rani vaginale.

| GeorgeRadu a răspuns:

Eo sincer nu cred ca e ok! sec...

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi si da si nu, dar mai mult nu pentru ca nu esti destul de dezvoltata incat sa simti adevarata placere cand o faci.

| ingerasha ^^___^^ a răspuns:

Ok vroiam sa vad daca e bine

| Okia a răspuns:

Waaaathinking
13? si cum te masturbezi?

| livi_5695 a răspuns:

Pai atata timp cat tu crezi ca e ok atunci e ok.sau ce crezi ca daca esti fata n ai dreptul sa te masturbezi? nu scrie nikiunde ca numai baietii au dreptul asta.multe fete fac asta dar nu atat de multe au tupeul sa spuna asta deoarece "nu este bine pentru ca fetele nu fac asa ceva".

| catalinovicy a răspuns:

Eu zic sa te lasi! nu e bine poti deveni dependenta si e greu mai apoi sa-ti revii succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu poatee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sincer cred ca nu e ok! deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 13 ani esti prea mica... Nu cred ca e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa facem sex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baiat, ofer show erotic la webcam, ma masturbez sau poate ne intalnim doar pentru sex. id mess: corsacbogdan

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii ok.eu am facut-o de la 12, acum am 16 si-mi place.ce e rau in asta?
stiu fete de 10 care o fac, asa ca da-i inainte

| tevizion a răspuns:

Scopul masturbarii nu este strict cel al placerii date de eliberarea cat mai rapida a tensiunii sexuale. Masturbarea este, in primul rand, cel mai bun mod de cunoastere a propriului corp. Exista numeroase forme, in afara de contactul sexual cu partener sau masturbare, prin care enegia sexuala poate fi consumata : meditatia, sportul, activitatile intelectuale si viata religioasa. Conteaza foarte mult vointa, hotararea, si increderea. Este bine sa tii seama de faptul ca masturbarea poate avea aspecte pozitive dar si aspecte negative si numai de tine depinde ce efecte va avea asupra ta.

| mimi_8903 a răspuns:

Multe asa-zise "studii" si "cercetări" (false dealtfel!) pretind ca ea este normală. Nu este adevărat! Nu te lăsa prinsa de cei care spun astfel de lucruri.

Masturbarea este anormală si dăunătoare sănatatii omului - atat in cazul bărbatilor, cat si a femeilor. Exista cazuri reale de oameni care au practicat aceasta forma de auto-satisfacere sexuală si care au avut de suferit din pricina unor boli si afectiuni provocate de ea. Lucrul acesta este cea mai mare dovadă ca masturbarea nu numai ca nu este normală, ci ca are si repercursiuni grave asupra sănatatii omului, cu cat ea este practicată mai des si pe o perioada mai lungă de timp.

| mimi_8903 a răspuns:

In primul rand trebuie vointă si perseverentă. Exista multe cazuri de oameni care au constientizat răul pe care singuri si-l fac si s-au luptat pana au reusit sa invingă nevoia de a se masturba. Cateva sfaturi pentru cei care doresc sa invingă acest viciu: incerca sa elimini lucrurile care duc gandul la sexualitate, timpul trebuie să ti-l ocupati in permanentă cu lucrul, sau alte activitati, sa ai o viata cat mai aproape de natură, de prieteni si de oameni in general.SUCCES