| vikster a întrebat:

Am 13 si sinii mei arat aca la o fetita de 8 ani. Poate ca sau dezvoltat cu vreun 1%dar nu mai mult... poate ma ajutati cu vreun sfat, poate o cremacare poate fi facuta acasa sau niste exercitii, va rog mult caci asta imi distruge viata personala

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu de ce in ultima vreme fetele de 13 ani se preocupa ca nu le-au crescut sanii suficient.

Pubertatea abia a inceput, cresterea in general poate dura pana la 18 ani, mai ai rabdare.

Nu exista nici creme si nici exercitii. Aici nu e ca la barbati unde pot face exercitii si le cresc pectoralii. Sanii femeilor au altfel de alcatuire.

Fiind inca in perioada de crestere poti face evident sport moderat, in nici un caz sala de forta la varsta ta dar poti face putin fitness, poti incerca sa mananci cat mai sanatos si atunci corpul va raspunde mai bine.

Insa din pacate marimea sanilor e o chestie genetica, ba chiar uneori mostenita, fie direct fie cand sare o generatie, si nu prea ai ce sa faci.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este relativ normal şi NU trebuie să încerci nici un "remediu"!
Trebuie să ai RĂBDARE că vor creşte ei.

Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" ).

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Îți distruge viața...tu alte preocupări n-ai la vârstă asta?! Cum ar fi școala? Și așa bate la ușă!

Nu te lua după toate prostiile de creme/pastile... fleacuri! Mai bine te apuci serios de un sport, asta pentru dezvoltare și un corp mai frumos.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Trage de sfarcuri, poate ai noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu la 15 ani nu îi am cine știe ce. stai tu calmă, că până la 16-18 au să crească cât n-au crescut în 13 ani. :d există creme la farmacie pentru întreținerea sânilor care au și un efect de mărire, cică. și exerciții găsești pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa timpul sa treaca, peste 2-3 ani cand te vei privi in oglinda o sa te miri, dar nu asta ar trebui sa te interesez pe tine acum, treci clasa a opta, nu?

| gingergirl1 a răspuns:

Iti distruge viata peroanala, la 13 ani? laughing)
Doamne, pune si tu niste sosete in sutien si gata rolling on the floor

| Deyutza1039 a răspuns:

Eu la 13 ani, numai la sani nu ma gandeamlaughing Du-te si joaca-te!

| igrek a răspuns:

Cand vei da de un prieten smecher tot ce va conta pentru el va fi pasarea si nu sanii.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraPreda a răspuns:

Fetito dar de ce te preocupa pe tine sanii? Eu zic sa te bucuri ca la alte fete abia la 13 ani incep sa le creasca.u zic sa te bucuri asa cum esti.Dc vrei sa ii ai mai de la 13 ani? Vrei sa te dezbraci in fata unui baiat? Pana la 18 ani o sa-ti creasca.Mai bine bucura-te ca unor fete le cresc sanii de la 8 ani si la 18 o sa le aiba mai mari ca ugeru vacii.Asa vrei si tu? Eu zic ca o sa-i ai mari si frumosi.

| Forcas15 a răspuns:

Pui aspiratorul pe sfarcuri si il pornesti sa vezi cum se maresc imediat