| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am un iubit de aproape 15 ani.il iubesc si tin la iar el a inceput sa mi ceara sa facem sex.eu sunt virgina si i am explicat ca nu sunt pregatita pentru acest pas, dar el tot insista. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Spune-i ca daca te iubeste va astepta pana vei simti ca esti potrivita. Si daca insista de prea multe ori poti sa ii spui ca nu are nici un viitor relatia voastra. Spune-i ca esti constienta de posibilitatea unei sarcini si a bolilor, plus ca nu esti pregatita psihic. Daca el nu accepta aceste motivatii inseamna ca nu te merita.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca nu esti pregatita ce poti face?

| silver19 a răspuns:

La 14 e chiar penibil frate, abia ti-ai facut buletinu, altceva nu mai stiti sa faceti?! esti cam mica parerea mea, acum nu stiu fiecare cu ale lui.

| DominicxD a răspuns:

Ii spui ca esti prea mica si ca nu poti face asta din puncy de vedere fizic si psihic. Si daca te iubeste trebuie sa te inteleaga ca esti prea mica pentru pasul asta.

| pendula a răspuns:

Daca vrei sa il tii langa tine dai ce cere. happy Daca nu spune-i ca nu esti pregatita happy.

| Rezzo a răspuns:

Daca dragostea pe care ti-o ofera el este la fel de mare precum o spui tu despre el, spune-i ca poate sa se duca sa o faca cu alta, tot la tine se va intoarce pentru tandrete si dragoste sufleteasca, bine daca asta e in regula si cu tine

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Incearca sa-i explici ca 14ani nu este o varsta tocmai potrivita pentru a face acest pas si voi va puteti iubi si fara sex.
Daca chiar te iubeste va intelege acest lucru si nu-ti va mai cere.

Ce naiba o avea el in cap nu inteleg.Totusi la 15aniangrymi se pare banal, mie numi cere iubitu meu care are 19ani si tie...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă insistă în continuare e rău. Poate ajunge să te manipuleze sau să te saturi de el şi să ajungi să faci pasul acesta chiar dacă nu vrei. Părerea mea este că ar trebui să cauţi pe altcineva care nu vrea doar asta de la tine şi care e capabil să te respecte, aprecieze şi iubească cum vrei tu. Ai putea să îi spui riscurile care le presupune începerea vieţii sexuale la o vârsta atât de fragedă, dar dat fiind vârsta care o are nu va înţelege. Părerea mea este că ar trebui să închei relaţia, dacă nu poate înţelege şi respecta un NU.

| Andreea_7493 a răspuns:

Mai, voi chiar nu aveti alte lucruri mai bune de facut, nu gasiti ceva mai interesant de facut decat atat? O sa ai timp de sex toata viata. Daca nu esti pregatita ii explici cu frumuselu', nu vrea sa inteleaga si sa mai astepte, trist, dar nu te merita.>big grin

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai explica-i o data calm si argumentat. daca nu intelege, e cazul sa va despartiti, fiindca nu tine la tine, te foloseste doar pentru sex si de indata ce va pobtine ce-si doreste te va lasa balta. Tu esti prtea mica pentru sex, daca nu ma crezi, cauta intrebarea unei alte fetite care, in ciuda folosirii prezervativului, este insarcinata la 15 ani (i-am raspuns acum cateva minute).

| gargaritza a răspuns:

Explica-i ca nu esti pregatita... si ori te asteapta ori isi gaseste pe alta care o sa ii dea ce vrea. Daca o sa se desparta de tine atunci chiar nu tine la tine nici un pic daca te asteapta at chiar tine la tine.Nu il lasa sa te presioneze, nu are nici un drept.In plus ai 14 ani ai o intreaga viata inainte, nu te grabi din cauza lui, fa exact ce simtiwinking

Bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 14 ani(voi implini 15 in aprilie).
Totul depinde acum numai de tine. Daca tu nu te simti pregatita(cum ai si zis) eu te sfatuiesc sa nu faci asta.Esti inca micuta si vei regreta dupa.Probabil ca nici el nu a mai facut daca e asa de nerabdator... Sfatul meu este: abtine-te! Si daca vei uita sa pui un prezervativ(anticonceptionale presupun ca nu iei, logic) si daca apare vreun bebel, daca pe el nu-l mai intereseaza chestia asta, tu ce o sa faci? Asa suntem noi fetele, mai mereu trebuie sa suferim de pe urma greselilor noastre.Pe moment e bine, te simti waw... ce tare e! Dar dupa? La asta te-ai gandit?
Eu stiu ca nu mai e la moda sa fii virgina pana la nunta... dar nici la 14 ani.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vezi ca si el te iubeste ar trebui sa te anteleaga.

| adelina73 a răspuns:

NU, NU si iar NU! Sa NU accepti in nici un caz sa faci pasul asta... Daca nu te iubeste fara sex(p. u ca daca te-ar iubi ti-ar respecta decizia), nu te va iubi nici dupa ce o veti face.Asta e scopul lui, iar TU vei avea de suferit. Iubirea trece, si dupa... ce faci?(asta e parerea mea, decizia e in miinile tale).

| marsy a răspuns:

Ce sa faci? Sa nu faci dragoste cu el nicidecum. e foarte devreme! E rau pn tine. mai ales psihic!
iti distrugi viata! Daca el tot insista lasa-l. care e problema?