| Stefanismyname a întrebat:

Am 16 ani si sunt virgin,cum e cand se rupe ata? Curge mult sange, doare? Si daca curge sange pot sa continui treaba mai departe?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian (popular "ata") teoretic nu se rupe decat doar in cazul in care exista o afectiune a acestuia. La circa 80%, adica marea majoritate a barbatilor activi sexual toata viata, frenul va ramane intreg sau se poate alungi putin. Ruperea frenului se produce doar in cazul in care frenul este afectat din nastere de asa numitul sindrom al frenului scurt, adica "frenulul breve" caz in care este mai scurt decat in mod normal si in momentul decalotarii totale este intins peste limita de alungire, sau in cazul in care structura/constitutia acelui tegumen, a acelei teci prin care trece de fapt un vas de sange este un tesut fragila si/sau bolnav. In momentul ruperii frenului se rupe si vasul de sange care trece prin interiorul acelei teci, si astfel irigarea cu sange a pielii fine care acopera glandul (capul penisului) se intrerupe ceea ce provoaca pierderea sensibilitatii penisului in timpul intretinerii sexului. Roaga-te sa nu ti se rupa vre-odata "ata" daca doresti sa ai un penis normal cu sensibilitate crescuta care ofera senzatii placute si nu un penis inert si insensibil. Daca apare sangerarea, aceasta de regula este destul de slaba si se opreste in cateva ore. Doar in cazuri extreme se poate intampla ca hemoragia sa fie atat de puternica incat sa necesite interventie medicala si cauterizarea ranii aparute prin ruperea vasului de sange. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Salut, nu la toti se rupe ata depinde cat de elastica este, la unii nu se rupe niciodata, iar daca se rupe te doare un pic si gata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian reprezinta de fapt un tegumen cu rol de teaca care protejeaza un vas de sange destul de important care trece prin el. Ruperea frenului devine posibila doar in cazul in care este afectat de un anumit defect din nastere. Dar in cazuri foarte rare se poate intampla ca frenul sa se rupa brusc si complet si sangerarea sa devina una hemoragica, a carei tratare se face doar la Urgenta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Parca cu totul altceva ai afirmat cu putin timp mai devreme acum 56 minute | eDyeDyeDy a răspuns:
""Nu curge sange si nu doare, desteptule, ca doar nu-ti rupi o parte din tine."" rolling on the floor

| Emilian65 a răspuns:

La uni baieti, la primul contact sexual, se rupe ata si curge putin sange. Dar nu trebuie sa te sperii si sa intrerupi axctul sexual. Trebuie sa continui actul sexual pana la finalul acestuia. Dupa ce ai terminat actul sexual, vreo cateva zile evita sa faci sex si sa faci zilnic igiena intima a penisului.