| sunnydays a întrebat:

Am 16 si sunt insarcinata. vreau sa fac avort. cum sa'i spun mamei?

Răspuns Câştigător
| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Sunt sigura ca ultimul lucru de care ai nevoie tu in momentul asta este sa fi certata de altii pentru ceea ce ai facut. happy Cel putin fii constienta de gravitatea situatiei in care te afli.
Te rog eu mult nu avorta, pentru ca nu cred ca vrei sa traiesti toata viata cu un pacat atat de mare in suflet.Ai facut o greseala care trebuie reparata, nu amplificata de un gest necugetat pe care cu siguranta mai tarziu il vei regreta. Daca vrei. conteaza macar pe sprijinul meu moral! big hug
Este necesar insa sa vorbesti cu familia ta, cu parintii tai care desi vor fi foarte suparati in acel moment, te vor ierta, pentru ca parintii isi iubesc enorm copii si le vor doar binele. happy
Sa imi dai un mesaj sa ma tii la curent cu deciziile tale. Asa cum ti-am mai zis, conteaza pe sprijinul meu! big hug

29 răspunsuri:
| Markus_4003 a răspuns:

Pai cel mai bine sa faci singura ca sa nu stie ea daca e ste posibil asa ceva. dar dac nu mai bine spune-i caci ea te poate ajuta si te poate intelege caci este mama ta

| FunkYboy a răspuns:

Spune-i ca vrei sa discuti deschis cu ea.Nu ii da vestea direct.Incepe cu ceva dde genul "Mama, imi place de un baiat si...". Intelegi? S-ar putea sa nu fie chiar asa de rau! Bafta

Abh
| Abh a răspuns:

Ii spui efectiv adevarul, este mama ta si te va ajuta chiar daca va fi suparata la inceput.Veti discuta si veti lua impreuna o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti c***a asta e ce sa facem traim in ROMANIA asta e situatia eu in locul tau mi-ar fi si rusine sa ies pe strada vai de capu tau daca as avea o fata ca tine as bate la ea pana i-ar veni mintile la cap

| ana_3219 a răspuns:

Ii zici: "mama uite ce bine mi-au prins discutiile cu tine despre sex! happy O SA FI BUNICA! happy!" TU dupa mine ai merita o celula plina cu prezervative si violatori! te-ai gandit vreaodata ce vina are cel mic pe care tu acum il porti in pantece?"Intelege! ca pentru copil un chiuretaj, E la fel cum ar cadea un chior de la etaj. cum poti sa rupi aripile unui ingeras? "...

| claudiu123 a răspuns:

1. Esti o ******
2. Ii zici lu mata pur si simplu:mama am facut sex neprotejat si sunt insarcinata
3. te rupe in bataie(poate nu pentru ca ai copil in burta )laughing
4. avort straight face
5. te rupe in bataie laughing(ca nu mai ai copil in burta )laughing
6. poate nu mai iesi din casa pan'la 18 ani si te desparte de cretinu ala...
7. qumpar bilete in primul rand rolling on the floor

Bafta!

| andrei a răspuns:

A. i b. e. l. i. t. o!

Spune-i ca devione bunicahee hee

| everyyoueveryme a răspuns:

Ahhhhh!crying
ce rau imi pare de tinesad
oricum, parerea mea e ca mama ta NU va mai avea incredere in tinethinking mmm.
deci mai bine nu ii spui. o greseala penibila, dar pe viitor sa nu se mai intample!

| georgegs a răspuns:

Pana.la.urma.nu.e.vina.tastraight facee.vina.prostului.aluia.
.ca.nu.si-a.pus.perzervativ.si.a.facut-o.pana.la.capat.
nu.putea.s-a.se.opreasca? s-au.sa.iti.spuna.sa.
iei.pilula.sau.pastila.cum.s-o.numi.de.a.doua.zi?
eu.zic.ca.e.toata.vina.lui.putea.s-a.se.opreasca.
sau.s-a.iti.spunastraight face

| KiddSimo a răspuns:

Daca nu vrei ca parintii tai sa afle, te duci la doctor si ii spui ca ei sunt plecati in strainatate si ca tu stai cu bunica ta.Il mai vrajesti ca are si probleme cu inima si nu poti sa ii spui... e ciudat dar mergethinking Am avut si eu o vara care a ramas si s`a rezolvat fara ca parintii ei sa aflebig grin bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa afle mama ta, daca prietenul tau e major, sau ai in anturaj pe cineva major te poti duce cu el sa faci avort linistita, dar sa fi pregatita cu portofelul. Regretul asta o sa treaca cu timpulwinking. Decat sa iti distruga un plod viata mai bine da-i DELETE!

| linutza a răspuns:

SALUT draga ce sa zic ai uncurcato! imi pare rau ca esti intr-o asa situatzie si sunt convinsa ca toate fetele care teau facut cel mai rau om din lume.nu stiu cit este de greu ptru tine -poate ca nu accepta asa ceva. dar odata vor simti toate acestea pe pielea lor. Acum de copil, nu crezi ca tatiku are in cea mai mare parte responsabilitatea ptru tine si ptru ala mic? Nustiu, mai te rog stiu ca este greu si poate nu o vei face, vorbeste cu maicata.si hotaritzi ceva. ok pa si ai grija de tine

| BRG a răspuns:

Bună în primul rînd trebuie menţionat faptul că eşti prea mică pentru a întreţine relaţii sexuale, al doile rînd avortul nu este cea mai bună soluţie, gîndeşte te că omori un suflet nevinovat, copilul acela din tine nu are nici o vină că tu nu te-ai protejat, acum unica soluţie ar fi să îl faci, şi trebuie să te ajute în primul rînd băiatul care te a lăsat gravidă, el ce spune vrea copilul? Şi trebuie să ai sprijinul mamei tale, dînsa este cu mai multă experienţă decît tine şi te poate ajuta m-ai mult, sfatul Bibliei este să nu faci avort, Dumnezeu este împotriva celor care fac avort, viaţa este sacră şi sfîntă în ochii lui Dumnezeu, nu te lua după toţi care zic că trebuie să avortezi, este o mare prostie să avortezi, sexul nu este o joacă, Biblia avertizează clar cine se joacă cu focul se arde, adică cine încalcă legile lui Dumnezeu suferă consecinţele, nu vă lăsa-ţi induşi în eroare Dumnezeu nu se lasă batjocorit, ce seamănă omul aceea va şi culege, semeni vînt culegi furtună, spune Biblia.Acum decizia este numai a ta, dar bine ar fi să ţii cont de ceea ce spune Biblia. Multă sănătate şi numai bine. Cristi.

| ._6225 a răspuns:

Vai de capul meu... Intr-un fel e de inteles ca vrei sa faci avort pentru ca aparitia unui copil iti poate schimba viata radical, daca nu in totalitate. Chiar daca un copil e cel mai minunat dar de la D-zeu, el iti aduce si muuulte sacrificii, pe care sunt convinsa ca tu nu ai putea sa le faci. Tatal copilului e de acord cu avortul? Daca nu e, as spune sa te mai gandesti in privinta avortului. Oricum o sa ramai marcata de acest moment. Fie vei ramane cu durerea in suflet toata viata, fie... iti vei asuma responsabilitatea pentru acel copil care nu are nicio vina ca tu si prietenul tau sunteti niste INCONSTIENTI!
scuze, nu m-am putut abtine, dar chiar ma enervez cand aud de lucrurile astea.
Pe mama ta ia-o usor. Incepi frumos "Mama... trebuie sa iti spun ceva, dar promite-mi ca vei fi alaturi de mine..." etc.
Bafta!

| lolomiley28 a răspuns:

Deci eu zic ca cel mai bun lucru ar fi sa vorbesti cu mama ta ea va fi suparata pe moment da mamele isi iubesc copii si se va gandi sigur la o solutie dar nicioadata avort. Acuma nu stiu care e problema tu Vrei neaparat sa faci lucru asta sau tie frica de ea. Daca o faci pentru ea mai bine renunta. O sa fie mai suparata daca chiar faci lucrul asta. Si oricum ce vina are copilul? In final e vina voastra si nu mai puteti da inapoi... sad Bafta si sper ca te-am ajutat...

| vyolycy a răspuns:

E naspa rau situatia...eu una nu sunt de acor cu avortu.copilasu nu are nici o vina pentru nu ati stiut voi cum sa preveniti sarcina.trebuia sa te gandesti bine ca ai 16 ani si ca nu sunteti"kpabili"sa cresteti un copil.
parerea mea ar fi sa lasi frica de-o parte sa vb cu mama ta despre ce s-a intamplat inainte sa iei o deciezie care mai tarziu sa-ti para rau sau iti poate afecta sanatalea.acum tu faci ce vrei dar gandeste si la faptul ca rupi o parte din tine.
ast sa-mi sp ce ai facut.bafta:*

| nitumirela a răspuns:

Pentru inceput vreau sa-ti spun ca este o situatie grava, spune-mi daca ai facut testul de sarcina ca stiu din experienta mea ca ciclul intarzie si 2 luni. Eu m-am casatorit la 17 ani si pentru mine a fost ceva greu dar timpul a trecut si iata-ma iti scriu ca am un copil de 1si 8luni si un sot care este minunat el avand acum 33 de ani si este ok Pacat pentru bb daca ar exista acolo ca sa faci un avort este un pacat MARE si daca esti insarcinata inseamna ca DUMNEZEU te-a binecuvantat cu un prunc.

| AnonimulNr2564 a răspuns:

Ii spui direct si va intelege ca doar e mama ta si asa te poate ajuta ciar daca poate se va supara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am ramas insarcinata la 17 ani.
Norocul meu a fost ca mama mea si-a dat seama inaintea mea si a avut grija de mine si de bebelusul meu, nu ne-am gandit o secunda sa-l dam afara.am fost regulat la ginecolog la analize si cand a sosit timpul am fost la spital si in cateva ore a iesit bebe. fara dureri, fara complicatii. Acum sunt casatorita si am un copil mare si superfrumos tongue de care sunt tare mandra! E destept foc, cuminte, si in fiecare zi ne multumeste si ne strange in brate parca ar realiza el ceva. Te sfatuiesc sa nu faci avort, sa-ti pastrezi pruncul si Dumnezeu te va rasplati ( tin sa mentionez ca de cand a venit bebe e numai fericire si ne merge tare bine in tot ceea ce facem) daca iti ucizi ingerasul ala mic care vrea si el sa vada lumina zilei vei avea numa nenorociri... nimic nu iti va mai merge, nu vei mai fii tu...esti sigura ca vrei asta? Sa primesti un bebelus e cel mai pretios dar de ce il refuzi? Nu meriti sa fi mama!

| vasiledumitru a răspuns:

Ai in tine un ingeras, nu il ucide, tot ce ai tu mai bun e un burta ta, ai o noua viata, poate ca el va fi profesor, fotbalist, medic. Eu am avut colege care au nascut la 16 ani si asa sunt de bucuroase, si copii lor, o vai ce frumosi copii au, ca inca cand intri pe usa simti dragostea lor, si fericirea lor ti-o transmit si tie desi nu pot inca sa vorbeasca. Daca vei face avort vei regreta toata viata ca nu stii pe cine vei ucide. Uita-te la filmul zgomot mut pe youtube sau uitate cum se face un avort pe youtube si vezi prin ce vrei sa treaca ingerasul din tine prin ce chinuri, si ce e mai e ca atunci cand e avortat el simte si incearca sa se fereasca de bisturiile si clestii doctorului. O vai numa el stii ce durere are. Daca nu vrei sa pastrezi copilul du-l la un orfelinat ca atunci cand va fi mai mare iti va spune MAMA si va semana cu tine. Cat despre mama ta eu zic sa-i spui ca ai facut deja o greseala si ca tu trebuie sa platesti pentru ea nu ingerasul din tine si ca vei naste si pana la urma o sa inteleaga deoarece tu comanzi pe viata ta nu ea. Nicodata nu vei fi mai fericita decat atunci cand copilul va creste si iti va spune MAMA. Doamne ajuta. Si daca vrei suna la protectia copilului sa te ajute, http://www.copii.ro/ sau http://www.copii.ro/content3a9f. html? id=6 ia de acolo datele de contact si cerele ajutor pentru perioada de dupa nastere sau si inainte.

| vasiledumitru a răspuns:

haideti toti care vreti sa o convingem pe sunnydays sa pastreze copilul sa ne lasam id de mess, poate ne va contacta si sa incercam sa-i oferim srijin moral si material cat putem, noi impreuna facem mult, vorba aia TotiPentruUnu vasileianovici86 ii id meu

| ingerell a răspuns:

Mai ana acelea nu sunt vorbele tale
cauta melodia trup fara suflet si ascult-o atent
atunci ai sa intelegi ce vrea sa spuna ana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ - Daca esti c***a asta e ce sa facem traim in ROMANIA asta e situatia eu in locul tau mi-ar fi si rusine sa ies pe strada vai de capu tau daca as avea o fata ca tine as bate la ea pana i-ar veni mintile la cap

RATATUL3, o ajuti cu ceva daca o bati? nu vezi ca esti inutil? Mai esti si parinte. straight face Ea are nevoie de ajutor/ sfaturi nu de bataie, id1otule. Normal, traim in [r]Romania si facem legea cu pumnul.

Spune-i mamei tale ce s-a intamplat, o sa te certe dar o sa revina totul la normal happy :*

| sunnydays explică:

Multumesc tuturot pentru sfaturi. insa eu am ales deacum sa fac avort. si intrebarea era cum sa'i spun mamei mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot eu, ultimul anonim:

spune-i ce s-a intamplat si gata... o sa te certe dar o sa fie bine [sper]

winking

| Anileda a răspuns:

In niciun caz sa nu ii spui ca va fi bunica, va crede ca o iei si la misto, ii spui, mai mama uite am facut o prostie si ...am ramas insarcinata. dar la 16 mi se pare cam nasol, avortul nu este solutia, gandeste-te ca un copil la varsta asta ti-ar marca viitorul, dar si avortul la varste fragede poate fi foarte periculos.
pa

| Daiana_1431 a răspuns:

Spune'i pentru ca ajutorul de mama este intotdeauna cel mai bun, in ea poti avea incredere mereu.

| nitumirela a răspuns:

Imi pare rau de decizia luata. Dar sa stii nimic nu va mai fi ca inainte.Gandestete cum ca parinti tai afla de situatia de fata tu faci avort si surpriza atunci distanta Mama fiica si fiica Tata o sa te doara foarte tare. Si daca o sa-l lasi boboul acela sa creasa nu are ce sa-ti faca pentru ca esti fiica lor si va trebui sa il creaca pentru ca si acela este copilul lor. DAR ma intereseza in momentul de fata au aflat ceva. A ideia era vorbeste cu ei mai intai sa nu faci greseala ca MAMA sau TATA sa-l doreasca si asa e totul ok nu va mai trebuii sa il ucideti bafta si numai bine. mirela

| BrunetteGirlsx3 a răspuns:

Serios? laughing si ce ne intereseaza pe noi
ca tu ai fost o panarama care sa si-a traso cu unu si acum vai doamne ai ramas gravida laughing esti prea proasta sa iti dai seama ca ti-ai distrus copilaria si acum vei aduce un plod pe lume laughing

sper sa dea domnu sa te bata mama ta pana ramai paralizata laughing

:* pa-pa laughing