| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, iau duphaston pentru reglarea ciclului menstrual.
La recomandarea medicului iau 2 pastile pe zi timp de 10 zile.
Sunt in a 9 a zi si ciclul nu a aparut. de ce?
pana acum trebuia sa vina...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, menstruaţia apare în decursul celor 10 zile de tratament, dar NU este "obligatoriu".
Alteori, menstra poate apărea în următoarele 3-5 zile ( după terminarea celor 10 zile de tratament ).

Dacă menstruaţia NU apare nici în cele 5 zile de la terminarea tratamentului, atunci TREBUIE să mergi IAR la ginecologul care ţi-a prescris Duphaston-ul!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......10.09.pdf

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai inteles, duphastonul nu functioneaza asa. El este progesteron, ingroasa si sustine endometrul. Menstra NU vine daca iei progesteron. Dupa cele 10 zile, endometrul va pierde sustinerea duphastonului (ca nu il vei mai lua) si in 2-5 zile va aparea o sangerare care imita menstruatia (fiindca scaderea nivelului de progesteron este evenimentul care declanseaza in mod normal menstruatia). Deci nu, nu trebuia sa vina menstra, nici nu era posibil in timpul tratamentului cu duphaston. El este dat ca sa imite secretia de progesteron a corpului galben, iar suprimarea lui imita scaderea nivelului ed progesteron din partea a doua a ciclului menstrual si declanseaza sangerarea

| rebiik a răspuns:

Nu conteaza ca iei sau nu pastile laughing. O sa-ti vina ciclul cand o sa fii destul de dezvoltata. Unei prietene i-a venit la 17 ani.Si in plus e mai bine ca nu ti-a venit, poti face s*x neprotejatfara a ramane insarcinata, poti merge la plaja/piscina cand vrei.Ai multe avantaje.