| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si 8 luni.am avut un contact sexual protejat, dar la sfarsitul acestuia prezervativul s-a rupt.am luat postinol asa cum trebuia. mi-am facut 2 teste de sarcina au iesit pozitive.am auzit de pastila care poate intrerupe o sarcina.acum ar fi o luna si vreo o saptamana. o sa imi fac si un control la un ginecolog dar as vrea sa stiu daca se poate administra si la varsta asta.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Postinorul nu e eficient 100%, asa ca se poate intampla sa ramai insarcinata chiar daca l-ai luat exact cum ti-a indicat ginecologul. Multe femei il iau fara sa consulte ginecologul in prealabil, dupa prospect si au o rata de esec si mai mare.
Nu exista, in Romania, nici o pastila de intrerupt sarcina. In cateva tari din lume exista niste perfuzii care se administreaza in spital, sub stricta supraveghere medicala, dar nu cred ca virginelor. Asadar ai doua sanse: sa faci intrerupere de sarcina claica (cu acordul scris al unuia dintre parintii tai) sau sa pastrezi sarcina, in caz ca bebelusul nu are malformatii de la postinor.

12 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru ca si tine si am luat tot postinor si nu am ramas gravida! a fost totul ok desi eram fff speriata ca nu ma asteptam sa se intample asta! si tocmai mie! sper sa nu fi gravida pentru ca asta e foarte rau daca ai mai luat si partila de a -2 a zi! bafta!

daniela
| daniela a răspuns:

Un control la ginecolog chiar cu riscul de a afla ai tai (sub 18 ani nu cred ca ai sanse la un avort fara consimtamantul parintilor) si de aici trebuie sa faci ce zice doctorul ori avort, ori pastrezi copilul

| valThina a răspuns:

. nu am avut c sa fac si am facut intrerupere de sarcina pentru ca din cauza pastilei avea malformatii... mi-a parut rau si imi pare inca rau pentru c am facut.acum sunt mult mai atenta si nuai vreau sa mai ajung in situatia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Crs a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa te duci la un control sa vezi ce iti spune medicul. Sau poate chiar nu esti insarcinata si "mint" testele :-s. Am auzit si eu de astfel de pastile... dar cred ca trebuie luate cat mai repede. :-s
Succes :*

| love_1456 a răspuns:

Si pana la urma ti'ai rezolvat"problema"?happy ar trebui sa ne zici macar de curiozitatehappy

| Te besk a răspuns:

Buna ma numesc Andrea.As vreau sa va cer ajutorul.Eu am 12 ani si la scoala este un baiat mai mare ca mine cu 4ani, are 16 ani, si as vrea sa ma ajuta, sa imi dati niste afaturi cum as putea sa il fac sa se indragosteasca de mine? Va rog fffffoarte frumos sa ma ajutati! Va multumesc si multi pup...:-x:-x:-x...wavePlease

| leddy a răspuns:

Ma scuzi de curiozitate dar totusi care e sfirsitul cazului tau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu, pastila aceea nu este legala in multe tari, printre care nici in Romania, din cauza ca poate cauza efecte adverse grave, chiar si moartea. Totusi daca zici ca ai luat Postinor in mod corect, mi se pare putin probabila o sarcina, decat daca aceasta exista dinainte. In orice caz, cel mai bine te poate lamuri tot medicul ginecolog. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, exista o pastila care se ia la maxim 72 de ore dupa contactul sexual... dar orium e clar... testele de sarcina nu mint de 2 ori, esti insarcinata.

| Bia_3948 a răspuns:

Scuze ca te intreb sper sa nu te superi. dar cum a fost intreruperea de sarcina?straight face