| SimplePlanFanKarina23 a întrebat:

Am 17 ani si sunt cu un baiat de 2luni. Ne intelegem super bine si acum cateva zile mi-a zis ca ma iubeste si ca ar vera sa facem dragoste.Eu inca sunt virgina (stie asta) si nu stiu ce sa fac. Stiu ca tine la mine, e dragalas si imi face toate poftele, e aproape baiatul perfect dar eu nu cred ca-l iubesc. Am avut multe experiente negative si acum pur si simplu nu mai am incredere in baieti. Am vorbit cu el si o zis ca ma astepata, dar nu la infinit. In plus parintii mei sunt foarte severi (nici nu vor sa auda de baieti) si daca ar afla ca mi-am inceput viata sexuala sigur m-ar considera o "curva", o rusine si cel mai probabil m-ar da afara din casa. Deci... ce fac?

Răspuns Câştigător
| lovenotsex a răspuns:

Hei nu fi asa de pesimista.In primul rand daca zice ca te iubeste prb ca asa-i. Dar e prea devreme pentru ca dupa numai 2 luni sa-ti ceara asta, asta ar trebui sa-ti dea de gandit putin. Daca iubeste va sti sa astepte, sa-i oferi tu acest lucru. Cel mai important este ce vrei tu ce simti tu, iar daca tu nu simti ca e momentul pentru ati incepe viata sexuala, nu e bine sa ti-o incepi doar pentru ca vrea el, pentru ca vei avea de suferit.Asteapta sa simti tu momentul, sa simti tu acea iubire pentru el, acel sentiment "ba acum il vreau si-l iubesc si ma iubeste", dar pana atunci nu e nevoie sa grabesti lucrurile. Iar el daca e baiat istet si tine la tine si zice ca te iubeste va astepta si la infinit, daca nu inseamna ca a urmarit ceva de la inceput, si asta nu e bine pentru tine, pentru ca prima data ar trebui sa fie deosebit si cu persoana deosebita sa o ti minte toata viata, chiar daca nu el va fi cel pentru totdeauna. Uite iti dau exemplu meu din ultima relatie, 1an si 6luni, a durat, iubita mea stia ca am facut-o cu fete doar asa sa fie, in relatii de 1 luna, s. a. Dar am iubit-o si inca o iubesc, dar nu ne-a mai fost scris sa ramanem impreuna.Am lasa-to pe ea sa decida cand e momentul ca si ea era in situatia ta (17 ani, virgina). Nu am grabit-o pentru ca doream sa fie 100%decizia ei si nu am urmarit niciodata asta. Dar spre mirarea mea dupa 5 luni de relatie a decis sa facem dragoste, a fost nemipomenit. Unii ma intrebau "bai cum ai stat cu una, tu ala, 5 luni fara s-o faci". Sincer a fost foarte frumos, iubire adevarata, am simtit iubirea fara a fi nevoie de contact sexual. Dar in concluzia tu ar trebui sa decizi pentru tine, nu te lasa dusa de vbe si tentatii, iar el daca te iubeste te va intelege.In legatura cu familia ta, nu stiu ce sa zic, nu trebuie sa t iei dupa ei in legatura cu viata ta sexuala, pentru ca tu simti, si ai 17 ani, in curand vei fi majora, si nu mai trebuie sa te temi de decizia lor, daca tu vei simti fa-o.Si in cele din urma vor intelege si ei, ca nu te pot tine la nesfarsit in lanturi, ca au fost si ei tineri si stiu.In rest iti doresc sa gandesti cu inima prima data, si sa va iubiti.ai grija de tine.

23 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, trrebuie sa te gandesti foarte bine inainte. 2 luni de relatie e destul de putin timp ca sa iti incepi viata sexuala cu el, nu zic acum sa asteptati 2 ani, dar totusi, chiar tu spui ca nu crezi ca il iubesti, e oarecum normal ca dupa doar 2 luni de relatie nu prea poti spune ca iubesti extraordinar de mult pe cineva, sunteti practic la inceput de relatie; sentimentele adevarate apar in timp, ai sa vezi.
Daca o faci, fa-o cand te simti pregatita si cand simti ca il iubesti cu adevarat si crezi ca este el persoana potrivita; intre voi sa existe respect, iubire multa si comunicare, si nu in ultimul rand incredere.
Eu zic sa mai astepti, e bine ca el te asteapta, normal ca nu te va astepta la infinit, toate au o limita, nu trebuie nici el sa te grabeasca prea tare dar nici tu nu trebuie sa il pui sa te astepte pana la adanci batraneti.
Bucurati-va de momentele frumoase petrecute impreuna, stati cat mai mult timp impreuna sa vedeti care sunt sentimentele voastre, sa va cunoasteti pe deplin.
Ai grija ce faci, mai asteapta ca nu e nicio graba, sexul implica responsabilitate din partea voastra ca nu e de glumit, sa fiti amandoi informati si nu te lasa dusa de val si nici presata, toate la timpul lor.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi dacă nu-l iubeşti, de ce mai eşti cu el?
Ah, stai că ştiu: Pentru că-ţi face toate poftele!
Lasă-l în pace că-i iroseşti timpul de pomană!

| Zenithf a răspuns:

Nu poti sa faci asta fara a fi sigura pe sentimentele tale. In plus este si problema ta cu parintii, pe care va trebui sa o lamuresti. Ai varianta sa ramai virgina pana te mariti, sau sa-ti incepi viata sexuala inainte, cu sau fara consintamantul lor. Peste 1 an mergi la facultate, incepi o noua etapa in viata. Poate vei ajunge departe de iubitul tau, si inevitabil veti ajunge sa va despartiti. Gandeste-te la toate acestea si ia o decizie.
Eu zic ca cel mai bine este sa ramaneti doar prieteni, pana cand se va ivi prilejul pentru o relatie mai apropiata.

| TąNyą a răspuns:

1. Tu nu şti sigur dacă-l iubeşti.
2. Au trecut doar 2 luni rabdare! n-au intrat zilele în sac.

Eu zic să mai aştepţi n-are rost acum + că nu eşti sigură pe tine.

FantaSZy.

| shtephie a răspuns:

2 luni de relatie mi se pare putin si daca nu-l iubesti n'are rost s'o faci doar de dragul de a o facewinking

| Miauti a răspuns:

Parerea mea de baiat este ca in 2 luni nu se poate numi dragoste. chiar si dupa 1 an nu l vei cunoaste foarte bine.
Ceea ce ti a zis el este mai mult pentru sex. exemplu il vezi si la animale, adica un leu ii duce leoiece mancare pentru sex, cimpazeii le ofera femelelor mancare tot pentru sex.

Deci sfatul meu este sa mai stai! daca te iubeste si tine la tine o sa intelega si nu o sa te oblige.

| Corinne a răspuns:

Mai bine nu!
Mai asteapta o perioada un an poate si doi. Daca te va iubi si atunci cu siguranta te va astepta.Lasa timpul sa treaca si cand vei crede de cuvinta ca este baiatul perfect si potrivit pentru tine atunci da. Dar gandeste`te cum vor reactiona parintii tai la aflarea vestii.

Dupa parerea mea, ar trebui sa mai astepti o perioada, e cam devreme dupa 2 luni.

pa pa

| bOse a răspuns:

Gandeste'te de 10 ori inainte sa faci asta.

| alleecsandra a răspuns:

Buna!
daca spui ca il iubesti de ce sa nu faci dragoste cu el!?
parintii nu pot afla decat de la voi 2!
daca ai incredere in el, nu ti fa probleme

| SimplePlanFanKarina23 explică:

El are 21 de ani...

| anananana a răspuns:

Pai asteapta momentul potrivit. intreaba. ti parintii cand ar fi momentul. discuta cu ei. roaga. i sa iti dea sfaturi.; parerea mea e sa ii asculti totusi si pe ei

| anananana a răspuns:

Pai asteapta momentul potrivit. intreaba. ti parintii cand ar fi momentul. discuta cu ei. roaga. i sa iti dea sfaturi. parerea mea e sa ii asculti totusi si pe ei

| SunnyMidnight a răspuns:

Te cred si eu ca nu-l iubesti pentru ca dupa 2 luni nu poti sa zici ca iubesti cu adevarat.
Asteapta sa treaca un timp pentru a vedea cum evolueaza relatia vostra si dupa aia daca crezi tu ca esti pregatita vei face pasu astahappy
Bafta!

| atianin a răspuns:

Fa cum crezi tu ca este mai bine dar daca el nu are nimic impotriva sa mai astepte atunci e bine.Mai bine sa iti incepi viata sexuala mai tarziu decat sa iti strici relatia cu parintii doar pentru ca prietenul tau insista sa faceti dragoste pentru ca el spune ca te iubeste.Vei mai avea si alte ocazii.

| Messyhair a răspuns:

Pai, tocmai ti-ai dat raspunsul singura.
Daca nu-l iubesti si decat il placi, eu zic sa nu faci greseala asta.
Asteapta baiatul potrivit pe care sa-l si iubesti si sa te iubeasca la randul lui.

Acum parerea mea : 2 luni mi se pare o relatie cam scurta.
Eu cred ca ar trebui cel putin 6 luni, ca sa va cunoasteti mult mai bine si ca sa te convingi ca nu vrea doar sex.Nu cred ca ti-ar place sa te culci cu el si apoi sa te paraseasca.

Succes!
Concluzie : Spune-i sa mai astepte si vezi cum reactioneaza. Daca o sa incepe sa te preseze, inseamna ca nu prea te iubeste, asa cum a zis el.

| anamaria_6210 a răspuns:

Daca tu nu-l iubesti nu-ti incepe viata sexuala cu el, dul la parinti tai sal cunoasca si daca ai tai o sal accepte si tu ajungi sal iubesti ai sa faci si pasul asta.

| madalinutza a răspuns:

Buna.
Eu zic sa mai astepti putin...Pentru ca daca incepi de acum cu el.si mai ales daca nu il iubesti, dupa accea iti va parea rau straight face
Mai bine mai asteapta putin pana cand va aparea baiatul pe care chiar il iubesti cu adevarat
succes>big grin

| cosmin_7744 a răspuns:

Cat mai repede fa sex cu el sau de v-a lasa

| alxx21 a răspuns:

Eu zic ca nu merita. asteapta sa-l cunosti mai bine

| LoveGivesYouWings a răspuns:

Phai daca nu esti sigura nu fa nimic si mai ales daca nu il iubesti dar daca o faci incerca sa ti secretul sa nu afle toata lumea sa stiti doar voi doi si asa nu va ajunge chestia asta la urechile parintilor tai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu poti ramane virgina la nesfarsit dar ai timp la 17 ani nu e prea devreme sau prea tr sti ce vr sa zic si in leg cu baiatu are drept doar in cazul in care nu se duce la alta sa intretina raporturi sexuale sau la (curve)totusi e baiat el cati ani are?
e mai mare ca tine sau mai mik?
si in cazul parintilor nu cred ca ar sta dupa tine de unde sa afle fi si u mai discreta nu te lauda la toata lumea sau sa ai gr sa nu zica el
eu zic ca mai imp sunt parintii baieti gasesti peste tot...parerea mea eu sunt tot baiat si pun problema alfel
dar tu esti fata si ar trebuie sa asc de parinti ca ei stiu mai multe un baiat daca se culca cu o fata si o lasa gravida pe el nul int (si daca lar interesa nu ar suferi el atat sau ar avea atatea scandaluri cu parinti mai ales ca ai zis ca parinti tai sunt severi.intr-un fel le dau dreptate dar nu chiar asa de restricti...pnm.o zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cam aceeasi situatie