| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani vi se pare o varsta potrivita pentru a'mi incepe viata sexuala? ca eu sunt de parere ca ar trebui sa mai astept o perioada... pana la 18 ani cel putin dar toata lumea imi spune ca sunt mare ...etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Totul consta in sentimente nu in anii. Faptul ca implinesti 18 ani te simti altfel? Mai matura cumva? Nu.esti tot tu, doar ca in calendar ai crescut cu un an. Cand ai trecut de la 16 la 17 ani ai simtit ceva nou? Nu,. Deci daca tu simti ca el e perechea ta si ca vrei sa faci dragoste cu el atunci fa asta. Dupa ce o sa faci dragoste o sa fie un nou pas in viata ta, dar tot tu vei fii, nu vei simti nimic diferit - doar ca acum poti sa faci o noua chestie. Atata timp cat noaptea aceea va fi perfecta sa nu o regreti. E ceea ce ti-ai dorit in clipele acelea si care te-a facut fericita. Fa cum iti dicteaza inima si nu lasa pe nimeni sa-ti dicteze. Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| amydya a răspuns:

Ceea ce conteaza e ceea ce crezi tu.adica daca tu nu te simti pregatita poti sa astepti si pana la 30 de ani:p.mai bine o faci mai tarziu decat sa o faci acum cand nu esti pregatita si mai tarziu sa regreti

| nata94 a răspuns:

Buna.nu cred ca ar trebui sa ai o anumita virsta pentru a incepe viata sexuala.O incepi cind esti sigura pe tine, cind consideri ca doresti sa te oferi persoanei iubite si celului ce te merita cu adevarat.Nu e neaparat sa ai 18 ani, sau sa gesesti persoana potrivita.Te-as sfatui sa-ti asculti inima si sa te gindesti cum ar fi mai bine pentru tine, sa faci asa ca dupa sa nu regreti...
sper ca te-am ajutat putin...

| cupcake02 a răspuns:

Conteaza daca vrei sa o faci si daca simti ca tipul merita. Un an in plus sau in minus e irelevant in situatia ta. Te sfatuiesc sa nu iti mai legi viata de numere, este o gandire foarte copilareasca. Daca ai incredere in cel de langa tine si daca stii la ce riscuri te expui, esti pregatita. Si pune mana pe o carte de gramatica urgent.

| 1920210898989 a răspuns:

Daca ai 17 ani poti. problema e daca asta e ceea ce vrei tu... dupa mie atat timp cat nu mai esti in crestere fie ca incepi la 16 sau la 20+ e tot aia. nu e ca si cum te transformi in altceva

| 4l3x a răspuns:

Trebuie sa iti incepi viata sexuala cand esti pregatita, cand sti destule despre asta, despre riscurile la care te supui, un risc ar fi sa ramai insarcinata, adica ar putea ca prezervativul sa s rupa, conteaza sa fi sigura ca ai gasit baiatul ideal, adica multi baieti sunt gen te fte si te lasa, el isi trece pe lista inca una, iar tu esti folositawinking asa ca nu trebuie sa-ti incepi viata sexuala pana nu consideri ca esti pregatita, poti sa iti incepi viata sexuala si la 25 de ani, nu'i problemawinking sper ca te'am ajutat big grin

| Yuliadlke a răspuns:

Pai daca`a nu esti pregatita.mai asteapta`dar i`o zic ca i`e timpu `la 17 anii big grinwinking!