| Ciinderelaaaa a întrebat:

Am 18 ani si aseară am avut primul contact sexual, dar asta presupunând doar ruperea himenului si atât (nu am continuat penetrarea). Am început sa sângerez si m-a durut pe moment, dupa care azi noapte nu prea am mai simțit durere, dar azi a început sa ma doară tare iar sângerarea inca apare cand ating acea zona. Știți cumva daca pot sa iau ceva pentru ameliorarea durerii sau cand o sa se termine sângerarea? Eu si iubitul meu ne întrebăm cand o sa putem sa facem din nou ceva? (pentru ca din cauza durerii nu prea e posibil)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil himenul tau a avut o constitutie mai ''solida'' fiind formata dintr-o membrana cu grosimea mai mare si exact din acest motiv a fost si foarte bine vascularizata. Fiindca membrana a fost mai groasa a aparut si durerea mai intensa din momentul deflorarii si de asemenea si procesul de sangerare a fost mai abundenta/intensa si inca mai persista si acum, fiindca s-au rupt un numar mai mare de vase de sange fata de cazurile in care membrana himen este foarte subtire si foarte slab vascularizat.
Durerea mai exista si persista fiindca cicatrizarea ranilor aparute in urma deflorarii se vindeca (cicatrizeaza) mai greu/mai lent din cauza sangerarii inca prezente. In decurs de cel mult 2-3 zile starea ''pasaricii'' tale se va ameliora in asa masura incat cel mai probabil veti putea intretine si primul act sexual real insa va trebui sa fie facut cu multa precautie, finete si tandrete.
Pentru a ameliora starea de disconfort dureros care mai exista in zona vulvo-vaginala, poti folosi în scop curativ, preventiv si chiar anestezic, o infuzie/ceai preparat din musetel sau un amestec de musetel cu galbenele, pe care sa-l aplici peste zona dureroasa (inflamata?) cu un tampon, cu vată înmuiata lichidul racit si pe urma sa aplici peste toata zona vulvo-vaginala o compresa la fel imbibata cu infuzia preparata. Eventual poti folosi unguentul cu extract de galbenele fiindca are efect anti bacteriam sau unguentul Fluocinolon N Atb cu efect antibiotic Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Sper ca o faceti protejat...
ca dupa scrii aici cat costa un avort? sad

| THESOFTHARD a răspuns (pentru Teo29):

7e la woozyn ca a mai trecut el prin din astea

| Goete a răspuns (pentru Teo29):

Eu stiu un lunetist ieftin

| THESOFTHARD a răspuns:

Supramax articulatii