| adazuzu a întrebat:

Am 18 ani.Sunt casatorita.Este rau ca imi doresc un copil? Din punct de vedere medical mai mult? Pareri! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Din punct de vedere medical NU este rău - cu condiţia ca ÎNAINTE de a face acest pas, să faci un control complet al stării de sănătate : ÎNCEPÂND cu un control ginecologic ( şi spunându-i şi medicului ginecolog că doreşti ACUM să ai un copil; el va şti ce alte analize să-ţi recomande )!

Mai mult, am citit şi întrebările tale anterioare şi am constatat că doreai să mergi la ginecolog şi să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale ( la acel moment ) - dacă acum iei acele tablete, OBLIGATORIU trebuie consultarea ginecologului pentru recomandări privind întreruperea lor şi o posibilă sarcină ( deoarece aceste recomandări DEPIND de tipul anticoncepţionalelor )!

Apoi ţin să OBSERV răspunsurile obiective pe care le-ai dat aici, răspunsuri care DOVEDESC că eşti destul de MATURĂ şi realistă ( deci eşti conştientă de implicaţiile pe care le are apariţia unui copil la această vârstă ) - şi, aşa cum spuneai şi TU, cu sprijinul soţului, totul va fi OK, nu ai de ce să-ţi faci griji!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai şi alte întrebări, nu ezita să mi le pui şi voi încerca să răspund cât mai OBIECTIV!

Îţi doresc numai bine şi MULTĂ fericire, înţelepciune şi dragoste!

| adazuzu explică (pentru bursuc001):

Am luat anticonceptionale pana luna trecuta si vreau sa astept 5-6 luni pana voi merge la medic pentru analize si mai multe sfaturi.Multumesc mult de tot!

| bursuc001 a răspuns (pentru adazuzu):

Cu plăcere. Toate cele bune!

22 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Nu are de ce sa fie rau ca iti doresti un copil. mai ales daca esti majora. conteaza sa fi matura si sa iti dai seama ca un copil e o responsabilitate nu o joaca. din punct de vedere medical nu are de ce sa fie rau daca esti sanatoasa. daca tie teama sau esti ingrjorata ca poti pati ceva daca vrei un copil poti sa te duci la un ginecolog sa vezi daca ai vreo problema sau nu. succes

| adazuzu explică (pentru inger02):

Normal,imi dau seama ce inseamna responsabilitatea unui copil...insa ma gandeam ca in urma nasterii as putea avea probleme de col s.a.m.d.

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Si eu am 18 ani si imi doresc enorm un copil.
Daca tu crezi ca esti pregatita nu se poate baga nimeni sa-ti schimbe ideea.
Ce era mai bine sa faci avort? nu normal!
dai viata unui suflet nu o iei cum fac cam toate panaramele in ziua de azi fara pic de creier.
Nu poate fi nimic rau daca crezi ca ti-ai gasit sufletu pereche si ai un venit bun sa i poti oferi bebelusului tot ce e nevoie.E perfect!
Eu te sustin si daca vrei oricand iti pot da un sfat happy

| adazuzu explică (pentru SchiZz20CMrecords):

Multumesc mult mult de tot!

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru adazuzu):

Oricand draga mea!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! daca esti casatorita, nu e un pacat sa iti doresti un copil, si nici din punct de vedere medical nu sunt probleme.cel putin daca nu te stii cu diferite boli..si eu am dat nastere la 18 ani, astazi sunt tare mandra ca am copii mari. daca ai sustinerea sotului, nimic nu mai conteazahappy
O zi frumoasa sa ai!

| teiuby0 a răspuns:

Nu este nimic rau eu am nascut la 18 ani asa ca bafta

| adazuzu explică (pentru teiuby0):

Multumesc mult.Si cum a fost? Acum ai ceva probleme, sau e totul bine?

| teiuby0 a răspuns (pentru adazuzu):

Nu am avut nici o problema totul e bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dpdv medical e OK, o sa ai o sarcina mai usoara si o sa te refaci fizic mai repede si cu urme mai putin vizibile, organismul tau fiind inca in crestere. Dar numai dpdv medical, sa stii.

| iKronstadt a răspuns:

Faino, nu este rau ca-ti doresti un copil happy
Este rau ca te-ai casatorit atat de repede. La ce naiba te gandeai? Ardea lumea? Dpdv medical esti OK. Ramane de vazut cu planul psihologic cum stai.

| AriannaAri a răspuns:

Nu crezi ca este prea repede la 18 ani sa iti doresti un copil?

| DLeonard a răspuns:

Te-ai casatorit la 18 ani? Esti sigura ca ti-ai gasit jumatatea potrivita? Sper sa nu te trezesti peste 2 ani ca trebuie sa cresti copilul singur. Din punct de vedere medical poti sa il faci fara probleme, dar din punct de vedere moral... nu prea. Vrei sa te arate copii cu degetul cand copilul tau o sa aiba 10 ani si tu o sa fi atat de tanara?

| adazuzu explică:

Sunt foarte sigura ca mi-am gasit jumatatea iar sotul meu are 24 de ani si, desi este si el destul de tanar este un om serios care, timp de 2 ani a avut grija de mine din toate punctele de vedere.Nu imi pasa de ceilalti, imi pasa de mine si de dorintele mele, si eu zic ca orice copil s-ar mandri daca oamenii din jur ar confunda-o pe mami cu sora mai mare nu?

| DLeonard a răspuns (pentru adazuzu):

In ziua de azi copii iau in ras chestiile de genu. S-au dus vremurile in care erai considerata sora lui mai mare. Acum daca le spui "este mama mea" o sa spuna ca nu ai fost tocmai "cuminte" cand ai fost tanara(nu vreau sa ma exprim ma corect pentru ca nu vreau sa crezi ca te jignesc). Mai asteapta si tu 1 an-2... Asezati-va la casa voastra si abia apoi puneti problema de un copil.

| adazuzu explică (pentru DLeonard):

Multumesc mult pentru sfat.

| adazuzu explică:

Multumesc mult pentru pareri!

| TroLoLoLs a răspuns:

Daca ai cu ce sa il cresti, nu este rau.Prin cu ce sal cresti ma refer la hrana, imbracaminte etc.Este chiar frumos sa iti doresti un copil.

| gabitza79 a răspuns:

Medical e ok....financiar? parintii tai sunt de acord? sotu? ia in calcul toate variantele...

| adazuzu explică (pentru gabitza79):

Sotul meu isi doreste si el enorm de mult un bebe iar parintii mei ma sprijina in tot! M-am gandit la toate posibilitatile sa stii.Chiar daca am doar 18 ani, sunt mai matura decat multe fete de varsta mea, cred eu.