| Alxx7482 a întrebat:

Am 19 ani și vreau să mă las de masturbare, n am avut niciodată o iubită și vreau să mă schimb, ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa sport ori ia-ti de munca de dimineata si pana seara si seara pici frant de oboseala, uitand de masturbare.

| mihai69 a răspuns:

Ca să te schimbi trebuie să mergi la șifonier și să-ți alegi alte haine.
De masturbare nu e cazul să te lași; de ce ai renunța la ceva care îți aduce plăcere?

| ValiAndreescu a răspuns (pentru mihai69):

Fereste-te de tot ce te poate excita, in special de pornografie. Apoi fii atent la mintea ta, nu permite gandurilor excitante sa te domine. Sesizeaza gandurile inca din primele secunde in care apar. Nu colabora cu gandurile. Daca ai gandurile astea incontinuu, rupe ritmul si iesi afara, fa ceva care sa te tina ocupat sau citeste o carte care iti place. Chiar daca stii astea si tot cazi, lupta pentru ca le vei rari pana cand vei invinge si te vei stabiliza. Nu uita, nu te ia nimeni de mana sa te masturbezi, o faci singur dupa ce cedezi gandurilor. Lupta cu gandurile prin a nu le acorda din timpul si atentia ta, apoi fa mai mereu ceva, stai ocupat. Aproape orice, este mai bun ca masturbarea.

| mihai69 a răspuns (pentru ValiAndreescu):

De ce aș face toate astea?!?
E rețeta sigură ca s-o ia cineva razna!

| ValiAndreescu a răspuns (pentru mihai69):

O poti lua razna doar daca nu folosesti uneltele expuse mai sus. Lupta este mai buna decat sclavia.

| mihai69 a răspuns (pentru ValiAndreescu):

Extraordinar! Cum oi fi ajuns eu la bătrânețe fără să știu toate acestea?!?
Și, mai ales, de ce mi le spui mie?!?

| ValiAndreescu a răspuns (pentru mihai69):

Pentru ca aici întra tineri și iau de bun ce citesc. Tinerii de aici au cap și realizează ca masturbarea nu este buna. Dacă ar fi crezut cu toată ființa lor ca este buna și fireasca, nu mai intrau sa întrebe. În adâncul sufletului lor știu ca nu este bine.

| mihai69 a răspuns (pentru ValiAndreescu):

Omule, esti din secolul XVIII. Între timp, în secolul XXI s-a dovedit indubitabil ca masturbarea NU dăunează decât cel mult celor care cred asta, și nici lor în mod organic ci psihic, din cauza contradicțiilor cărora creierul lor trebuie să le facă față.
Wake up dude!

| doctorandus a răspuns:

Ai nevoie de psihiatru, deoarece nu este o dorinta normala.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu prea poți, pentru că nu e sănătos și pentru că nici nu poți.
E dovedit științific că e bine sa te masturbezi, dar e bine sa faci și pauze intre masturbări.
Adică, daca vrei sa faci o "detoxifiere", poți face câteva luni, însă după câteva luni nivelul tau de testosteron va fi afectat și posibil sa întâmpini probleme cu potenta daca nu folosești pe al' micu o perioada lunga de timp.
Fă-o cu cap și nu pățești nimic.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu-i nevoie să te lași de tot, poți doar să faci mai rar, depinde și cat de des te masturbezi în momentul de față, de 3, 4 ori pe săptămână e normal și sănătos să o faci.

| Giulia911 a răspuns:

Nu te mai masturba și fă-ți iubita.

| madalina2090 a răspuns (pentru Giulia911):

Si se masturbeaza impreuna big grin ))))

| Cipi1212 a răspuns:

Să renunți pur și simplu. Eu am avut voință și de 7 ani m-am lăsat.

| grasgras a răspuns:

Treaba este că masturbarea este mai bună decât 1000 dr femei, aşa se zice.

| Hyperion7 a răspuns (pentru grasgras):

Greșit,o femeie este mai buna decât o mie de masturbari, voiai să zici, poate.

| grasgras a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu, chiar invers.