| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani si am cunoscut acum cateva luni o persoana deosebita, care nu este din Romania. El are probabil 50 de ani (nu l-am intrebat niciodata) şi desi nu ne-am vazut de multe ori, pentru ca el e mai mult plecat, atunci cand vine in tara ma suna sa iesim la o cafea. Am petrecut seri minunate, de discutii sincere pe diverse teme, ceea ce aduc un aport deosebit pentru schimbul intercultural. M-am atasat de el intr-o oarecare masura, pentru ca stie sa ma faca sa ma simt importanta si totodata este si omul de la care ai ce sa inveti. Acum trei zile, cand m-a sunat sa iesim, am avut parte de o "surpriza" care ma macina pe interior si simt ca nu mai pot sa vad nimic, de aceea va si cer sfatul. Mi-a marturisit ca se simte atras de mine, si ca daca i-as permite ar vrea mai mult. Nu am stiut ce sa ii zic, am incercat sa il fac sa priveasca lucrurile din punctul meu de vedere, i-am spus ca tin la el ca la un prieten, si ca prin prisma faptului ca sunt tanara sunt si foarte schimbatoare, si ca in momentul asta nu prea mai stiu ce vreau (ceea ce este adevarat). Am continuat seara in aceeasi maniera placuta, cu care fusesem obisnuita, doar ca de atunci in mintea mea s-au ridicat tot felul de intrebari. Imi place de el, ma stimuleaza sa vreau sa cunosc cat mai multe, este amuzant, deschis, e un partener ideal, doar ca nu simt nimic pentru el pe plan sexual. Cred ca e o dragoste platonica, ceea ce am nutrit eu la nivelul intelectului, si sentimentelor mele, insa nu vreau sa il ranesc. Tin la el indeajuns de mult incat sa fiu geloasa, si ideajuns de putin incat sa nu simt nicio atractie sexuala, fizica. Nu vreau sa il pierd, dar simt din partea lui o oarecare schimbare. Ce pot a fac?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Daca incerc sa te descriu din cele scrise de tine, din modul tau de gandire iti pot spune ca esti o fata suficient de inteleapta ca sa stii ce trebuie sa faci in continuare! Nu-ti trebuie nici un sfat, stii diferenta intre dragoste si prietenie, intre atractie intelectuala si atractie sexuala, asa ca iti trebuie decat curajul de a vb cu acesta sincer si concret iar noi sa iti dorim multa bafta!

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Tin la el 'indeajuns' incat sa fiu geloasa. Poate il vezi pe tatal tau in el (relatia cu tatal tau cum e/a fost?) si asta explica de ce tii la el, dar nu te atrage fizic. Si eu am avut o relatie cu un barbat ceva mai mare, insa partea sexuala nu a mers, ma blocam, tocmai pentru ca, subconstient, ii atribuiam figura paterna si nu il doream fizic. Asta ar fi o explicatie, tu stii mai bine ce simti. Dupa ce iti dai seama clar ce vrei de la el, poti sa ii comunici sincer si sa il lasi sa aleaga daca este dispus sa iti ofere ce ai nevoie sau are nevoie de altceva.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca nu esti atrasa de el, de ce poti fi geloasa? Asta nu te intrebi, crezi ca are rost sa fii asa, daca nu ai nici un sentiment asupra lui, parerea mea este sa te hotarasti si sa gandesti bine ceea ce vrei sa faci, el ti-a facut propunerea o data, s-ar putea sa o mai faca o data si pe urma nu vei mai avea ocazia sa auzi de la el ceea ce te astepti de fapt. Daca tu nu simti nici o atractie pentru el inseamna ca nu vrei nimic de la el, te simti bine in prezenta lui si atat, nu conteaza varsta, cu atat mai bine este mai copt, stie ce vrea de la viata.Bafta si mult noroc in ceea ce vrei sa faci.

| lia a răspuns:

Am avut si eu o experienta asemanatoare, la varsta de 20 de ani. Barbatul avea 46 de ani, era profesor universitar si erau foarte multe subiecte cu care ma putea fascina. In schimb, trebuie sa realizezi ca barbatii la o asemeanea varsta pot fi foarte smecheri, pentru ca ei stiu ce anume vor de la viata si de la tine. Acest barbat te poate ajuta cu usurinta sa evoluezi pe plan intelectual, dar nu cred ca este persoana potrivita ca partener de viata pentru tine.
Cauta un barbat cu 3-4 ani mai mare decat tina, care sa te ajute sa te formezi, sa cresti alaturi de el, sa nu fie diferenta atat de mare de mentalitate intre voi. Sa nu te domine, sa nu te simti inferioara lui si cel mai important, sa se poata lasa "influentat" in anumite idei...happy

Janina
| Janina a răspuns:

Oaw... e cam aiurea...eu zic ca daca el tine cu adevarat la tine, dacca a ajuns sa te cunoasca in aceasta perioada o sa acceptefaptul ca tu vrei doar prietenia lui. El are o varsta, poate are familie copii...nu iti distruge tineretea langa un om de 50 de ani, oricat de mult esti atasata de el.

luciana
| luciana a răspuns:

Evita-l, ca nu e pentru tine... Are carnea tremuranda, zbarcita, e hodorogit, dintii poate ca i se si misca, are varsta lui ...Stie sa se poarte deocamdata, pentru ca isi urmareste scopul final : de a te castiga total... reflecta si ia aminte ca tu esti tanara si frageda pentru el, ( deh, cui nu i-ar placea o carnatie frageda? )iar el, la aceasta varsta e deja dus, e Petre Roman in calduri...Asculta-ma bine, sunt dura cand vad ca va incanta bosorogii acestia. Lasati-i sa ii ia altele, sunt sigura ca si tu gandesti la fel... Un brat vanjos, de baiat tanar cu muschi si carnea tare pe el, este de preferat bosorogului in calduri... te rog gandeste-te de 10 ori si actioneaza o singura data si bine! ti-o doresc mult. Lucien

| Lorenada a răspuns:

Dragostea nu are virsta. Si in general, mai bine stai cu un barbat in toata firea decit sa-ti pierzi timpul cu un baiat fara experienta. Cu atit mai mult ca va intelegeti de minune si puteti sa discutati pe orice tema.

leonardk
| leonardk a răspuns:

La 50 de ani stie exact cum sa cucereasca o femeie si ce aefct are comportamentul lui asupra ta. Desigur el isi doreste mai mult, poate chiar totul. Deja este plin de speranta. Poate o discutie deschisa in care sa-i expui punctul tau de vedere ar ajuta. Problema este ca si tu il doresti dar exclusiv fizic. El nu mai are timp de pierdut (50) asa ca ar fi bine sa nu-l lasi sa spere fara speranta. Voebeste-i deschis!

| greg a răspuns:

Te-a vrajit prin artificialitatea lui.Sa nu crezi ca daca ai sta o saptamana cu el ar fi la fel.Indeparteaza-te incet, incet de el. El are o experienta de viata care te fascineaza avand in vedere varstele, dar asta nu inseamna ca iti transfera tie experienta lui.

| mikiscence a răspuns:

E cam mare diferenta. e normal ca nu te simti atrasa fizic de el... tu te-ai indragostit de maturitatea lui...care nu o gasesti in baietii de varsta ta... ti se pare un partener ideal pentru ca pana la 50 ani a invatat ce vrea o femeie...este inteligent si aveti ce vorbi .ar asta tot pentru ca e matur si are cca 50 ani... te inteleg perfect...sotul meu e mai mare ca mine cu zece ani tocmai de asta... femeile se maturizeazaa mai repede... tu trebuie sa faci ceea ce iti dicteaza inima...insa cel mai indicat ar fi sa nu te culci cu el...pentru ca .revenim...e matur si stie ce vrea o femeie si in pat...deci exista riscul sa te indragostesti de el mai mult ...si sa suferi...

prfml
| prfml a răspuns:

El este mult mai copt ca tine, este trait prin viata, stie unde sa te atinga, stie ce iti place. mai mult simti o dragoste parinteasca fata de el, ceea ce si trebuie, la varsta lui ar trebui sa isi plimbe nepotii in parc, scuze ca sunt putin cam dur, dar nu pot sa ma abtin, lumea s a schimbat, este vina celor maturi, nu este a ta, stai linistita. Stiu ca se intampla sa fie si iubire intre o persoana matura si una tanara, dar in cazul tau dupa cum ai spus cate ceva, nu este din partea ta. Parerea mea este, sa incerci nu te mai gandesti la acele momente care ti le ofera, spune-i ceea ce simti tu fata de el si daca el se supara, vrea sa iti dea de inteles ca o sa iti dea verde, daca nu te complaci lui, bate apropouri ca este pacat ca in felul acesta nu te mai poti bucura de ceea ce iti ofera el, asta doar pentru a te culca tu cu el, eu spun ca nu se merita sa continui aceasta relatie. El are viata lui, vrea doar ceva in plus. Gndeste-te ca esti tanara, acum dragostea la tine este foarte fragila, poti suferi foarte mult in urma unui esec. Asa ca te sfatuiesc sa accepti iubirea sau sa oferi iubirea ta unei persoane de varsta apropiata tie, sa va bucurati amundoi de tinerete si o viata cat mai lunga impreuna. PS Este parerea mea, tu o analizezi si alegi ce consideri tu ca este bun din ea, nimenea sa nu te oblige sa iei o decizie, in felul acesta vei invata sa te descurci singura in orice, chiar daca mai gresesti, vei invata din greselile tale cat si ale altora, viata este prea scurta si nu ai timp sa le faci pe toate. Mult succes! happy

| ingrijitoare a răspuns:

Prea mare diferenta de varsta. A mai fost casatorit? De ce ar vrea asa de multe casatorii? Biblia spune ca trebuie numai o casatorie intr o femeie si un barbat, ca doar barbatul nu e sultan cu 100 de neveste.

| cdragosh a răspuns:

De ce pentru noi raspunsurile trebuie sa fie mai complicate decat intrebarile?
Eu cred ca fiecare femeie simte gelozia cand stie ca un barbat care ar fi putut fi in totalitate al ei este acum al alteia. Simplu.nu e vorba de iubire, dragoste. porcarii... e doarsimtul proprietatiihappy
Tipul cand a vazut ca l-ai respins tacut se simte stingher...de asta s-a schimbat.
Relatiile nu se bazeaza doar pe sex, asta nu inseamna insa ca sexul si atractia fizica nu isi au rostul lor si poate exista o relatie frumoasa in lipsa lor.
Sfturi nu sunt de dat. Orice decizie vei lua o sa te gandesti peste ani ca daca ai fi facut invers ar fi fost mai bine. Suna pesimist, nu? E doar realhappy

| geanina84_6 a răspuns:

Te inteleg perfect! Eu am 24 de ani si am cunoscut un barbat de 54 care m-a fascinat. Imi place totul la el si, spre deosebire de tine, ma atrage si din punct de vedere sexual. Pana acum nu suntem decat prieteni, ce va fi in viitor... vom vedea!
Ceea ce pot sa-ti spun eu, este ca diferenta de varsta e o prostie atunci cand vine vorba de iubire. Poti sa te indragostesti de un barbat de varsta ta si, la fel de bine, de unul cu 30 de ani mai mare. Daca iubesti cu adevarat poti sa intelegi ca partenerul tau, mai mare cu 20, 30 de ani..., nu mai are chef sa petreaca noptile prin cluburi, nu este la fel de activ in pat ca unul de 20 de ani ( desi studiile recente demonstreaza contrariul) etc. O femeie care nu intelege aceste lucruri si calculeaza totul atunci cand apare un barbat in viata ei: diferenta de varsta, diferenta de inaltime etc, va fi nefericita si langa un barbat de varsta ei, si langa unul cu 30 de ani mai mare.