| SadBoyForever a întrebat:

Am 21 de ani si nu am prietena, nu am tinut niciodata de mana o fata, nu am imbratisat vreo fata si practic ma cuprinde tristetea numai cand ma gandesc la asta.

La liceu am fost intr-o clasa doar de baieti deoarece am fost pe profil de tehnician in transporturi si astfel nu am avut nici-o fata in clasa cu mine.

Va dau cuvantul meu ca sunt ingrijit, nu umblu cu hainele sifonate, dar degeaba plus faptul ca sunt si unpic timid.

Nu sunt genul care atunci cand vede o fata prin curtea scolii se duce sa o intrebe de vorba.

Cum fac sa trec peste acest moment?

Credeti ca e ceva foarte anormal ca pana la 21 de ani nu am avut vreo prietena?

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

In primul rand pentru a avea prietena trebuie sa ai bani asculta la mine bine.

In ziua de azi fetele sunt fitoase si nu prea se mai uita la oricine.

Deci ca sa ai o relatie trebuie sa ai un serwici in primul rand.

Credeti ca e ceva foarte anormal ca pana la 21 de ani nu am avut vreo prietena?
consider ca este normal si la 25 de ani sa nu fi avut o prietena fara femeie poti trai fericit si implinit, pe la 30 poti incepe o relatie matura asta daca gasesti fete seriose una la un milion vei incepe ceva serios cu ea

, nu dramatiza femeia te face sa suferi, nu te mai lua dupa toti ratatii care probabil s-au dus la ''fete'' din alea care au 10-15 prieteni pe an.

Tu trebuie sa fi curajos, deci sa scapi de timiditate.
In concluzie cand vezi de exemplu prin fata blocului sau pe strada o fata stand singura pe banca te duci si o intrebi de vorba, incepi cu un simplu ''salut'' si apoi dezvolti diferite subiecte de discutie cum ar fi: ''de unde esti?''; '' ce muzica iti place?'' etc si asa intri in vorba cu ea, iti urez mult succes si nu uita: intai gaseste-ti un serwici si apoi vezi ce faci cu prietena, succes si fi mai curajos

45 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Slut eu am 35 si nu am pe nimeni, asa că nu dispera, m ai ai timp destul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut voiam să ti scriu, nu prea merg butoanele tastaturii scuze.

| SadBoyForever explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca exagerezi... fara suparare

| SadBoyForever explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si nu te intristeaza chestia aceasta pe tine oare?

| RAY a răspuns:

Personal nu cred ca e un motiv de panica ca nu ai avut iubita pana la varsta asta, sfatul meu cautati un loc de munca, fa-ti un viitor si fara femei poti fi fericit, pe la 30 te poti gandi la ele
90la suta din anunturile de pe internet, mass media femeile isi doresc un barbat stabil financiar, femeile sunt materialiste dar nu te panica e ceva normal, desigur ca trebuie sa mai ai si tu cate o fata, mai du-te prin cluburi si tu distreaza-te viata e scurta

| anonimg a răspuns:

"Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul sa fie singur; am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el."" (Geneza.2:18)
Cine poate sa faca un ajutor potrivit pentru om? Dumnezeu. Atunci afla ca a sosit timpul ca sa te pleci pe genunchi si sa Ii spui lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Crede ca El "poate sa faca nespus mai mult decat cerem sau gandim noi". (Efeseni.3:20)
Sociabilitatea, unirea dintre un barbat si o femeie, toate acestea sunt daruri ale lui Dumnezeu. Mai tarziu vei intelege si ce rol are timiditatea in viata omului. Si chiar adac acum nu putem intelege totul, este suficient sa stim ca avem in ceruri un Mantuitor care doreste sa primeasca si sa implineasca cererile noastre, mult mai mult decat ne dorim noi. Si nimeni nu ne poate impiedica sa venim inaintea Lui.

| Cristiann25 a răspuns:

Mda am si eu un prieten de 22 de ani tot asa timid si prost ca tine.Asa zice si el ca e putin timid dar de fapt e foarte! Nu va pot intelege eu ma duc oricand sa cer numarul unei fete pe strada daca vreau.Eh da na mai sunt si de astia ca tine pe lume.

| figure a răspuns (pentru Cristiann25):

Nu e cazul sa il descurajezi/insulti. Comparativ cu tine, a existat, probabil, cu totul alt context in care el s-a dezvoltat. Important este ca, dupa ce citeste raspunsurile de aici, chiar sa plece la drum si sa actioneze! Probabil ca in momentul asta traieste un sentiment de indoiala de genul : "Nu stiu daca pot face asta.". Ei bine, daca decide sa o faca, se poate schimba!

| Cristiann25 a răspuns (pentru figure):

M-am saturat dupa cum ziceam am si eu un prieten tot ca el si m-am saturat de oameni de genul.As intelege la 14-15 ani da la 21? Las-o dracu de treaba ca sunt prea prosti!

| SaveTheNature a răspuns (pentru Cristiann25):

De fapt, tu esti proasta. Omul are nevoie de sfaturi... Daca nu te pricepi, mai bine vezi-ti de treaba.

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru Cristiann25):

Nu mai comenta papagalule, ai avea tupeu si in realitate sa fi tare in gura sau doar pe net, smecher virtual, oricum trebuiesti raportat pentru insulte la adresa acestui utilizator

| Cristiann25 a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Ba copil prost ia vezi cum vorbesti.Insulte? Eu spun adevarul si daca citeste si staff-ul intrebarea asta o sa fie de acord cu mine! Cum sa fii timid la 21 de ani? Nu ai 10.In realitate sunt mai smecher ca aici!

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru Cristiann25):

Nu pricep cum de esti asa penibil

Daca esti smecher virtual, mai bine ai fi cu domnii admini ca oricum vei fi raporat pentru injurii, deci shh treci la culcare smecheras virtual

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa-ti gasesti o fata, ar fi cazul, stai linistit, sunt si peste 40 de ani si inca nu au pe nimeni, nu te ingrijora!
Te pup!

| SadBoyForever explică (pentru anonim_4396):

Sunt prea timid, eu chiar nu pot vorbi cu fete crying deci eu nu am curajul de a le raspunde fetelor atunci cand ma intreaba de vorba, tu trebuie sa intelegi ca eu pana acum nu am avut absolut nici macar o prietena crying nu am curaj sa vorbesc cu fete sad mersi oricum de sfat

| JIJ a răspuns:

Poti sa te gandesti si alteceva in afara de ''fete'' de exemplu la bani, sa muncesti din greu sa tot faci bani, cu o fata mori de foame, mai bine sa faci bani si sa nu te ingrijorezi atata pentru ca e cam greu sa mai pastrezi o relatie cum trebuie cica totul porneste de la o prietenie ei prietenia asta trebuie sa fie mai lunga, sau poate acum si prieteniile devin mai grele, am ajuns sa devenim tot mai singuri si tristi desi suntem in mijlocul multor oameni, unii vecini nici nu se cunosc intre ei si vaa fi si mai rau, deci cred ca acum o sa gasesti satisfactia prin primirea unor bani munciti cu sudoarea fruntii.

| figure a răspuns:

Nu esti "anormal". Ai frustrari, esti timid, esti lipsit de experienta. Schimba asta!

Actioneaza!
Acumuleaza experienta!
Cunoaste fete!
Nu te opri la prima fata care te va tine de mana, doar din teama sa nu ramai singur.

Nu asculta sfaturile fetelor de genul : "Cauta persoana potrivita". Decomandata trebuie sa acumulezi un pic de experienta, si, apoi, te poti concentra si pe calitate.

Cateva sfaturi rapide :
1. Actioneaza. Nu iti cauta scuze, nu ezita, nu te lasa descurajat. (poti agata in cafenele, parcuri, contexte sociale, internet - daca tot esti timid, etc.)
2. Nu fii needy. Nu te comporta ca un catel in calduri de fiecare data cand se apropie o fata de tine.
3. Relaxeaza-te. Nu trata fiecare interactiune cu o fata din prisma dorintelor tale. Incearca sa creezi o conexiune, o dicutie interesanta, o dinamica pozitiva. Propune-ti, in egala masura, ca atat ea cat si tu sa va simtiti bine.
4. Fetele sunt mai putin superficiale ca noi, in privinta aspectului fizic, dar totusi incearca sa investesti putin in aspectul tau. Ma refer la stilul vestimentar, la forma fizica, la body language, etc.
5. Indrazneste. Nu te pastra doar in "friend zone". Poate la inceput o sa o mai dai i bara si o sa incerci sa o saruti prea devreme. Dar face parte din procesul de invatare. Nu fii prea dur cu tine insuti atunci cand o mai dai in bara. Doar invata din gafele pe care, cu siguranta, le vei mai face.
6. Nu te lauda. Cele mai bune complimente pe care ti le poti face singur sunt acelea pe care ea doar le ghiceste din cuvintele si comportamentul tau.
7. Fii amuzant, fara a fi un clovn si fii, din cand in cand, auto-ironic - fara a inspira mila sau parere de rau. Un tip care stie sa se amuze pe seama sa, fara a lasa o impresie "lame", arata ca se simte sigur pe el chiar si in pozitie de vulnerabilitate. Genul acesta de deschidere este foarte sexy si o determina si pe tipa sa fie mai deschisa si sa isi arate mai usor latura vulnerabila.
8. Alterneaza momentele in care te dai la ea (cu sau fara perdea) cu cele in care te retragi spre cu totul alte subiecte si discutii. Nu o sufoca/speria cu un permanent "asalt" asupra portilor ei. Genul asta de alternanta o va dezarma si o va incita.

Nu te teme : nu esti singurul care porneste la drum mai tarziu. Dar, chiar daca mai tarziu... trebuie sa te transformi in genul de barbat care (fii sigur!) poti fi!

SUCCES

| Overom a răspuns:

Omule, este o varsta frumoasa, esti independent poti sa faci orice doresti, fete sunt la fiecare colt. spun asta ca suntem de aceeasi varsta si momentan sunt si eu Single. Asa eram si eu pe la 14 ani dar cand am intrat in liceu am zis ca este Raiul si mi-am intrat in activitate laughing pana la al 2 lea semestru stiam tot liceul, fii mai curajos in ce priveste fetele ca sunt si ele ca si noi 2 maini 2 ochi si nu necesita tratament special eu daca ma aflu intr-un colectiv nou ma bag la fete sa le cunosc laughing apoi la baieti ..crede-ma sunt si ele de treaba si fara fite nu cum zic altiiwinking succes

| SarcasmBoy a răspuns:

Mai mult curaj cu fetele, nu e nimic anormal.

| неизвестныйй a răspuns:

Anormal nu este că la 21 de ani nu ai avut o prietenă.
Anormal e să ai problemele astea la vârsta ta. Probleme legate de tine. Probleme mult mai multe decât timiditatea(asta o cunoşti tu doar).
Ai probleme legate de personalitate.
Se rezolvă oricum, dacă ai voinţă şi te decizi să faci ceva, dacă aştepţi în faţa calculatorului să se rezolve singure...slabe şanse.
Temă pentru acasă: Te duci în oraş, şi vreau să priveşti în ochi 10 fete necunoscute! 10 fete care îţi plac, pe care le găseşti atractive. Şi să ZÂMBEŞTI. Nu-ţi iei privirea de la ele până nu şi-o iau ele primele! Este foarte important asta!
Şi nu uita să zâmbeşti sincer. Pentru că inspiri atitudinea asta şi altora.
După aia îmi trimiţi un mesaj privat şi îmi explici ce ai primit de la fiecare fată: Un zâmbet înapoi,a plecat,s-a întors cu spatele,s-a intimidiat, etc...
Atât.
Mă contactezi când ai făcut-o!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru неизвестныйй):

Bratan,esti din moldova?

| yekto a răspuns (pentru неизвестныйй):

De acord cu tine.
si ionutz. inainte de a face asta treci pe la oglinda mai 1 si fa acelasi lucru. vezi ce vezi acolo si cum iti raspunde imaginea de acolo. bafta.

| SadBoyForever explică (pentru неизвестныйй):

Nu am curaj sa zambesc unor persoane pe care le vad prima oara, pur si simplu nu pot purta o conversatie cu o femeie deoarece ma intimidez, m-au mai intrebat de vorba niste fete din fata blocului acum cateva zile, mi-au spus doar salut insa eu am lasat capul in pamant si am mers mai departe crying regret ca am f@cut asta, insa nu am avut curajul de a le raspunde, asa mi s-a mai intamplat si alte dati, nu am curajul de a vorbi cu fete crying multumesc oricum de sfat

| неизвестныйй a răspuns (pentru SadBoyForever):

Nu ţi-am cerut să vorbeşti cu o fată.
Ţi-am cerut să o iei treptat, pentru început doar zâmbeşti.
Dacă nu ai încrederea în sine şi curajul să te uiţi la o fată atunci cum naiba ai vrea să vorbeşti cu ea? Crezi că fetelor le plac pămpălăii care n-au curajul să se uite la ele când vorbesc cu ele?! Ele vor bărbaţi adevăraţi, curajoşi şi care au încredere în sine.
În timp de timiditate scapi dacă accepţi experienţele sociale care apar în viaţa ta în loc să le respingi, dacă devii empatic, pozitiv, curios la celelalte persoane şi ce se întâmplă în jurul tău.
Dacă tu aştepţi să se rezolve de la sine chestia asta, fără ca tu să faci ceva, află că NU o să se întâmple! Pe bune!
Să încerci e obositor! Dar e singura cale spre succes!
Succesul reprezintă 99% atitudine şi 1% aptitudine.
NU TE DA Bătut! Toate lucrurile sunt grele înainte să devină uşoare.
Dacă aştepţi momentul perfect, n-o să faci nimic, niciodată!
Aşa că ai 2 variante:
Faci ce ţi-am spus eu, nu e mare brânză să priveşti în ochi 10 fete pe stradă, ce se poate întâmpla rău?! Nici dacă vorbeşti cu o fată nu se poate întâmpla nimic rău. Există 2 variante: O să-i placă,deci o să ai un succes. Sau nu o să-i placă, o să fie un refuz ceea ce nu e capăt de lume, nu poţi fi pe placul tuturor, măcar acum ştii unde ai greşit şi data viitoare n-o să mai greşeşti.
Aşa că tu te decizi dacă vrei să schimbi ceva sau nu... nu există altă soluţie. Nu există soluţii magice, care te ajută instant să scapi de timiditate. Asta e cea mai eficientă soluţie!
Baftă! Decide-te dacă o să faci ceva sau îmi pierd timpul aiurea să-ţi dau sfaturi.

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru неизвестныйй):

Timiditatea de care el da dovada este ceva greu de vindecat, nu stiu daca el care nu a avut vreodata vreo prietena ar avea tupeul necesar sa se dea in vb cu orice femeie sfatul tau e bun insa mi-e greu sa cred ca Ionut o sa incerce sa se dea la o femeie pe care abia a cunoscut-o, dupa cum a mentionat si el, este foarte timid deci slabe sanse

| inna07 a răspuns:

Eu am 19 ani si ma aflu in aceeasi situatie ca si tine

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru inna07):

Respect pentru tine, ca rar sde mai gasesc virgine la 19 ani in aceste timpuri

| Unlocked a răspuns:

Deci ce chestie, si eu am terminat la un liceu de tehnicean in transporturi, si nu am avut nicio fata in clasa.Si tot cu aceeasi problema ma confrunt si eu am 20 de ani si nu am avut nicio fata in viata mea, nici macar o amica...si pe mine asta ma dispera ca nu am o prietena, nu stiu ce-ai putea sa faci, eu stiu doar sa astepti asta fac si eustraight facestraight facestii cum ii cand este sa se aleaga praful se alege, poate la un moment dat vei intalni o fata care sa te placa.Eu sincer mi-am pierdut speranta, si deja mi se pare timpul pierdut.

| figure a răspuns (pentru Unlocked):

Inceteaza cu atitudinea asta de fata plangacioasa! Barbatul trebuie sa ia atitudine si sa actioneze, nu sa astepte sa apara "aleasa" si sa il abordeze ea pe el. Daca astepti pasiv o sa ai o viata trista si o sa o cam dai in bara in toate aspectele vietii tale. Schimba-ti optica!

| LittleShyDevil a răspuns (pentru Unlocked):

Iti raspund si aici, coincidentalaughing Nu? laughing Sincer, nu dispera din cate ai observat sunt multe persoane care trec prin asa ceva, depinde si de personalitatea lor de a trece peste acest mic pas sa zic asa.Si inca ceva nu astepta! Actioneaza, esti un o persoana super ok, nu renunta acum, cine stie poate dragostea te asteapta dupa colt si tu daca nu faci nimic sa ajungi acolo...cred ca ai inteles. happy

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru Unlocked):

Trebuie sa te relaxezi, intai gaseste-ti un loc de munca stabil
Femeile din ziua de azi vor doar bani sad din pacate
La mine in oras cel putin asa sta treaba din nefericire/

| Adda0a0 a răspuns:

Trebuie sa scapi de timiditate.
Fetele nu musca (nu toate laughing ) gaseste o fata care sa te atraga din toate punctele de vedere, sa fie asa cum iti doresti si ia-o cu usurelul, discutii usoare si daca observi ca ii place sa isi petreaca timpul cu tine si ca se simte bine in prezenta ta, intreab-o daca si-ar dori sa inceapa o relatie.
daca gasesti o fata cuminte ( sunt cam rare in ziua de astazi) cu suflet bun sunt sigura ca te va intelege si impreuna vor decurge toate de la sine.
Trebuie doar sa dai peste persoana potrivita si sa scapi de timiditate!
Mult succes! kiss

| BornToDie67 a răspuns:

Mai exista asa ceva? Mi-e greu sa cred asta, oricum totul se axeaza pe curaj si incredere in sine, asa ca n-ai decat sa incerci.You must get rid of shyness! Good luck!;-)

| alexandra96alle a răspuns:

Dupa parerea mea nu este cv tocmai normal sa nu ai nici o prietena pana la varsta asta, cred ca ar trebui sa nu mai fi asa timid, si sa incerci sa iti faci fete amice si apoi iubite, sa iti gasesti fata de care iti place si sa incepi sa glumesti cu ea sa va distrati impreuna sa fiti voi insiva unul cu altul, apoi incet, incet sa o inviti la un suc, sa vorbiti la telefon, etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandra96alle):

Teai gasit tu la 15 ani sa dai raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandra96alle):

Trebuia sa iti o poza sa te vada fetele, poate iti faceai o prietena...

| alexandra96alle a răspuns:

In primul rand invata sa scrii si in al doilea rand nu am 15 ani.

| egoistdream a răspuns:

Era o glumă, nu recomand nimănui sa aiba prieten/ă cu o diferență mai mare de 4-5 ani.

| RobyRobert98 a răspuns:

Da evident este o problema...Incearca sa scapi de timiditate si zic sa te uiti la cat mai multe filme gen american pie sau de categoria romance acolo inveti cum sa le cuceresti!happy

| MayaZaya a răspuns:

Păi să știi că fetele cu siguranță nu vor veni la tine, sunt mai timide decât crezi tu, chiar dacă nu par. Și oricum, când e vorba de o relație, băiatul trebuie să facă primul pas, e un fel de regulă nescrisă pe care fetele o respectă, dacă nu. toate ar fi numite "c*rve", apropo de ele, numai ele o să se dea la tine, fi serios, asta e treabă de băieți, ai auzit de flori? Exact, florile sunt făcute să fie primite de fete, care sunt și ele tot flori, doar nu aștepți să vină o fată la tine cu flori și ciocolată și de ce nu să te ceară și în căsătorie îmbrăcată într-un frac. Deci, ori faci pasul ori nu o să ai o prietenă nici la 40 de ani.
Ah, nu uita, simțul umorului să îl ai întotdeauna cu tine.

| FelixRadu21 a răspuns:

Sunt în aceeași situație ca și tine. Am 21 ani și niciodată nu am avut o iubită. Nu am ținut nicio fată de mână sau să o sărut. Problema mare la mine e că nu am nici prieteni cu care să ies pe afară. Sunt la fel de timid ca și tine și mereu aștept ca cineva să facă primul pas și să îmi dea mesaj pe Messenger, fie că e băiat, fie că e fată. Nu zic că nu am avut în viața mea prieteni. Am avut doar 2 prieteni cu care ieșeam mereu pe afară, în vacanțe și în weekenduri, asta fiind prin 2016 până în 2020, că în 2020 nu mai sunt prietenii mei. De ce? Pentru că unul din ei a furat, iar celălalt s-a plictisit de mine, pentru că m-a văzut că sunt prea timid. Ei au făcut primul pas și am avut și eu curaj să fac al doilea pas. Anul ăsta, nu mi-a mai dat nimeni mesaj pe Facebook și aștept în continuare să mă bage cineva în seamă. Sunt foarte trist. M-am săturat să stau tot timpul închis în casă doar cu familia. Sunt încă la facultate și mai am un an până termin și până o să îmi caut un job stabil. Ce mă fac?

| LazokAndreea a răspuns:

Da mi e pare destul de normal si daca nai avut prietena si ce calmeaza-te si asteapta fata potrivita pentru tine! succes

| SilviuPsa a răspuns:

Frate incepe sa traiesti viata ca una ai nu 9 si iesi si tu intr-un club ceva n-ai prieteni? hai omule distreaza-te