| Alexxandra2000 a întrebat:

Am 25 de ani şi sunt de 2 ani intr-o relație cu un băiat dar acesta nu mai iese cu mine spunând că nu are timp că munceşte, mereu caută motive. Şi eu lucrez dar tot îmi fac timp ca sa ieşim.
Prietenul meu se comportă mai dur decât de obicei nu mai este la fel ca înainte. Mă gândesc că poate nu mai ține la mine.Eu nu vreau să ne desparțim,pentru că nu mai am pe nimeni altcineva, părintii mei sunt decedați de mult timp. Nu vreau să intru în depresie.
Nu ştiu ce să fac? Cum aş putea să salvez relația dintre noi?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Rpagă-telui Dumnezeu săaducă in viața tape cine EL stie căepotrivit petru casatorie, nu merită să fugi dupăcineva care fuge de tine.

| MarianWLF a răspuns:

Comunica cu el, spune-i exact ce ne-ai spus si noua aici ca te deranjeaza, poate intelege, daca nu intelege si continua cu acest comportament tot ce poti face e sa ramai in aceeasi agonie cu lunile/anii.
Imi pare rau pentru situatia cu parintii tai dar trebuie sa gasesti puterea sa renunti la oamenii care nu te apreciaza, nu alege sa ramai langa un barbat ignorant daca nu se schimba nimic, exista foarte multe persoane care te-ar aprecia si nu au parte, e doar in mintea ta ca nu mai gasesti pe altcineva, ai fi surprinsa, ai spus ca nu vrei sa te desparti pentru ca nu mai ai pe nimeni, nu pentru ca il iubesti, e o diferenta aici, nu ramane cu o persoana ignoranta doar de frica singuratatii, ajungi sa te simti de doua ori mai singura astfel.

| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau are deja pe alta, de aceea a devenit atat de rece si atat de ocupat, evitand sa mai iasa cu tine.

Deschide subicetul si vezi ce are, ce vrea si de ce nu s emai comporta ca inainte.
In orice caz, cand o relatie nu mai functioenaza este bine sa va despartiti ca nu rezolvati nimic daca stati impreuna si va sicanati. Probabil ca el asteapta asta de la tine, ca sa nu se simta vinovat si sa rupa el relatia.

| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand, obligatoriu discuti despre ce te framanta, despre ce ai observat in comportamentul sau, direct cu iubitul tau, nu cu strainii.Ii subliniezi importanta de a petrece timp impreuna, pentru armonia relatiei voastre, pentru mentinerea intimitatii si a increderii si ca tu de asemenea lucrezi dar nu ti se pare corect sa depui efort mai mare decat el ca sa stati impreuna.Trebuie sa va intalniti cumva la mijloc, sa fie un efort comun.

In al doilea rand, este nesanatos pe termen lung sa iti construiesti fericirea bazandu-te pe relatiile cu ceilalti tocmai fiindca acestea nu tin la infinit, asadar nu ti-ar strica niste sedinte la psiholog, altfel risti sa ajungi in relatii de dependenta cu multe persoane care vor urma pe viitor, ceea ce iti face rau.

In al treilea rand, felul in care ai spus-o denota o doza de egoism, nu crezi? Nu ai zis ca il iubesti enorm si nu doresti sa va despartiti, ci ai zis ca nu vrei sa fii singura fiindca nu mai ai familie.Rezulta ce relatia voastra nu se bazeaza pe ceea ce trebuie, poate de aici si atitudinea mai rece din ultima vreme a iubitului, poate ca el de asemenea simte ca este ceva in neregula? Greu de spus.Comunicarea e cheia! Pana la 25 de ani ar fi trebuit sa stii acest lucru deja.Multa bafta!

| siriusblack98 a răspuns:

Sincer o discutie deschisa cred ca ar fi benefica. Iti zic cum gandim noi barbatii de regula ca nu suntem creaturi foarte complicate, daca nu tinem la o persoana, sa stii ca nu mai pierdem timpul stand intr o relatie cu ea. Daca nu mai tinea la tine, aflai pana acum cel mai sigur. Eu as zice ca baiatul are probabil o perioada putin mai dificila. Poate are ceva probleme sau volum mare de munca la job si chestia asta il streseaza destul de mult.

| everything29 a răspuns:

Omul de langa tine e nefericit. Poate are nevoie de a fi singur. Daca nu vorbeste de nemultumirile lui fata de tine, inseamna ca te a parasit mental, acum joaca din obisnuinta. Poate nici nu trebuie sa
o salvezi. Trebuie doar sa te salvezi pe tine. Jarul stins nu mai incalzeste.

| atotraspunzatorul a răspuns:

S-a plictisit de tine

| AminaMariana a răspuns:

Eu zic sa i verifici telefonul, in locul tau as face orice ca sa l recuperez, 2 ani e lunga perioada... mna. Propun sa l ceri de sot! Dragoste inca mai faci cu el?