| anonim_4396 a întrebat:

Am 28 ani, fata 20.
De valentine's i-am cumparat o floare, s-a uitat la acea floare parca i-am dus in casa o pisica moarta pe motivul ca ea nu a primit niciodata asa ceva si nu stia cum sa gestioneze situatia, cum sa se bucure. Cumva pe moment nu m-a afectat, am ras de ea, dar in urma i-am pus intrebari legat de viata ei, ea spunand ca mereu a fost atrasa de baietii care erau mai reci, mai indiferenti, ca nu a putut vorbi niciodata cu un baiat care e sensibil, care cerea atentia ei, spunea ca a suferit mult, mereu cumva facea totul pentru acei baieti, se indragostea rapid. Eu cumva sunt opusul acei baieti, adica incerc sa ii fac pe plac sa fiu atent cu ea, cumva se adapteaza asa dupa mine, pare ok, insa cumva m-a afectat faza asta cu florile, sa zic asa ma simt frustrat. Sincer ma simt naspa. Adica tot ma gandesc daca e ceva la mine sau la ea. Si nu stiu cum sa gestionez situatia, pana la urma a pus un story poze cu noi, cu pozele dar eu nu m-am putut bucura sincer, crezand ca nu e sincera, o simt ca parca e ceva dubios. Zicea ca nu a fost iubita de nimeni asa cum am facut-o eu, dar totusi simt ca parca nici varianta mea nu o face fericita maxim in unele momente. Ca voia relatie, mereu facea tot, spala pentru acei baieti, ajuta, eu cumva am fost educat de familie sa nu fiu acel baiat care sa se pi. pe fete chiar daca imi place de ea sau nu.
Noi vorbim de 3 saptamani, chiar suntem vecini, dormim unul la altul. Am stat mult timp impreuna.
Au fost momente in care am fost gelos putin, si ea la fel, ea mi-a reprosat cand eram spunand ca nu ii plac acest tipologii de baieti.

16 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca nu ii plac aceaste tipoligii de baieti de ce a ales sa fie cu tine? Ai grija daca s-a pus intr-o relatie cu tine la scurt timp dupa ultima despartire deoarece e posibil sa fie doar o relatie tampon, faptul ca i-ai adus o floare nu inseamna ca cersesti atentia ei, e un semn de apreciere si afectiune, si faptul ca te porti frumos inseamna acelasi lucru, un barbat bine crescut respecta femeia din fata lui si ii vorbeste frumos, trebuie sa inteleaga ca acesta e felul tau de a fi, nu ca te porti frumos doar pentru a obtine ceva anume.
Daca ea prefera badaranii care ii dau palpitatii in locul unui barbat linistit e foarte putin ce poti face, inseamna ca nu sunteti compatibi, ce iti transmite ea prin acele reactii e cum ar trebui sa te porti dar nu poti face asta pentru ca tipologia ta nu e una misogina fata de femei, gandeste-te daca te-ai indragostit de persoana potrivita.
Tine cont si de faptul ca are 20 de ani, cum gandeai la 20 si cum gandesti la 28? Este o varsta destul de frageda unde nu a invatat inca ce calitati conteaza pe termen lung si cu adevarat, daca te uiti la baietii de 20 acesta e comportamentul din ziua de azi, nu cred ca e pregatita pentru o relatie cu o persoana matura, ea nu e inca matura.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu pare ca sunteti deloc potriviti, nu e vina nimanui, insa e destul de grav ca ea este setata pe tipare cat se poate de toxice, probabil inca din copilarie.Din pacate nu ai cum sa o ajuti, creierul ei pur si simplu nu intelege ce se intampla primind numai un anumit tratament toata viata iar acum unul total opus.Chiar nu este sanatos sa alergi dupa tipi care nici nu te baga in seama, se comporta rece si nu arata niciun interes fata de persoana ta, daramite sa fii sluga lor.Iti sugerez sa iti vezi de drumul tau, barbatii ca tine merita sa gaseasca pe cineva macar pe jumatate la fel de sensibil, nu sa ajunga cu inima franta din cauza incompatibilitatii.

| Hyperion7 a răspuns:

Uite care este situația. Vorbim despre o persoana expusa la experiențe traumatice pentru ea, de niste relații toxice,de o persoană cu trust issuse și cu tot felul de probleme exclusiv de ordin emoțional.
Daca vrei o relație cu aceasta fata, va trebui sa faceți terapie împreună și să înțelegeți in profunzime problemele pe care le aveți(sigur ai și tu probleme, poate nedescoperite).O relație cu o persoana expusa la traume de tot felul, nu doar că va fi dificil de gestionat, dar va fi și imposibil de continuat.Acum lucrurile par ok insa cu timpul poate deveni toxica fara voia ei.
Daca simți că te copleșește treaba asta,cred că mai ok ar fi sa lași pe alții să o ajute,daca nu te simți capabil.E drum lung până la vindecare și va trebui sa ai răbdare,ori,faptul că te-ai simțit într-un oarecare fel doar pentru că nu ți-a acceptat florile cum credeai tu că le va accepta,ceva îmi spune că mai bine e sa o lași.
Știu că poate părea frustrant sa crești într-un mediu diferit, iar iubirea pe care l primești sa fie manifestată în alt mod decât te-ai aștepta tu însă, având în vedere că e vorba de o persoană expusa traumelor, ea chiar nu știe cum să reacționeze+că dacă tu te-ai simțit cum te-ai simțit, la ea oare te-ai gândit cum s-o fi simțit după tot ce s-a întâmplat?

| siriusblack98 a răspuns:

Eu personal ma desparteam de ea frumos si fara prea multe comentarii in secunda doi. Pare ca fata vrea altceva si nu e hotarata sa ramana cu tine. O trimiteam inapoi la golanii cu care a fost sa isi bata joc de ea daca asa ii place si are un fetish sa fie tratata ca o carpa. Cunosc oarecum situatia ca am avut parte de ceva de genul din partea uneia care facea lucrurile astea deoarece intrase in relatie cu mine la foarte scurt timp dupa ce se certase cu fostul ei ( eu nestiind ca se despartise de ala la nici 2 zile in urma, nestiind nici macar faptul ca avea iubit cat se apropiase de mine si ne intalneam ) iar in momentul in care am aflat, m-am despartit de ea instant. Eu sunt de parere ca apar astfel de comentarii din partea femeilor in momentul in care intra intr-o relatie tampon iar gandul lor e la fostul si te compara constant cu el.

| dullcat a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu are niciun fetish, are probleme.Nicio persoana sanatoasa din punct de vedere emotional si psihologic nu doreste sa fie tratata ca o carpa, indiferent de sex.De citit pe subiect:

https://www.neurofm.ro/de-ce-ramanem-in-relatii-abuzive/

| siriusblack98 a răspuns (pentru dullcat):

Da i lui sa citeasca pe subiect. Pe mine unul nu ma intereseaza de ce stau unii/unele in relatii abuzive.

| LordCristobal a răspuns:

Salutare!
Avand in vedere ce ai scris mai sus eu zic sa nu iti faci sperante sa ai o relatie serioasa cu ea, ea deja ti-a zis ca nu esti genul de ei de baiat si fara suparare dar e dusa cu pluta prin faptul ca s-a uitat urat la tine daca i-ai adus doar o floare, o fata de buna calitate nu ar reactiona asa.
Fata asta te foloseste ca un pasansament emotional, pana sa gaseasca un tip asa cum ii place ei va sta cu tine ca nu poate sa stea singura.
Mai vorbeste cu ea dar nu implica foarte serios in relatia asta, mai fa sex cu ea ori de cate ori ai ocazia dar pregateste-te si pentru momentul in care te va parasi pentru altul.

| FreddieM a răspuns:

Ii place sa fie dominata, e clar. E sexuala treaba, dar are ramificații și in zona sociala. Nu va face niciodată priza cu tine, nu ești,, armasarul'' de care are nevoie, nu cred ca vei fi vreodată capabil să-i oferi ceea ce ea așteaptă, chiar dacă te-ai stradui/preface.
In mod genetic/natural, ești o persoana empatica, sufletista, educata, cauta pe cineva similar ție, altfel e păcat de timpul pierdut cu persoana nepotrivita.
Cheers

| Miruna333 a răspuns:

Normal ca nu stie cum sa gestionezele aceste lucruri. Ea a stat doar in relatii si situatii toxice toata viata, si tu esti exceptia de la regula. A fost invata sa lupte pentru a i se oferi atentia cuvenita, a trebuit sa cerseasca orice si are impresia ca ce primeste pe degeaba, nu merita. De asta nu stie nici sa reactioneze la aceste gesturi. Sincer, nu vei fi apreciat la adevarata ta valoare de ea si nici ea nu se va putea bucura la toate gesturile din suflet facute de tine. Ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte la asta.

| Hypefox a răspuns:

Vărule, a meu nu mi-a adus o floare și a ta nu te merită, nu aprecieza ca i-ai dus o floare căci trebuia să sară în sus de bucurie ori cati băieți reci o fi avut ea.

Cred ca i trebuie bătaie ca să se simtă confortabil caci cu iubirea stă prost.

Cred ca suntem cu oamenii nepotriviți. laughing

| Roliii a răspuns:

Ca o gluma te poti uita la visinescu pe Youtube pentru a afla niste moetode de a aborda problema, ca de altfel si eu m-am saturat de astea, pai da ma ca daca-i cumperi flori nu te apreciaza, de ce sa te aprecieze cand poate sa il aprecieze pe alalalt, normal, si daca esti prea loial ei, s-ar putea sa considere ca are destula siguranata de sine ca nu o vei parasi si va ajunge la concluzia ca poate sa te insele. Sper sa ajute, eu nu m-as desparti inca de ea ingrucat lucrurile nu sunt sigure dar sper sa nici nu se ajunga acolo

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Da, situatia expusa de catre dumneavoastra este mai simpla decat pare. Dumneavoastra ati vrut sa aratati si o alta perspectiva asupra rasei barbatesti, unei copilite care nu are experienta de viata, dar care nici nu vrea sa invete. Are un univers restrans si acela este unicul sau reper.
Aveti 28 de ani, trebuie sa ganditi, sa actionati altfel. Pretentiile sunt crescute, chiar daca nu aveti varsta mea, de exemplu (la experienta ma refer).
Va sfatuiesc sa cumpaniti bine in ceea ce oferiti si sa realizati ca experienta anterioara nu poate fi cumparata in cazul ei, iar in cazul dumneavoastra este cazul sa va indrepati atentia spre persoane cu un univers mai larg.
3 saptamani nu inseamna nimic. Lasati geloziile. Sunt inutile si sunt specifice oamenilor nesiguri si cu o inteligenta scazuta.
Largiti-va universul, nu va uitati in jos, ci in sus cautand oameni deschisi, cu filozofii si comportamente sanatoase. In situatia de fata nu cred ca evoluati.

| AminaMariana a răspuns:

Buna! Am trecut si eu prin situatia ta. Te inteleg perfect! Stati la casa sau bloc? Pe unde intra, usa sau geam? Imi pare sa aud experienta voastra, al meu a cazut de la geam cand se catara sad

| LilMon a răspuns:

Cu sărbătoarea de astăzi întâi de toate, să fii iubit și la fel să iubești :*
Vreau să-ți spun una, într-o relație trebuie să oferi atât cât ți se oferă și ție! Nu trebuie să ridiți munții și să treci marea pentru cineva care nu calcă într-o boltoacă. Eu aș sări în sus pentru o floare pentru că n-am primit nici una azi că părere de rău big grin
În relația voastră nu văd atâta seriozitate, mai ales că aveți și diferență bună în vârstă...viața are multe surprize!
Întâi de toate vorbește odată și pentru totdeauna, că ori sunteți ambii serioși și oferți acestei relații totul ce este mai bun, ori o luați pe drumuri diferite și nu pierdeți timpul aiurea pe loc. Trebuie să vă susțineți și să vă înțelegeți reciproc. Faptul că ea în viața ei a avut doar hăndrălăi asta e problema ei! Ea a ales așa gen de băiați. Tu nu ai nimic cu asta! Din contra mă bucur pentru tine, că există așa băieți încă în ziua de azi. Înseamnă că nu este totul pierdut big grin
Încearcă și vorbiți, pentru că unde nu există cumunicare de ajuns, acolo apar probleme, vă îndepărtați și la urmă vă despărțiți...
Îți urez succes și totul va fi bine happy :*

| KingOoO a răspuns (pentru LilMon):

Eu nu am avut azi la cine da o floare. Nu vrei sa primesti de la mine o floare?
Daca esti din Oradea, pana la 23:59 o sa ai, doar sa raspunzi la mesajul asta?

| LilMon a răspuns (pentru KingOoO):

Hehe big grin
Mulțumesc, dar sunt din Republica Moldova tocmai sad