| Resemnare a întrebat:

Am 29 de ani și sunt virgin și mi-am acceptat soarta, știu că voi rămâne așa toată viața mea dar pe zi ce trece nu mai am motivație în nimic.

Nu am avut niciodată o prietenă, efectiv nu am nici-o amintire cu o fată.

Povestea mea este una foarte tristă, ca să înțelegeți de ce am ajuns în situația aceasta.

De mic am fost timid, în clasele 1 - 8 nu prea am avut prieteni, prin pauze stăteam singur sau singur prin curtea școlii și nu prea discutam cu ceilalți copii din cauza timidității.

La liceu lucrurile au continuat la fel, am fost pe profil de "Tehnician în Transporturi" și nu am avut nici-o fată în clasă.

Efectiv din cauza timidității, fetele mai ales nu m-au băgat în seamă niciodată.

În familie la fel am avut probleme.

Tata a înșelat-o pe mama de multe ori când eram mic, iar mama se enervează imediat când îi mai zic ceva despre fete.

Peste 4 luni împlinesc 30 de ani și tot virgin sunt.

Arăt ca un copil la aproape 30 de ani deci clar nu am șanse la fete dar ținând cont de tristețea care se află în sufletul meu nu știu cât o să o mai duc

În concluzie, la 29 de ani, sunt nedezvoltat ca bărbat, lucrez într-o fabrică pe 1461 RON salariu lunar plus 400 RON bonuri de masă, nu am mașină, locuiesc doar cu mama și arăt a copil la față

Am incercat pe internet din 2012 încoace să discut cu diferite fete pe site-uri de socializare dar mai mult de 3 - 4 luni nu a ținut nici-o fată legătura cu mine.

Știu că Zâna din povești nu o să mai apară dar eu nu am avut pe nimeni cu care să mă consolez în ultimii 6 ani, mai exact din 2016 încoace de când am început să lucrez.

Credeți că din cauza singurătății, după 40 de ani sănătatea mea o să aibă de suferit?

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Singuratatea nu e un lucru rau, sa stii, dar numai atunci cand o alegi de bunavoie!
Descrierea pe care o faci persoanei si vietii tale nu pare deloc incurajatoare si ai obosit sa cauti sau sa speri.
Numai ca lucrurile nu stau chiar asa de rau cum iti imaginezi tu.Vezi,mereu tindem sa ne comparam cu ceilalti si stiu ca si tu faci aceeasi greseala si uiti ca fiecare din noi e unic si irepetabil.
Nu e nevoie sa ai trei copii,apartament proprietate si masina ca sa te simti mai bine,de fapt, daca ai fi intr-o asemenea situatie problemele tale ar fi mult mai multe, crede-ma!
Problema ta e una singura si o vei rezolva investind in tine.
Ce inseamna asta?
Sa incepi cu niste vizite la psiholog care sa te ajute sa-ti recapeti increderea in tine. Exista consultatii gratuite online, exista materiale video care iti explica de ce viata e frumoasa si cum poti realiza acest lucru singur, exista lectii intregi pe care ar trebui sa le urmaresti ca sa te readuca pe linia de plutire.Adica sa ai din nou incredere si speranta.
Este un prim pas si foarte mic,dar trebuie facut.
Apoi,investeste in cultura ta,citeste,carti pe care sa le cumperi sau sa le imprumuti, carti pe net, filme de calitate de la care ai ce sa inveti, asculta muzica buna, invata sa faci diferenta si vei descoperi o lume noua in jurul tau.Plus ca vei vedea foarte clar ce anume iti place si ce anume vrei de la tine si viata ta... poate ca ai si talente pe care nu le-ai descoperit inca,poate faci cele mai grozave remix-uri sa zicem,nu poti stii niciodata!
Mananca sanatos,fa sport,cauta sa mergi in drumetii,in locuri unde nu ai mai fost,studiaza oamenii,lasa-i sa te studieze si ei,fii intotdeauna politicos si zambitor si vei vedea cum lucrurile se schimba!
De fapt si daca mergi singur la o cafea vei vedea o schimbare,te vei simti si tu o parte a acestei mari lumi care pare oarba in fata ta!
Nu esti invizibil si,in nici un caz, neinteresant! Uite, eu de o jumatate de ora iti scriu numai tie!happy Deci, ai creditul meu!
Si cred cu adevarat ca ai un suflet bun si mare, doar ca nu stii cum sa arati asta celorlalti.Mai stiu ca esti modest,calm,bine intentionat...tu stiai toate astea?happy
Asa ca ridica-ti fruntea,trage aer in piept si fa-ti un program.
Incepe sa cauti pe net,you tube, asculta, citeste, vezi filme, iesi la plimbare si totul va fi bine.
Ai putina incredere!

| Violleta2022 a răspuns:

Credeam ca pana la varsta asta ti-ai dat seama ca nu exista relatii pe internet si ca trebuie sa scoti capul din casa si sa renunti la flirtat ca adolescentii, cautandu-ti pe cineva in viata reala.
ca tine, micut, slabut si aratnd ca un copil sunt si fete. Probabil si ele la fel de timide sau retrase, deci sanse ai sa-ti gasesti pe cineva daca faci ce trebuie, ceea ce de fapt tu nu ai facut niciodata pana acum.

Vezi ca sunt fete cuminti si retrase la biserica, merg duminica sfioase cu mama lor. poti merge si tu, le poti zambii sis aluta cand le intalnesti si dupa 2-3 duminici cand mergi acolos i le revezi, poti intra in vorba cu ele.

le mai poti intalni la biblioteca, la o cofetarie, la magazine samd.
Dupa cum spuneam, NU mai astepta si nu mai pierde timp online, ca fericirae si partenera ta nu poate veni de acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Stai linistit frate, ca sunt multi ca tine si chiar peste varsta ta asa. Tie iti trebuie socializare in viata reala, abordat pe strada. Este un inceput de an, incearca sa te dezvolti, citeste carti, fa-ti prieteni, iesi si vorbeste cu fetele ca mai rau de un,, nu'' nu iti pot spune. Iti garantez ca daca iti dedici cel mult o intreaga zi sa cauti o fata, vei gasi fara probleme!

| 2420 a răspuns (pentru Celcestietot):

O să sune penibil, dar crezi că în toată România mai sunt băieți trecuți de 25 de ani care mai sunt virgini?

| Celcestietot a răspuns (pentru 2420):

Da, cunosc personal.

| Sofer a răspuns:

200 lei 1 ora și ai rezolvat problema cu virginitatea.

| Werrich a răspuns:

Nu există nicio legatura intre singuratate si afectarea sanatatii. Au fost oameni faimosi care au murit virgini si nu au avut probleme de sanatate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Fugi de-aici cat mai poti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am citit tot ce ai scris tu acolo dar te compătimesc.

Răspuns utilizator avertizat
| UnulSimplu312 a răspuns:

Nu intra in depresie din cauza singuratati, gasesteti activitatii care te pasioneaza descopera lucruri noi, schimbati punctul de vedere nu vedea singuratatea ca un dezavantaj ci ca un avantaj, ai posibilitatea sa faci mult mai multe in viata, problema care am observato la tine e ca tu ca persoana esti intr-o perioada de stagnare cu viata ta, iar noi oameni suntem organisme vii in continua dezvoltare deci prin urmare si tu ai nevoie sa iesi din zona ta de confort sa descoperi lucruri noi, de exemplu ai salariu de 1400 de lei banii astia ii poti investi in tine si in timpul tau liber dat fiind faptul ca traiesti cu maicata (asta nu-i o problema, din moment ce ati setat niste limite,) stand cu ea ai doar beneficii ai mancare tot timpul si alte beneficii de exemplu si renumita Zendaya sta tot cu parinti ei pentru ca ii este mult mai comod asa, Deci eu zic fiind acest nou inceput de an sa incepi si tu dezvoltarea ta persoanala investind in: mers la sala, mancat sanatos, citit de carti, mers la cursuri de dezvoltare profesionala, invata o limba noua, viziteaza atractiile turistice din judetul tau, ba chiar ti as recomanda sa investesi si in psiholog (NU, NU ESTI NEBUN DACA MERGI LA PSIHOLOG) te ajuta ff mult sa descoperi chestii despre tine, sa inveti sa te iubesti si sa iubesti si viata

| w0dH a răspuns:

Du te la sala trage de fiare baga steroizi fa te mare si pune le in genunchi dandu le … intelegi ce zic

Răspuns utilizator avertizat
| ciuhap a răspuns:

Dacă te înveselește asta. Mulți își dau seama că e mai bine singur decât într-o relație când ajung să fie într-una. Îi ca și cum ar zice un bogat că banii nu aduc fericirea. Odată ce ți-ai îndeplinit obiectivul, parcă nu te mai face fericit.
PS. Desigur, există și relații non toxice în care ambii sunt fericiți, dar ți-am spus asta pentru că poate nu ar trebui să ai ca obiectiv principal o relație, încearcă să lucrezi la tine, să devii din ce în ce mai atractiv și va apărea până la urmă cineva.

| darumasan a răspuns:

Incearca cu baieti, poate ai mai mult noroc