| biancaandreea a întrebat:

Am aproape 18 ani.Am avut o relatie de 2ani si ceva si nu am facut sex pentru ca nu am crezut ca este varsta potrivita.Nu mi-as dori sa incep pana dupa liceu cand o sa fiu mai matura si poate o sa stiu mai bine sa fac diferenta dintre bine si rau.Credeti ca sunt invechita., Este buna alegerea mea, sau asa ceva nu se mai poarta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marea majoritate a fetelor gandesc asa si, de altfel, si majoritatea baietilor. Sigur ca exista un numar mic de fete care trateaza viata intr-un mod usor iresponsabil si care, fiindca simt ca gresesc, sunt agresive si le acuza pe celelalte ca ar fi invechite. E o metoda de aparare a lor, de pansare a constintei. Putinii barbati care isi proclama necesitatile sexuale sunt de fapt mai mult sau mai putin adolescenti, intarziati sau nu, pentru care vintrele sunt mai importante decat sufletul si gandirea.
Imi amintesc ca o data pe aici un tanar proclama fiziologia barbatului si necesitatea lui de a face sex la varste tinere, sub motivul ca daca nu acum, atunci cand. Gandidu-ma eu ca nu inteleg barbatii fiind femeie, am luat textul ala si l-am citit, fara comentarii anterioare sotului meu, cumnatului meu si unui bun prieten la serviciu. Toti trei au mustacit a rade si au zis: cine te-a mintit, ma, cu prostiile astea? Nu e asa, dar baietii incearca si ei tot felul de chestii. Colegul mi-a zis: textul asta imi aminteste de baietii de la bloc care, pe la 16 ani, le minteau pe fete ca se vara sperma in sange si o sa moara daca nu fac sex. Asa ca am ajuns la concluzia ca intelegerea mea asupra fiziologiei barbatului se verifica la majoritatea barbatilor. Si aceasta majoritate, desi si-ar dori sex de la varste fragede, intelege de ce sexul inainte de varsta maturitatii le pune in pericol partenerele. Si pana la urma, nu dai curs dorintei tale punandu-ti partenera in pericol.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, e foarte bine ca nu ai facut-o, daca nu te-ai simtit pregatita si de ce sa te grabesti? Nu e mai bine asa, sa nu ai nicio grija? Decat sa stai in stres ca poate ai ramas insarcinata sau sa te alegi cu vreo boala ca se poate...alegerea ta e foarte buna si daca alte fete au facut-o, nu inseamna ca trebuie si tu sa faci la fel.Mai bine sa o faci cand esti majora, atunci esti mai matura, mai responsabila.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Este alegerea ta şi tu ai să plăteşti sau ai să te bucuri de ea.
Strict din punctul meu de vedere, dacă ai avut o relaţie de 2 ani şi ceva şi nu aţi ajuns la sex, fie nu a existat acea chimie între voi (unul dintre voi nu-l iubea pe celălalt) fie el te-a părăsit chiar din cauza asta că vrei tu neapărat să aştepţi până după liceu.

| Bacemi a răspuns:

Decizia iti apartine in totalitatea. Virginitatea nu e o rascruce intre bine si rau. Pur si simplu esti virgina. E frumos ca ai o relatie de lunga durata. In functie de cum a decurs relatia pana acum ar trebui sa stii ce sa faci. Daca baiatul ti-a demonstrat ca te iubeste cu adevarat ar fi frumos sa faceti si acest pas cat mai curand. Insa daca nu esti pregatita ar trebui sa te inteleaga. Nu te grabi dar nici nu exagera cu temerile cand stii ca sunt obstacole inutile. Sunt fete virgine si la 20, 25 de ani.

| Malvina24 a răspuns:

E viata ta si procedezi asa cum vrei! Trebuie insa sa gasesti persoana potrivita pentru ca este un pas deosebit de important si nu ai de ce sa dai cu picciorul la el! Succes in viata!

| Stefania a răspuns:

Este o decizie foarte bunahappy. Esti o fat desteapta si vei avea un viitor cum ti-ai dorit.happy

| georgegs a răspuns:

E.buna.alegerea.ta,.

| itarkan a răspuns:

Ce te face sa crezi ca esti nepregatita? Eu nu cred in rahaturile astea cu pregatit/nepregatit. E vorba de cat il iubesti(l-ai iubit, in cazul tau), si cata dorinta carnala exista. Daca nu a reusit niciodata sa te duca pana acolo incat sa ii ceri tu sa faceti sex, cauta-ti pe altcineva.

| Adella92 a răspuns:

Bianca nu te lua dupa ce zice lumea... tu fa ce crezi ca e mai bine. Daca tu nu esti pregatita, asa este si o vei face cand crezi tu ca este momentul. pupici

| maria_5572 a răspuns:

Este buna alegerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in cazul unui viol se poate spune despre o femeie ca nu-i pregatita. Ce conteaza ce cred altii? E vorba despre viata ta si deciziile iti vor apartine in totalitate si te asigur ca odata luate nu vor putea face decit sa-ti arate ca esti pregatita.Succes domnisoara.