| mIss G a întrebat:

Am auzit ca daca faci sex fara prezervativ, in primele 7 zile inaintea mestruatiei si 7 zile dupa, nu ramai insarcinata.
Este vreun adevar in asta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea. In primul rand nu exista nici o zi cu risc zero de sarcina.
In al doilea rand, metoda calendarului se aplica numai femeilor acre au ciclu perfect regulat. Asta se stabileste numarand zilele din prima zi a unei menstruatii pana in preziua urmatoarei sangerari. Valoarea trebuie sa fie constanta, acceptandu-se maxim o zi de abatere in 6 luni consecutive.
In al treilea rand, metoda calendarului spune asa: 5 zile din ziua venirii menstruatiei si 5 zile inainte de o noua menstruatie, riscul de sarcina e minim. Atentie! 5 zile numarand din prima zi de sangerare, nu din ultima. Cele imi fertile zile sunt zilele 12-16, numarand de asemenea din prima zi de sangerare.

6 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

Protezeaza-te, nu neaparat depinde cat de fertila esti si daca ejaculeaza el in tine, mereu poti ramane insarcinata.Nu te mai lua dupa metoda calendarului ca e veche si nu e foarte sigura, fa un test de sarcina!

| elyssa20 a răspuns:

Eu zic sa nu mai asculti sfaturi dupa ureche si sa te protejezi.bafta.

| Munchkin a răspuns:

Depinde de perioada ovulaţiei. Nu toate femeile au un ciclu regulat, aşa că mai bine nu rişti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai crezut o fata ce crezi tu si a ramas insarcinata.

| pisoias29 a răspuns:

Asa e metoda calendarului nu este cea mai sigura, dar este des folosita happy...si cel mai bine ar fi sa te protejezi pentru a nu exista riscuri

| blackkrose a răspuns:

Dac vrei copii..nu te protejatongue