| Carmen27794 a întrebat:

Am auzit ca fetele se pot dezvirgina accidental, fara contact sexual. E adevarat? Daca da, imi puteti da niste exemple?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Virginitatea reprezinta un concept psihico-mental, deci fiind o notiune imateriala starea de virginitate nu poate fi nici macar atinsa voit/intentionat sau accidental. Notiunea de virginitate dispare/se pierde in momentul in care himenul si/sau vaginul intra in contact direct cu un penis real al unui baiat/barbat. Lezarea, deteriorarea si/sau ruperea chiar si accidentala a HIMENULUI se numeste DEFLORARE. Este un proces care se poate produce numai strict ca urmare a unei actiuni fizice, si reprezinta o stare vizibila, palpabila. Deflorarea poate sa apara sau sa se produca din mai multe/diverse motive, deci aparitia deflorarii poate sa nu aiba absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea pielitei, astfel ca himenul se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata face miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Pai băgând ceva in ***** încercând să te faci,, fericită" singură.

| Ioana74ses a răspuns:

Da, de exemplu daca himenul este destul de fragil se poate rupe si cand faci sport sau chiar la baie daca pui jetul de la dus! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AnonymGirl2017 a răspuns:

Nu este adevarat, ca o femeie/fata sa nu mai fie virgina are nevoie de penisul unui baiat.

| Vasileion23 a răspuns:

O prietena de-a mea a visat un unicorn si dimineata avea curcubeu in chiloti. Eu zic sa ai grija la ce te gandesti

| policewoman16 a răspuns:

Lucrul asta e partial impisibil (depinde insa de fata, probabil ca stii ca unele fete au himen elastic iar altele himen rigid). Ca sa te dezvirginezi, practic sa reusesti sa rupi acel himen, iti trebuie ceva tare care pur si simplu sa intre si sa impinga in interior (penisul in erectie, evident). Asadar nu te speria ca te poti dezvirgina singura cand te speli de exemplu, sau folosind un ob, mai ales ca la un moment dat doare foarte tare, deci iti vei da seama.

| elinord a răspuns:

Da, s pot dezvirgina facand gimnastica